ASOCJACJA HAGAW

Swing Club, ASOCJACJA HAGAW

18 GRUDNIA | Swing Club, ASOCJACJA HAGAW

18 GRUDNIA    19.00
Scena Elektoralna
Swing Club

Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12
Wykonawcy: ASOCJACJA HAGAW
Kaja Tyzenhauz (wokal)
Stanisław Piwowarski  (trąbka, gitara basowa, leader)
Stanisław Jonak (klarnet)
Andrzej Rękas (puzon)
Wiktor Zydroń (fortepian, banjo)
Przemysław Pogocki (banjo, gitara)
Stanisław Piotrowski (kontrabas)

Adam Ferch – prowadzenie koncertu, autor koncepcji artystycznej

Zespół HAGAW, a właściwie Asocjacja Hagaw, został założony na jesieni roku 1964, a jego nazwa składa się z pierwszych liter imion założycieli: H jak Henryk Kowalski, A jak Andrzej Jastrzębski, G jak Grzegorz Brudko, A jak Andrzej Bielecki, W jak Wiesław „Bela” Papliński. Jednak założyciele są tylko założycielami i czasami na tym kończą swoje działanie, ale w tym przypadku tak się na szczęście nie stało, bo jak przyszło do pierwszego występu to zagrali: Stanisław Piwowarski na trąbce, Henryk Kowalski na skrzypcach, Andrzej Jastrzębski na suzafonie, Wiesław Papliński na tarce oraz lider zespołu Grzegorz Brudko na bandżo. Ten koncert odbył się w listopadzie 1964 r. w warszawskiej „Stodole”. W „Stodole” Hagaw zaprezentował głównie własne utwory, ale w aranżacjach odmiennych niż tradycyjne. Oryginalność tych aranżacji wynikała z jednej strony z obecności skrzypiec w składzie zespołu, a z drugiej z temperamentu i talentu kompozytora i aranżera zespołu Grzegorza Brudki. Wykonanie każdego utworu zawierało całą gamę dowcipów muzycznych i sytuacyjnych, a wszystko razem często było połączone z bardzo zabawnymi tytułami, które cechował humor i lekkość. Pierwsze utwory prezentowane przez Hagaw to m.in.: „Knur, stworzonko boże”, „Powiedział, że za twarda” czy „Rozprawa o wąsach”. To wszystko sprawiło, że prezentujący happy jazz Hagaw natychmiast zyskiwał sympatyków, a rozbawiona publiczność często nie dawała im spokojnie zejść ze sceny.

Atmosferę panującą na koncertach zespołu tak skomentował Jan Ptaszyn Wróblewski na łamach ówczesnego miesięcznika JAZZ; „… Chciałoby się zacytować za Gałczyńskim: »Kochajcie Hagaw do jasnej cholery«. Przecież Hagaw to właśnie jazzowa Zielona Gęś. …”. Nic dodać, nic ująć.

Występując w roku 1965 i 1966 na festiwalu Jazz nad Odrą zespół otrzymuje nagrody, a Grzegorz Brudko otrzymuje wyróżnienia za aranżację. Za odniesionymi sukcesami przyszło nagranie w roku 1967 płyty z serii Polish Jazz (vol. 12) zatytułowanej „Do you love Hagaw?” zawierającej kompozycje własne zespołu. Równocześnie zespół zaczął nagrywać dla Programu III Polskiego Radia i występować w programach telewizyjnych oraz uczestniczyć w festiwalach Jazz Jamboree i Old Jazz Meeting.

Wydaje się rzeczą naturalną, że do zespołu charakteryzującego się radosnym podejściem do jazzu dołączył wokalista i piosenkarz, a zarazem showman Andrzej Rosiewicz. Stało się to w roku 1970 i prawie natychmiast zaowocowało nagraniem ich pierwszej płyty „Asocjacja Hagaw i Andrzej Rosiewicz” (Muza 3456). Mówi się, że pierwsza jaskółka nie czyni wiosny, ale w tym przypadku stało się inaczej, albowiem tandem Asocjacja Hagaw & Andrzej Rosiewicz nagrał jeszcze kilka płyt, zarówno w kraju jak i za granicą. W grudniu 1978 roku, na skutek nieszczęśliwego wypadku, odszedł z zespołu najbardziej zasłużony „hagawowiec” Grzegorz Brudko, a rolę kierownika zespołu przejmuje trębacz Stanisław Piwowarski. Gdy w roku 1979 Andrzej Rosiewicz rozwiązuje współpracę z Hagawem, ten powraca do repertuaru jazzowego i wznawia kontakty zagraniczne. W trakcie tych tournee zagranicznych zespół odwiedził: Austrię, Belgię, Bułgarię, Czechosłowację, Finlandię, ówczesne NRD i NRF, Portugalię, Szwajcarię, Szwecję, Włochy i ZSRR. W swoim dorobku zespół ma kilkanaście płyt, z których cztery nagrał za granicą. W roku 1985 Hagaw zawiesił działalność estradową i od tego czasu okazjonalnie reaktywował się ale zawsze w różnych składach. W roku 2013 Asocjacja Hagaw z Andrzejem Rosiewiczem rozpoczęła serię udanych koncertów w całej Polsce. Wystąpiła m.in. na 43 Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka” w Iławie oraz dwukrotnie na International Dixieland Festiwal w Dreźnie oraz dwukrotnie na Festiwalu w Fribourgu (Szwajcaria). Asocjacja Hagaw w roku 2014 obchodzi swoje 50-lecie.

Bilety: 12 zł, dostępne w siedzibie MIK (pn.- pt. w godz. 11.00-19.00) oraz poprzez aplikację mobilną GOING
Informacje: 22 586 42 59, 783 708 380

Koordynator: MIK, Piotr Mazur
Główny sponsor: ZAW STOART

Zapewniamy pętlę indukcyjną; wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku oraz dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

ASOCJACJA HAGAW

Scroll to Top
Scroll to Top