w branży modowej

Jak stawiać pierwszy kroki w branży modowej?

O pozostaniu projektantką mody powinny pomyśleć dziewczyny kreatywne i te, które interesują się światem mody. Jak zacząć realizować swoje marzenia?

Projektowanie odzieży to zajęcie wymagające ogromnej dozy kreatywności i wyczucia smaku. Konieczne jest baczne obserwowanie świata mody, zmieniających się trendów. Choć wykonywanie tej profesji nie należy do najłatwiejszych, to z pewnością nie warto się poddawać. Najlepsze projektantki mogą otworzyć własne atelier i stworzyć markę, zaś te, których aspiracje nie są tak wysokie, z powodzeniem znajdą pracę w jednej z firm odzieżowych.

Projektantka mody wyczuwa trendy

Codzienna praca projektantek mody koncentruje się na przygotowywaniu koncepcji ubrań i dodatków do nich. Skoro projektantka musi przygotować szkic, koniecznie musi opanować co najmniej podstawy rysunku. Niezbędna jest również znajomość materiałów i umiejętność ich łączenia. Najlepsze projektantki potrafią również szyć. Ta umiejętność – choć nie zawsze wymagana – przydaje się wówczas, gdy konieczne jest wprowadzenie drobnych poprawek.

Gdzie uczyć się zawodu?

Projektantka mody musi oczywiście śledzić najnowsze trendy i mieć własne pomysły. Nie oznacza to jednak, że nie musi znać historii mody. Przeciwnie, ważne jest to, aby orientowała się, co było modne jeszcze kilkanaście lat temu. Z tego właśnie względu tak istotne jest wykształcenie teoretyczne. Gdzie uczyć się zawodu? W Polsce jest wiele szkół. Przykładowe to: Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi czy Krakowskie Szkoły Artystyczne.

Osoby, które nie wybierają się na studia, mogą zdobyć niezbędną wiedzę w szkołach policealnych. Również tych nie brakuje na mapie Polski, a przykładową jest APEdukacja. Wybór szkoły jest o tyle istotny, że każdy słuchacz może – poza poznaniem teorii – uczestniczyć również w zajęciach praktycznych. A to oznacza zdobywanie wiedzy pod okiem najlepszych.

Kto nadaje się na projektantkę mody?

Dziewczyny myślące o tym, aby w przyszłości projektować odzież, muszą być  przede wszystkim otwarte na nowości i interesować się światem mody. Bez tego trudno będzie o konkretne efekty – nie zaskoczą one. Poza tym przyda się również solidna dawka cierpliwości – większość projektantek tworzy w zaciszu własnego gabinetu. 

Gdzie szukać pracy?

Projektantki mody nie powinny szukać ogłoszeń o pracę w urzędach pracy, na portalach z ogłoszeniami czy lokalnej prasie. Poszukując zatrudnienia, niezbędne jest wyjście z inicjatywą – najlepiej złożyć dokumenty aplikacyjne do wybranych firm zajmujących się projektowaniem i szyciem odzieży. Takich na rynku jest sporo, dlatego też projektantki mody nie narzekają na brak pracy. Dotyczy to zwłaszcza tych, które mają głowy pełne pomysłów – wyjaśnia ekspert portalu praca-katowice.pl

Alternatywą dla poszukiwania zatrudnienia jest stworzenie własnej pracowni, która w przyszłości zostanie przekształcona w dom mody. To rozwiązanie jednak tylko dla pewnych siebie projektantek, które mają solidne zaplecze finansowe i potencjalnych klientów. Założenie własnego atelier wiąże się bowiem z koniecznością m.in. prowadzenia działalności gospodarczej, czyli opłacania np. składek na ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenia społeczne – dodaje ekspert portalu praca-katowice.pl. 

Ile można zarobić?

Wynagrodzenie projektantek mody jest zróżnicowane i uzależnione głównie od zakresu obowiązków. Specjalistki, które zostaną zatrudnione na etat mogą liczyć na stałe wynagrodzenie. Te, które zdecydują się spróbować swoich sił na rynku, mogą zarabiać więcej, muszą się jednak liczyć również z gorszymi miesiącami.

 

 

Scroll to Top
Scroll to Top