Sopot TOPtrendy Festiwal 2013. Poznaliśmy wszystkie gwiazdy!

Sopot TOPtrendy Festiwal po 4 latach wraca do sopockiej Opery Leśnej.  Najlepiej sprzedający się artyści roku 2012, czołówka młodych i niezwykle  obiecujących wykonawców wyłonionych w konkursie „trendy 2013”, a także najlepsze kabarety w Polsce bez cenzury, i cieszące się dużym uznaniem widzów koncerty towarzyszące – tak w skrócie zapowiada się nadchodząca, jedenasta już edycja Sopot TOPtrendy Festiwal, która odbędzie się w tym roku w dniach  7-9 czerwca 2013.

7 czerwca, w pierwszym dniu Festiwalu, na scenie Opery Leśnej prawdziwa muzyczna uczta – widzowie oraz kilkutysięczna publiczność w Sopocie obejrzą aż 3 wyjątkowe koncerty. Zaczynamy od urodzin zespołu, który na polskiej scenie obecny jest już ćwierć wieku. „Berlin Zachodni”, „Makumba”, Dres”, Świat według Kiepskich”, „Rudy się żeni”, „Guma”, czy „Ballada o smutnym skinie” – te wszystkie utwory grali właśnie oni. Swoje 25-lecie na tegorocznym Sopot TOPtrendy Festiwal będzie świętowała grupa BIG CYC. Tak okrągła liczba zobowiązuje, dlatego w koncercie oprócz samych jubilatów sporo gości. Jakich? Wszystkie karty zespół odkryje już w piątek, 7. czerwca, o godz. 20.00. Jak zapowiada Skiba: – W tym dniu „bigcycomania” ogarnie całą Polskę!

Po koncercie jubileuszowym BIG CYCA niezrównana dziesiątka wykonawców, których płyty osiągnęły w minionym sezonie rekordową sprzedaż. Najpopularniejsi wykonawcy minionego roku zagrają w koncercie TOP – zobaczymy Anię Dąbrowską, Andrzeja Piasecznego (w dwóch projektach), zespół COMA, HEY, BEDNARKA, Marię Peszek, Artura Andrusa, Donatana  i formację KNŻ (Kazik Na Żywo).

Na koniec wieczoru olbrzymia niespodzianka i gratka dla fanów dobrego polskiego rocka – na scenie Opery Leśnej wystąpi kultowy zespół HEY, który wspólnie z Telewizją POLSAT postanowił obchodzić swój okrągły jubileusz – 20 lat istnienia. Warto dodać, że to pierwszy  w historii grupy taki jubileusz – nigdy wcześniej podobne wydarzenie w przypadku tej formacji nie miało miejsca. Dziś bez wątpienia możemy zaryzykować stwierdzenie, że grupa HEY to jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych. Od 1992r. ich znakomite kompozycje opatrzone poruszającymi i szczerymi tekstami Katarzyny Nosowskiej szybko zjednały sobie wierną publiczność. Pierwsza płyta HEY – „Fire” wydana  w 1993r. jest dziś jedną z najmocniejszych pozycji kanonu polskich albumów rockowych.
Spośród wielu nagród, jakie zespół otrzymał, muzycy bardzo cenią sobie „Złotego Bączka”, którego otrzymali na Przystanku Woodstock za najlepszy koncert na festiwalu w 2004r. Wyboru dokonali uczestnicy imprezy. Nie można też pominąć faktu, że HEY i Katarzyna Nosowska są najczęściej nominowanymi artystami w historii nagród „Fryderyk” – na 69 nominacji tej prestiżowej nagrody – zdobyli ich w sumie już 29! Niewątpliwie, istotnym wydarzeniem w historii zespołu był projekt zrealizowany w ramach kultowej już serii koncertów bez prądu – „MTV Unplugged” – we wrześniu 2007r. Na tym wyjątkowym koncercie jubileuszowym, na scenie Opery Leśnej w Sopocie, usłyszymy wybrane największe przeboje HEY. Będą to m.in.: „Moja i twoja nadzieja”, „Ja, sowa”, „Mimo wszystko” czy „List”.

Drugiego dnia Festiwalu, 8. czerwca, koncert jakiego jeszcze w historii Sopot TOPtrendy Festiwal nie było. Na przestrzeni ostatnich kilku lat, na polskim rynku muzycznym coraz większa liczba młodych wykonawców przebija się z sukcesami do tzw. mainstreamu, co powoduje wielką muzyczną wymianę pokoleń na rodzimej scenie. Co ciekawe, ci zupełnie nowi, często bardzo zdolni artyści, okazują się być doskonale przygotowanymi do poruszania się w trudnym świecie szołbiznesu.
Z pewnością najpopularniejszy muzyczny talent show w Polsce – „Tylko muzyka. Must be the music” – też okazuje się kuźnią talentów i ważną trampoliną do sukcesu. Zwycięzcy „Tylko muzyka” nagrywają płyty, ich kalendarze są zapełnione koncertami, biorą udział w prestiżowych festiwalach w kraju i są często obecni w mediach, a co za tym idzie w świadomości milionów Polaków. Dlatego właśnie Telewizja POLSAT zdecydowała się na włączenie do Sopot TOPtrendy Festiwal nowego konkursu. Po raz pierwszy zobaczymy wykonawców, którzy staną do walki w konkursie na „Największy Przebój Roku” – w koncercie usłyszymy młodych artystów, których utwory, w okresie od czerwca 2012 do czerwca 2013, gościły na 1. miejscach list przebojów oraz te, które były najczęściej grane w stacjach radiowych w całej Polsce. „Przebój Roku” wybiorą widzowie w głosowaniu SMS-owym.
W koncercie wezmą udział, m.in. zwycięzcy „Tylko muzyka. Must be the music” – zespoły Enej i Lemon, finaliści ubiegłorocznego konkursu „trendy” – Loka i Jula, a także Ania Wyszkoni, formacja Pectus, Rafał Brzozowski, Ewelina Lisowska i inni.

W tym samym dniu zaprezentują się również finaliści konkursu „trendy” – czyli najbardziej utalentowani młodzi wykonawcy. W ostatnich latach notujemy rekordowe ilości w liczbie zgłoszeń. W tym roku wpłynęło 358 zgłoszeń. Spośród nich jury wybierze 9 najlepszych piosenek, które artyści zaprezentują nam podczas konkursu “trendy”. W ubiegłym roku nagrodę artysty „trendy 2012”, wybraną przez widzów w głosowaniu SMS otrzymała Jula, a nagrodę jury Mika Urbaniak. Kto zdobędzie tytuł artysty „trendy 2013”? Odpowiedź poznamy już 8. czerwca wieczorem.

Ostatni, trzeci dzień Festiwalu, 9. czerwca, już po raz dziesiąty oddamy w ręce najlepszych i najpopularniejszych kabaretów i satyryków. W tym roku, na wyjątkowej, jubileuszowej X Sopockiej Nocy Kabaretowej wystąpią najlepsi z najlepszych, w zupełnie nowych skeczach. Zobaczymy, m.in.: kabarety Ani Mru-Mru, Paranienormalni, Kabaret Moralnego Niepokoju, Łowcy.B, Smile, Grupa Mocarta, Marcina Dańca, Ireneusza Krosnego, Artura Andrusa, Andrzeja Grabowskiego, Olafa Lubaszenkę, oraz Cezarego Pazurę.

Sopot TOPtrendy Festiwal będzie organizowany przez Telewizję POLSAT już po raz jedenasty. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2003 roku – i wówczas był on pierwszym konkurencyjnym festiwalem w stosunku do festiwalu telewizji publicznej. W błyskawicznym tempie zyskał sympatię widzów. Swoje stałe miejsce w kalendarzu zawdzięcza, w dużej mierze, skutecznej walce z konkurencyjnymi festiwalami, nie raz o kilkudziesięcioletniej historii. TOPtrendy nie tylko wyznaczyły nowe trendy, ale też pod wieloma względami zdominowały pozostałe festiwale, m.in. znakomitymi wynikami oglądalności.

W ubiegłym roku, podczas trzech festiwalowych dni, przez co najmniej pół godziny bawiło się z nami łącznie prawie 12 milionów widzów (to prawie milion osób więcej niż w roku 2011), czyli blisko 1/3 Polaków. Dało to Telewizji POLSAT udziały na poziomie 26,8% SHR w grupie komercyjnej 16-49, oraz 24% SHR w grupie wszystkich badanych (4+) i pozycję numer 1. w trakcie festiwalowych transmisji.

Najwięcej widzów tradycyjnie przyciągnęła Sopocka Noc Kabaretowa, której IX edycję oglądało przed telewizorami średnio 3,5 mln widzów – dało to stacji średni udział na poziomie 34,5% SHR w grupie komercyjnej 16-49. Rekordowy w historii festiwalu pod względem oglądalności okazał się koncert TOP. Zgromadził on ponad 3,1 milionową widownię, a stacja osiągnęła udział na poziomie 27% SHR w grupie komercyjnej 16-49, a także 24,3% SHR w grupie wszystkich badanych (4+).

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dodaj komentarz (prosimy nie podawać adresu witryny internetowej - komentarz nie zostanie wówczas opublikowany)