Strona główna » Blog » Stres w życiu Polaków

Stres w życiu Polaków

Bayer przedstawia najnowsze badanie opinii dotyczące problemu obecności stresu w życiu Polaków.

[1] Akademia Serca to cykl trzech śniadań prasowych, podczas których eksperci – dietetyk, trener i coach rozwoju osobistego oraz lekarze kardiolodzy komentują wyniki raportu i dzielą się swoimi obserwacjami. Goście wskazują proste, praktyczne i skuteczne sposoby, jak metodą małych kroków poprawić nawyki, które szkodzą i wprowadzić te, które wspomogą nasze serce.

Czy Polacy są zestresowani ?

– 85% Polaków odczuwa stres i niepokój na co dzień
– 15% badanych deklaruje, że w ogóle nie odczuwają stresu i niepokoju

Częściej są to osoby w wieku 50 lat i więcej, osoby w związkach, z wykształceniem zasadniczym zawodowym, niepracujące zawodowo, rolnicy, emeryci, renciści, osoby spoza grupy ryzyka (chorób serca).

– większość Polaków (60%) z grupy, która odczuwa stres i niepokój na co dzień, stara się
go rozładować. Co drugi ankietowany odczuwający stres, nic z nim nie robi.
– częściej starają się rozładować stres osoby wykształceniem wyższym i licencjatem, kierownicy/ specjaliści oraz bezrobotni, osoby przestrzegające diety, osoby uprawiające sport przynajmniej raz w tygodniu, osoby odczuwające stres przynajmniej raz w tygodniu.

Metody na rozładowanie napięcia i wpływ stresu na zdrowie.
Polacy, którzy odczuwają stres na co dzień, starają się rozładować napięcie najchętniej poprzez:

– rozmowę, spotkanie z bliską osobą – 25 %
– słuchanie muzyki – 21 %
– uprawianie sportu – ćwiczenia, basen, bieganie – 17 %
– czytanie – 17 %
– oglądanie telewizji – 17 %
– prace w ogrodzie, na działce – 16 %
– papierosy – 10 %
– wyjazd, wycieczkę – 8 %
– alkohol – 7 %
– zakupy – 7 %
– jedzenie – 7 %

Badani powszechnie (82%) uznają, że stres ma wpływ na nasze zdrowie. Najczęściej wskazywane są jego negatywne skutki, takie jak:

– wywoływanie chorób – 17 %
– nerwowość – 15 %
– choroby serca – 14 %
– wpływ na cały organizm – 9 %
– podnoszenie ciśnienia – 8 %
– „niszczenie zdrowia” – 8 %

Niespełna co piąty pytany (18%) jest zdania, że stres nie wpływa na nasze zdrowie.

Dr Joanna Potocka, specjalista kardiolog z Centrum Kardiologii Allenort przy ulicy Płowieckiej w Warszawie, komentuje – „przedstawione wyniki badania wykonanego na bardzo zróżnicowanej (pod względem wieku i wykształcenia) grupie respondentów pokazują, że większość pytanych miała świadomość istnienia niekorzystnego wpływu czynników stresowych na organizm. Ogromna większość z nich (85%) odczuwa stres i niepokój w życiu codziennym, jednakże zaledwie 60% badanej populacji próbuje rozładować napięcie wynikające z sytuacji stresowych. Najczęściej sposobem radzenia sobie ze stresem było podejmowanie pewnego rodzaju aktywności fizycznej, co należy uznać za korzystne zjawisko pozwalające wręcz instynktownie rozładować nadmierne napięcie. 25% badanych pomaga sobie rozmawiając/spotykając się z bliskimi, co może również dać korzystne efekty, jeśli w takiej rozmowie podjęta będzie rzetelna próba przeanalizowania istniejących sytuacji i ustalenie sposobów radzenia sobie z nimi.

W przeprowadzonym badaniu potwierdzono znane nam doskonale z codziennej praktyki i niezwykle niepokojące zjawiska występujące w reakcji na powtarzający się stres, jakim są: palenie papierosów, picie alkoholu lub nadmierne jedzenie. Przerażający jest jednak fakt, że nikt z badanych nie deklarował chęci uzyskania pomocy u psychologa lub psychoterapeuty. Ten fakt jest powodem, dla którego całe rzesze lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, jak też różnego rodzaju specjaliści w całej Polsce, muszą leczyć pacjentów, których głównym problemem jest nieradzenie sobie ze stresem. Borykamy się z plagą tzw. chorób cywilizacyjnych, których podłożem jest szeroko rozumiany „niezdrowy styl życia” ze stresem włącznie. Boimy się udarów, zawałów, chorób nowotworowych, a zapominamy o zdrowiu psychicznym. A tymczasem wg szacunków WHO w 2020 r. depresja (bardzo silnie związana ze stresem) może stać się jedną z najczęściej występujących chorób trapiących społeczeństwa krajów wysoko rozwiniętych. To jest najwyższa pora, żeby zacząć uczyć społeczeństwo polskie dbania także o zdrowie psychiczne.“

Ewa Wrzos z Fundacji Art Of Living, praktyk i nauczyciel jogi, uważa, że „żyjemy w świecie, w którym ludzkość zaznała gwałtownego rozwoju. Uczestniczenie w życiu, którego tempo jest zawrotne, niesie ze sobą wielki stres. Wielu z nas nadmiernie eksploatuje organizm pracując bardzo intensywnie przez kilkanaście lat, by zdobyć pozycję np. w biznesie, kosztem zdrowia i zaburzenia związków osobistych, a potem przez następnych kilkanaście lat wydaje ciężko zarobione pieniądze na leczenie nadwyrężonego zdrowia i systemu nerwowego. Najnowsze badania „Aspirin Protect. Jak Polacy dbają o serce” pokazują, że 85% Polaków odczuwa stres i niepokój, a 60% z tej grupy osób dąży do pozbycia się stanu stresu i lęku poprzez spotkania towarzyskie i rozmowy, muzykę, taniec, sport itp. Wymienione sposoby redukcji stresu są preferowane przez społeczeństwa zachodnie jako proste, znane i łatwe. Wśród osób świadomych faktu, że stres czyni spustoszenie w organizmie ludzkim zaostrzając schorzenia, na razie niewielki procent osób poszukuje mniej konwencjonalnych, a znacznie skuteczniejszych metod pozbycia się nagromadzonego stresu i ochrony przed bieżącym. Jako niekonwencjonalną metodę walki z napięciem polecam jogę z jej bogactwem i różnorodnością technik. Moim zdaniem wciąż korzysta z niej niewielki procent populacji. Uważam, że wynika to z braku otwartości na nowe, nieznane naszemu społeczeństwu metody innych kultur, a także z niewiedzy i niewiary w szybkość i skuteczność prostych technik oddechowych.”

Nawet niewielka zmiana stylu życia polegająca na wdrożeniu pozytywnych nawyków dotyczących diety, ruchu i rozładowywania napięcia może pozytywnie wpłynąć na zdrowie serca.Należy jednak pamiętać o regularnych badaniach, zwłaszcza o kontroli ciśnienia tętniczego i cholesterolu. W ramach profilaktyki chorób serca lekarz może włączyć leki obniżające ciśnienie krwi, poziom cholesterolu lub kwas acetylosalicylowy w dawkach kardiologicznych.

foto: Ambro / FreeDigitalPhotos.net, Stuart Miles / FreeDigitalPhotos.net[1] Badanie TNS OBOP, Aspirin Protect: „Jak Polacy dbają o serce”, badanie zostało zrealizowane przy użyciu metodologii CAPI, na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 18 lat i więcej, w dniach 16 – 19 czerwca 2011.

2018-03-14T10:30:18+00:0015 września 2011|Zdrowie|

Może zainteresuje Cię również: