Styl Gwiazd: na różowo

Czy tego chcemy czy nie, różowy we wszystkich jego odcieniach wciąż należy do ulubionych kobiecych kolorów. A może najczęściej przypisywanych kobietom i kojarzonych z kobietami? Różowy stał się symbolem i walki z rakiem, i walki z… kolorem różowym.

Jego przeciwniczki, tak, tak to kobiety, stworzyły antyróżową koalicję i nawołują „Bojkotuj różowy!”. A wszystko zaczęło się od dwóch Brytyjek, bliźniaczek Emmy i Abi Moore, które za pośrednictwem internetu rozpoczęły kampanię bojkotującą dziewczęce ubranka i zabawki dostępne w sklepach właśnie w kolorze różowym.

„Zabawki dla chłopców rozwijają wyobraźnię i budzą zainteresowanie nauką, podróżami, uczą gry w zespole. Dziewczynki zachęca się przede wszystkim do tego, by odgrywały role pięknych księżniczek, których jedyną ambicją jest poślubienie księcia” – przekonują kobiety.

Akcja Pink Stinks przerodziła się w ruch społeczny, który ma walczyć ze stereotypowością i sprzeciwiać się kultowi różu. Zdaniem inicjatorek akcji, otaczanie dziewczynek różem sprawia, że zawęża się ich wyobraźnia, stają się pasywne, a w dorosłym życiu zawodowym nie potrafią w pełni wykorzystywać własnego potencjału.

Ruch dotarł już do Polski, rozwijają się akcje „Bojkotuj różowy!” czy też „Koalicja Antyróżowa”, które walczą nie tylko z samym kolorem, stereotypami, ale i ikonami różu, za jakie uważa się takie gwiazdy, jak chociażby Doda, Jola Rutowicz, Paris Hilton czy Britney Spears.

A co Wy o tym sądzicie? Czy dla Was różowy… stinks czy jest po prostu słodkim, kobiecym kolorem, w którym nam do twarzy?

[nggallery id=250]

Podziel się wiadomością:

Polecamy również