białe złoto

Srebro, białe złoto i platyna – takie same czy różne?

Srebro, białe złoto i platyna – tak naprawdę wszystkie wyglądają na pierwszy rzut oka podobnie – błyszczący metal koloru srebrno-białego, z którego tworzy się biżuterię. Czy pomimo pozornych podobieństw, są to te same metale? Po co w takim razie tworzyć nieskończone wersje identycznie wyglądających metali i używać do produkcji biżuterii? Odpowiedź jest prosta – dlatego , że znacznie różnią się między sobą.

Srebro

Srebro, pomimo swojego srebrzystobiałego koloru jest najbielszym wśród metali szlachetnych. Jest często używane do wyrobu wszelkiego rodzaju biżuterii i elementów do niej. Srebro charakteryzuje się największą przewodnością elektryczną i termiczną. Jest znane i cenione już od czasów starożytnych. Niegdyś było stosowane zarówno do wyrobu biżuterii jak i waluty.

Czyste srebro nie jest wcale dobrym materiałem jubilerskim ze względu na swoją miękkość. Stopy są wytrzymalsze niż czyste srebro, dlatego zamiast próby 999 stosuje się próbę 925, która zawiera domieszkę innych metali takich jak miedź. Do wyrobów jubilerskich stosuje się często srebro próby 958, które jest standardem wprowadzonym w XVII wieku w Anglii.

Często spotyka się również srebro oksydowane, które w procesie utleniania zostaje pokryte cienką warstwą własnego tlenku. Dzięki temu srebro jest chronione przed czynnikami niszczącymi, a dodatkowo zyskuje charakterystyczny, antyczny wygląd.

Białe złoto

Białe złoto jest stopem złota z niklem, cynkiem a czasem również palladem czy srebrem. Tak naprawdę nie istnieje coś takiego jak białe złoto i jest to tylko nazwa handlowa zachęcająca do kupowania wybielonej wersji złota. Większość biżuterii wykonanej z białego złota przypomina wyglądem srebro, dlatego że pokrywa się je często warstwą rodu. Istnieją oczywiście białe, nierodowane złota, które posiadają odpowiedni kolor i połysk. Uzyskuje się je przez stapianie złota z niklem. Właściwości fizyczne złota mogą być różne, ponieważ wynikają głównie z tego, jakie zawiera domieszki.

Białe złoto ma długą tradycję, ponieważ od wieków zastępy złotników miały do czynienia ze złotem doprowadzając swoją technikę do perfekcji. Ogólnie mówiąc złoto od zawsze kojarzyło się z bogactwem i władzą. Symbolizuje również niezniszczalność i doskonałość – jest jednocześnie pierwiastkiem chemicznym i metalem szlachetnym. Białe złoto wykorzystuje się do oprawy wielu kamieni szlachetnych, ponieważ w połączeniu z nim stanowią piękną unikatową biżuterię.

Każdy rodzaj złota posiada praktycznie domieszki, ponieważ czyste złoto jest materiałem zbyt miękkim do obróbki jubilerskiej. Najpopularniejszą próbą złota jest 0,585 czyli 14 karatów. Niestety białe złoto z czasem ulega zmatowieniu i ścieraniu się powłok ochronnych.

Platyna

Platyna w swojej czystej postaci jest materiałem o zabarwieniu srebrzystobiałej. Nie jest tak łatwa w obróbce jak srebro czy złoto, dlatego obróbkę platyny uważa się za wyższą sztukę jubilerską. Jednocześnie jest lepszym materiałem w obróbce jubilerskiej ze względu na to, że jest bardziej sprężysta nawet przy dużym nacisku sił zewnętrznych – jest to przydatna cecha przy wykonywaniu misternych kształtów, ażurów itd. Platyna jest znacznie rzadsza od złota, dlatego jest również materiałem co najmniej dwukrotnie droższym.

Platyna nie traci tak szybko blasku jak białe złoto czy srebro, a z czasem na jej powierzchni powstaje specjalna warstwa patyny, która nadaje biżuterii szlachetnego wyglądu.

Biżuteria wykonana z platyny będzie również cięższa, co niektórym Paniom może nie do końca odpowiadać. Jest to metal gęstszy niż większość metali szlachetnym, dzięki czemu nie będzie zsuwał się z palca tak łatwo jak pierścionki wykonane z innych metali szlachetnych. Plusem jest również to, że platyna jest na tyle czysta (tylko 5 % domieszki) że nie powoduje uczuleń, z powodu których cierpi część Pań. Najpopularniejszą próbą platyny jest 950.

Podsumowując

Najszlachetniejszym i jednocześnie najdroższym materiałem o srebrzystobiałej barwie jest platyna. Posiada sporą przewagę zarówno nad srebrem jak i białym złotem ze względu na swoją wytrzymałość i antyalergiczność. Do każdego z materiałów stosuje się domieszki, aby polepszyć ich właściwości fizyczne. Najwięcej z nich posiada złoto, a najmniej platyna. Różnice w noszeniu biżuterii wykonywanej z różnych materiałów wynikają również często z wieku. Srebro jest często noszone przez dzieci oraz młodzież, z czasem wymieniamy srebrne pierścionki na białe złoto, które pojawia się w obrączkach lub pierścionkach zaręczynowych. Osoby, którym zależy na wytrzymałości i zachowaniu cech fizycznych jak najdłużej powinny zdecydować się na platynę, choć nie jest ona metalem na każdą kieszeń. Pomimo tego, że platyna jest najlepszym materiałem, to srebro stosuje się najpowszechniej nie tylko do wyrobu biżuterii ale i półfabrykatów.

Artykuł powstał przy współpracy z Galerią FalcOne, która oferuje srebrną biżuterię artystyczną dopasowaną do potrzeb wymagających, unikalnych kobiet.

srebro-zloto-platyna

 

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Scroll to Top
Scroll to Top