Święta bez choinki lub poinsecji nie istnieją

Najnowsze badania pokazały, co dla Europejczyków ma szczególnie znaczenie w okresie świąt Bożego Narodzenia.
Jakie znaczenie mają dla Europejczyków święta? Jak je obchodzą? Jakie są najważniejsze symbole związane z Bożym Narodzeniem? Europejskie Stowarzyszenie Producentów Poinsecji (Stars for Europe) zgromadziło odpowiedzi na te pytania w przeprowadzonej wśród Europejczyków internetowej ankiecie.

Bez gwiazdy to nie to samo: poza udekorowaną lampkami choinką, poinsecje o kształcie gwiazdy są jednymi z najważniejszych bożonarodzeniowych symboli.
Siedemnaście tradycyjnych symboli świąt Bożego Narodzenia takich jak choinka, szopka, kalendarz adwentowy, świece i jemioła, zastało ocenionych pod względem znaczenia podczas Bożego Narodzenia w przeprowadzonym badaniu.

Wyniki były jasne: choinka dla Europejczyków jest zdecydowanie najważniejszym symbolem Bożego Narodzenia. Ponad 90 procent respondentów uznało ją za bardzo ważną lub ważną. W Niemczech, choinki strojono prawdopodobnie już w Średniowieczu. Pierwsze dowody na obecność dekoracyjnych drzewek sięgają XVI wieku. Dopiero w XIX wieku, choinka zyskała popularność poza granicami Niemiec. Przez długi czas kościół katolicki nie wyrażał zgody na zastąpienie drzewkiem tradycyjnej szopki. Dopiero pod koniec XIX wieku, choinki stawały się coraz bardziej popularne w katolickich domach.

Według tradycji choinka była zawsze zdobiona świecami lub kolorowymi światełkami. W ten sposób stała się symbolem światła i nadziei, a także życia. Nic więc dziwnego, że świece i światełka są niemal tak samo istotne, jak samo drzewo. Prawie 87 procent respondentów uznało je za ważne lub bardzo ważne, umieszczając je na drugim miejscu wśród najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Poinsecje w kształcie gwiazd znajdują się na trzecim miejscu. Ponad 60 procent badanych stwierdziło, że są nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia. Gwiazdy są jednym z najwcześniejszych symboli Bożego Narodzenia, ponieważ to gwiazda doprowadziła Trzech Króli do nowonarodzonego Jezusa w świętą noc.
Obecnie w większości krajów, poinsecje są kultowym symbolem Bożego Narodzenia. W 1950 roku, wyhodowano pierwsze poinsecje jako rośliny doniczkowe. Następnie te kwitnące zimą rośliny szybko stały się nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia i świątecznych dekoracji. Według badania, około 84 procent respondentów przyznało, że miało poinsecję w okresie Bożego Narodzenia. Ta roślina swoją popularność zyskuje dzięki układającym się w kształcie gwiazdy przylistkom oraz spójności z innymi symbolami Bożego Narodzenia. Ponadto, występuje przede wszystkim w czerwieni i zieleni, kolorach symbolizujących Adwent i Boże Narodzenie. Zielony jest kolorem nadziei oraz wierności, a czerwony symbolizuje krew Chrystusa przelaną dla odkupienia świata. Dlatego te kolory mają duże znaczenie w ozdobach bożonarodzeniowych. I choć poinsecje występują obecnie w wielu kształtach i kolorach, klasyczna czerwień i zieleń są zdecydowanie najbardziej popularne. Około 74 procent uczestników sondażu woli czerwone poinsecje od białych, kremowych (około 12%) i różowych (4%).

Europejczycy są bardzo zgodni co do świąt Bożego Narodzenia. 98 procent respondentów przyznało, że ważne lub bardzo ważne jest dla nich spędzanie czasu w tym okresie z rodziną i przyjaciółmi. Ponad 97 procent uczestników sondażu spędza Wigilię z rodziną. 64 procent zostaje w domu, prawie co trzecia osoba przyznała, że wyjeżdża do krewnych lub przyjaciół. Respondenci są również zgodni odnośnie dekoracji świątecznych. Ponad 87 procent z nich potwierdziło, że dekoracje są niezbędne podczas Bożego Narodzenia. Prawie 81 procent osób uważa, że dawanie i otrzymywanie prezentów odgrywa ważną rolę, podczas gdy jedzenie i picie jest ważne dla prawie 78 procent. Tylko niecałe 40 procent Europejczyków kojarzy Boże Narodzenie z niepokojem i stresem.
Poinsecja udekorowana świątecznymi dodatkami lub sama roślina nie tylko stanowi jeden z najważniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia, ale również jest idealnym pomysłem na dekorację lub niezobowiązujący prezent.

[nggallery id=391]

Scroll to Top
Scroll to Top