święto muzyki

Szalone Dni Muzyki „Kartki z podróży” 2019 – święto muzyki już za nami!

Najbardziej szalony festiwal muzyki klasycznej dobiegł końca! Jubileuszowa edycja Szalonych Dni Muzyki, która odbyła się w Warszawie w dniach 26–29 września przyciągnęła do Warszawy rzesze spragnionych muzyki słuchaczy. W sumie w ciągu czterech dni festiwal zgromadził ponad 38-tysięczną publiczność na 61 koncertach!

Muzyczne szaleństwo kolejny raz przyciągnęło tłumy słuchaczy. Publiczność wysłuchała 57 koncertów w przestrzeniach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i czterech w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia podczas Preludium. Na scenach festiwalowych zaprezentowało się łącznie ponad 1000 artystów z całego świata, co wyjątkowo silnie korespondowało z tegorocznym hasłem „Kartki z podróży”. Spośród utworów, które zabrzmiały, większość powstała pod wpływem inspiracji odległymi kulturami i na stałe weszła do kanonu muzyki klasycznej. Kompozytorów, których dzieła złożyły się na program Szalonych Dni Muzyki, śmiało można nazwać globtroterami. Felix Mendelssohn-Bartholdy, Aleksander Tansman, Wolfgang Amadeusz Mozart, Piotr Czajkowski czy George Gershwin – to zaledwie kilku z nich. Dzięki ich twórczości uczestnicy tegorocznego festiwalu odbyli muzyczne wyprawy po Stanach Zjednoczonych, Afryce, stolicach Europy czy krajach Orientu.

Podróżniczy” repertuar wykonywały najbardziej uznane polskie zespoły symfoniczne: Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Polska Orkiestra Kameralna, Sinfonietta Cracovia oraz Sinfonia Varsovia, a wtórowały im wyróżniające się orkiestry szkół muzycznych z całej Polski. Na pięciu festiwalowych scenach zaprezentowało się wielu wybitnych solistów, wśród których można wymienić Ewę Tracz (sopran), Szymona Komasę (baryton), Franka Braley’a (fortepian), Dianę Tishchenko (skrzypce), Nicholasa Angelicha (fortepian), Victora Villena (bandoneon) oraz Emmanuela Rossfeldera (gitara).

Lwią część programu Szalonych Dni Muzyki stanowiła kameralistyka. Wystąpiło łącznie 13 zespołów kameralnych o różnych składach i profilach artystycznych, w tym Wajnberg Trio, Quatuor Psophos, zespół DesOrient, ProModern czy Atom String Quartet. Warszawski festiwal odwiedził także francuski zespół Ensemble Masques, który zaprosił słuchaczy w podróż w fascynujący świat muzyki XVI i XVII wieku. Dopełnieniem repertuaru koncertów było przemieszanie stylistyczne klasyki z muzyką tradycyjną różnych kultur m.in. indyjskiej, hiszpańskiej, skandynawskiej. Nie zabrakło także akcentów jazzowych, w tym występu Chopin University Big Band.

Tegoroczną nowością było Preludium, czyli cztery koncerty kameralne w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia, organizatora festiwalu. Odbyło się ono w czwartkowy wieczór bezpośrednio poprzedzający główną część programu. Słuchacze mogli posłuchać muzyki współczesnej, argentyńskiej oraz orientalnej. Po raz pierwszy odbyło się także Silent disco w namiocie na Placu Teatralnym, na którym didżeje miksowali dźwięki instrumentów akustycznych z muzyką klubową.

Szalone Dni Muzyki to wyjątkowe przedsięwzięcie, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród melomanów, ale także osób, które na co dzień nie słuchają muzyki klasycznej. Już teraz organizatorzy zapraszają na kolejną edycję festiwalu, która odbędzie się w ostatni weekend września w 2020 roku i będzie poświęcona twórczości Ludwiga van Beethovena.

Więcej informacji na stronie internetowej www.szalonednimuzyki.pl.

Organizatorem festiwalu jest Orkiestra Sinfonia Varsovia.

Współorganizatorami są: Teatr Wielki – Opera Narodowa, Centrum Edukacji Artystycznej oraz Centre de Realisations et d’Etudes Artistiques à Nantes (C.R.E.A).

Sponsor główny: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Festiwal dofinansowano ze środków m.st. Warszawy i Centrum Edukacji Artystycznej.

 

święto muzyki

Scroll to Top
Scroll to Top