psychoterapia

Sposoby na prokrastynację

Jak często odkładasz pewne rzeczy na później? Czy zdarza Ci się pewne rzeczy wykonywać w ostatniej chwili? Jak myślisz, z czego takie sytuacje wynikają? Z nadmiaru obowiązków, z lenistwa, czy może jest to właśnie prokrastynacja?

Co to jest prokrastynacja

Prokrastynacja jest dysfunkcyjnym odwlekaniem czynności na później, na których dana osoba powinna się skupić w danej chwili. Najczęściej w sposób przesadny wybiera rzeczy przyjemne albo po prostu mniej kłopotliwe. Problem ten uwidacznia się przede wszystkim w wieku szkolnym, u dzieci zdolnych, nie mających problemów z przyswajaniem wiedzy. Nim przejdę do sposobów radzenia sobie z prokrastynacją, warto najpierw zastanowić się czy problem nas dotyczy. Przyjrzymy się swojemu dniu i zwróćmy uwagę jakimi czynnościami zapełniamy sobie każdy dzień, czy rzeczy ważne odkładamy na później? Czy przede wszystkim koncentrujemy się na przyjemnościach? Czy wolimy pomagać innym w drobnych sprawach zamiast skupiać się na własnych? Jeśli na postawiane wyżej pytania Twoja odpowiedź brzmi tak, to znaczy, że problem prokrastynacji być może dotyczy właśnie Ciebie. Teraz dopiero możemy zastanowić się nad sposobami radzenia sobie z tą uciążliwą dolegliwością.

Jak poradzić sobie z prokrastynacją

Do jednych z najskuteczniejszych sposobów zaliczyć można DOBRĄ ORGANIZACJĘ PRACY/ DNIA. Porządek wpływa pozytywnie na naszą produktywność, często też zachęca nas do działania.

Kolejnym sposobem na prokrastynację jest PRZYGOTOWYWANIE LISTY RZECZY DO ZROBIENIA NA DANY DZIEŃ. Na liście powinny znajdować się wszystkie zadania, czynności, które mamy wykonać danego dnia. Pisząc listę nie powinniśmy oceniać ważności danej czynności. Dopiero po wypisaniu wszystkich obowiązków wykreślamy te, które są mało ważne, które mogą jeszcze poczekać. Po tym kroku wykonujemy danego dnia te, które oceniliśmy za najważniejsze. Ewentualnie kiedy ktoś nie lubi zaczynać dnia od trudnych sprawach, to można dla rozpędu wykonać jedno przyjemne zadanie, a dopiero po nim przejść już do typowych zadań z listy, którą przygotowałeś.

To co jest też ważne, to DBAŁOŚĆ O SWOICH ZNAJOMYCH. Dlaczego? Gdyż kiedy o nich nie dbamy, nie spotykamy się z nimi regularnie to staje się to najlepszą wymówką właśnie wtedy, kiedy powinniśmy się skupić na czymś naprawdę priorytetowym. Ważne jest również to, ŻEBY Z RÓŻNYMI TEMATAMI BYĆ ZAWSZE NA BIERZĄCO. W przypadku prokrastynacji wszystkie nowości stają się pretekstem do odwrócenia uwagi od rzeczy ważnych. Kiedy o wszystkim wiesz łatwiej będzie Ci kontynuować swoje działanie.

Metoda ALPEN

Wielu specjalistów zachęca również do wykorzystania metody ALPEN do walki z prokrastynacją. Składa się ona z 5 kroków:

  1. Zanotuj zadania, terminy i planowane działania.
    Lista powinna się składać z działań które chciałbyś rozpocząć, jak również z tych, które chciałbyś zakończyć jeszcze tego samego dnia. Pamiętaj, że muszą to być zarówno rzeczy konieczne, jak i te które sprawiają radość.
  2. Oszacuj długość wykonywania zadania.
    Staraj się realnie oszacować czas wykonania przydzielonych sobie zadań. Pamiętaj również, żebyś wymagał od siebie odpowiedniego tempa pracy.
  3. Stwórz własny harmonogram dnia.
    Pamiętając o tym, że każdy dzień może być nieprzewidywalny, zawsze planuj tylko 60% dnia. Trzymając się tej zasady uda Ci się zrealizować zaplanowany harmonogram, nawet wtedy kiedy Ci coś wypadnie.
  4. Podejmij decyzje.
    Po tym jak sporządzisz listę zadań warto zastanowić się, które zadania musisz wykonać samodzielnie, które mogą poczekać na inny termin, a które np. mógłbyś powierzyć innym osobą.
  5. Osobista kontrola.
    Ważne jest to, żeby samemu siebie pilnować w walce z prokrastynacją. Warto na koniec dnia przeanalizować swoje osiągnięcia, zwrócić uwagę na to co można poprawić.

Prokrastynacja to dolegliwość z którą spotykamy się coraz częściej. Niestety często mylona jest ona z lenistwem. Warto spróbować zastosować się do wyżej wymienionych wskazówek, być może to właśnie Tobie uda się uporać z tym problemem.

Sposoby na prokrastynacjęAutor artykułu
Artykuł przygotowała Poradnia Psychologiczno-Psychiatryczna Magdaleny Senderowskiej z Wrocławia oferująca kompleksową pomoc psychologiczną, psychiatryczną i seksuologiczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych – psycholog-ms.pl

Scroll to Top
Scroll to Top