spierzchnięte usta

Suche i spierzchnięte usta. Dlaczego się przesuszają, jak sobie z nimi radzić?

Suche usta – problem pozornie banalny, w praktyce może jednak skutecznie popsuć radość korzystania z uroków każdego dnia. Poznaj najlepsze sposoby na popękane usta!

Spierzchnięte usta – przyczyny zewnętrzne

Skóra pokrywająca wargi charakteryzuje się wyjątkowo małą grubością. Naskórek na ustach to jeden z najcieńszych fragmentów ciała, dlatego też tak często mierzyć musimy się z jego dolegliwościami. Popękane usta w najczęstszej ilości przypadków mają zatem przyczyny przede wszystkim zewnętrzne. Mroźna pogoda, długotrwały kontakt z silnym wiatrem czy też wystawienie na działanie promieni słonecznych – to wszystko może przyczyniać się do wysychania skóry warg, którego konsekwencją jest bolesne pękanie ust. Pogoda i inne czynniki atmosferyczne to tylko niektóre z przyczyn powstawania pęknięć na powierzchni warg.

Suche usta – brak witamin?

Wysuszone usta mogą również sygnalizować o wiele poważniejsze dolegliwości i braki w składnikach umożliwiających odpowiednie działanie całego ciała. Pękanie warg może być bowiem spowodowane niedostateczną ilością witamin (przede wszystkim z grupy B) oraz niedostatecznym nawodnieniem organizmu oraz brakami w zmagazynowanych zapasach elektrolitów. Spierzchnięte usta mogą być również objawem zaburzonej gospodarki hormonalnej. Jeśli problem nagminnie się powtarza – warto udać się do endokrynologa celem przeprowadzenia specjalistycznych badań. Problem może się bowiem okazać na tyle poważny, że będzie wymagał interwencji lekarskiej.

Pielęgnacja popękanych ust

Pielęgnacja ust dotkniętych spękaniem powinna opierać się przede wszystkim na intensywnym nawilżaniu na przykład produktami Arkana. Warto w tym celu wykorzystać kosmetyki posiadające w składzie łagodzące substancje pochodzenia naturalnego, takie jak między innymi aloes i konopie siewne. Całkowicie wykluczyć należy preparaty posiadające w składzie alkohol etylowy (lub jego pochodne) – posiada on właściwości wysuszające i podrażniające, które dodatkowo potęgować będą pieczenie spierzchniętych ust. Gdy wargi są wysuszone, dobrze również odpuścić stosowanie kolorowych szminek i pomadek: zawarte w ich składzie substancje mogą powodować podrażnienia zmęczonej skóry.

Wysuszone usta – domowe sposoby

Domowe sposoby na popękane usta polegają przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniego nawilżenia zmęczonej skórze. Szczególnie polecane jest nakładanie dwuskładnikowych masek wykonanych z mieszanin łagodnie działających substancji regenerujących, które dostępne będą w każdej kuchni. Należą do nich przede wszystkim rozmaite nierafinowane oleje jadalne. Na popękane usta doskonała będzie oliwa z oliwek, a także tłoczone na zimno masło kokosowe. W roli składnika aktywnego można wykorzystać miód (posiada właściwości regenerujące i antybakteryjne), świeżego ogórka (zawartość witaminy C gwarantuje szybką odbudowę włókien kolagenowych), a także nabiał w postaci twarożku.

Co na spierzchnięte usta?

Jeśli jednak powyższe sposoby nie przynoszą znaczącej poprawy, warto sięgnąć po kurację z wykorzystaniem specjalistycznych dermokosmetyków. Te w składzie posiadać powinny przede wszystkim składniki aktywne pochodzenia naturalnego, dzięki którym wysuszone usta odzyskają dawny blask i koloryt. W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów można zastosować również kurację za pomocą kwasów, przede wszystkim hialuronowego. Pielęgnację ust zniszczonych i popękanych można również oprzeć o działanie naturalnych kosmetyków konopnych.

Scroll to Top
Scroll to Top