czyścić taką biżuterię

Srebro, złoto i cyrkonia – jak czyścić taką biżuterię?

Piękne, olśniewające pierścionki na palcach, zjawiskowe kolczyki, czy też przyciągające wzrok naszyjniki sprawiają, że czujemy się wyjątkowo. Takie efektowne dodatki dodają szyku i elegancji naszej kreacji. Różną biżuterię można dopasować do ubioru wyjściowego, na przykład na bal lub wesele, ale również zakładać na co dzień do pracy. Niezależnie od naszego wyboru, biżuteria wymaga stałej opieki, ponieważ inaczej traci blask i magię, którą nam dodaje. Jak więc zadbać o nasze złote i srebrne pierścionki, z cyrkoniami lub bez?

Jak poradzić sobie ze srebrem?

Jedną z naturalnych cech srebra jest to, że ulega korozji. Jest to proces utleniania się powierzchni metalu pod wpływem np. dwutlenku siarki zawartego w powietrzu. Skutek widać po rdzewieniu lub zaciemnieniu srebrnej biżuterii. Jak temu zapobiec i jak sobie z tym radzić? Najbardziej sprawdzonym sposobem na czyszczenie srebrnej biżuterii bez cyrkonii lub innych dodatków jest pójście do jubilera. Jednak nie zawsze da się znaleźć czas. Na szczęście jest wiele domowych sposób m.in. pasta do zębów lub soda oczyszczona. Wystarczy przygotować sobie miskę z ciepłą wodą i szczoteczkę do zębów (której już nie używamy). Czyścimy biżuterię delikatnie za pomocą szczoteczki, płuczemy w wodzie i wycieramy suchą szmatką. Dla lepszego i trwalszego efektu można użyć jeszcze szmatki do polerowania, dzięki której przywrócimy biżuterii połysk. Można również pozostawić biżuterię bez kamieni szlachetnych w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń i potem wyczyścić dokładnie szczoteczką do zębów lub czystą szmatką. W przypadku pierścionków/wisiorków z cykorią lub innymi dodatkami nie można zostawić biżuterii na dłuższy czas w wodzie, tylko od razu wyczyścić szmatką uprzednio zamoczoną w wodzie  mydłem.

czyścić taką biżuterię

Złoty pierścionek z cyrkoniami. Źródło: ergold.pl/17-pierscionki

Do innych domowych sposobów na czyszczenie jest używanie popiołu lub kąpiel solna z użyciem folii aluminiowej. W przypadku popiołu dodaje się go do odrobiny wody, moczy w danym roztworze czystą szmatkę i delikatnie czyści biżuterię. Natomiast jeśli chodzi o kąpiel solną, do miski wyłożonej od wewnątrz folią aluminiową dodaje się szklankę ciepłej wody oraz łyżkę soli. Do miski wkłada się zanieczyszczoną biżuterię i odstawia na kilka godzin. Po danym upływie czasu wyciągnij biżuterię, przepłucz pod bieżącą wodą (uważając przy tym, by nie wpadła do odpływu) i wytrzyj suchą szmatką. Do innych, bardziej niekonwencjonalnych sposobów czyszczenia należy pozostawienie biżuterii w ketchupie lub napojach gazowanych tj. coca-cola. Jednak przy droższej i bardziej cennej biżuterii lepiej uważać.

Złoto – jak o nie dbać?

Biżuteria wykonana ze złota lub pozłacana inaczej brudzi się o tej srebrnej. Nie ulega korozji, jednak traci połysk i matowieje. Złote pierścionki, kolczyki i wisiorki bez kamieni ani dodatków najlepiej czyścić w roztworze wodnym z sodą oczyszczoną. Mocno zabrudzone dobrze jest pozostawić na jakiś czas w roztworze, później wyczyścić szczoteczką do zębów lub szczoteczką do rzęs. Najlepiej wybrać te z miękkim „włosiem”, aby nie zarysować powierzchni. W przypadku biżuterii z kamieniami lepiej nie zostawiać jej na dłuższy czas, tylko wyczyścić ją namoczoną szmatką, wysuszyć i wypolerować.

Trudne przypadki

Gdy nasze precjoza tak bardzo są okryte brudem, że poprzednio wspomniane metody nie pomagają, można spróbować zanurzyć je we wrzątku na tak długo, żeby można było potem wyjąć je z wody ręką. Do innych środków należy jeszcze alkohol (spirytus, wódka bądź piwo), które też powinny poradzić sobie z brudem.

czyścić taką biżuterię

Dbanie i przechowywanie

Oprócz czyszczenia (najlepiej co kilka miesięcy lub, w przypadku srebra z cyrkonią, co kilka tygodni) warto dbać o biżuterię na co dzień. Pamiętaj, by zdjąć pierścionek przy wykonywaniu prac domowych np. zmywaniu naczyń i praniu. Niektóre środku chemiczne szkodzą złotu i srebru. Dodatkowo pierścionki mogą osunąć się z palców i zniknąć w odpływie. Ważne jest również przechowywanie. Do tego idealnie nadają się materiałowe woreczki, w których biżuteria nie ma szans porysowania się.

Postaw na połysk

To jak dbamy o swoją biżuterię, wiele o nas świadczy, dlatego warto pamiętać, by raz na jakiś czas wyczyścić zawartość szkatułki, by później móc zabłysnąć i cieszyć się powodzeniem.

Scroll to Top
Scroll to Top