zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » Sopot TOPtrendy Festiwal 2013. Poznaliśmy wszystkie gwiazdy!

Sopot TOPtrendy Festiwal 2013. Poznaliśmy wszystkie gwiazdy!

Sopot TOPtrendy Festiwal po 4 latach wraca do sopockiej Opery Leśnej.  Najlepiej sprzedający się artyści roku 2012, czołówka młodych i niezwykle  obiecujących wykonawców wyłonionych w konkursie „trendy 2013”, a także najlepsze kabarety w Polsce bez cenzury, i cieszące się dużym uznaniem widzów koncerty towarzyszące – tak w skrócie zapowiada się nadchodząca, jedenasta już edycja Sopot TOPtrendy Festiwal, która odbędzie się w tym roku w dniach  7-9 czerwca 2013.

7 czerwca, w pierwszym dniu Festiwalu, na scenie Opery Leśnej prawdziwa muzyczna uczta – widzowie oraz kilkutysięczna publiczność w Sopocie obejrzą aż 3 wyjątkowe koncerty. Zaczynamy od urodzin zespołu, który na polskiej scenie obecny jest już ćwierć wieku. „Berlin Zachodni”, „Makumba”, Dres”, Świat według Kiepskich”, „Rudy się żeni”, „Guma”, czy „Ballada o smutnym skinie” – te wszystkie utwory grali właśnie oni. Swoje 25-lecie na tegorocznym Sopot TOPtrendy Festiwal będzie świętowała grupa BIG CYC. Tak okrągła liczba zobowiązuje, dlatego w koncercie oprócz samych jubilatów sporo gości. Jakich? Wszystkie karty zespół odkryje już w piątek, 7. czerwca, o godz. 20.00. Jak zapowiada Skiba: – W tym dniu „bigcycomania” ogarnie całą Polskę!

Po koncercie jubileuszowym BIG CYCA niezrównana dziesiątka wykonawców, których płyty osiągnęły w minionym sezonie rekordową sprzedaż. Najpopularniejsi wykonawcy minionego roku zagrają w koncercie TOP – zobaczymy Anię Dąbrowską, Andrzeja Piasecznego (w dwóch projektach), zespół COMA, HEY, BEDNARKA, Marię Peszek, Artura Andrusa, Donatana  i formację KNŻ (Kazik Na Żywo).

Na koniec wieczoru olbrzymia niespodzianka i gratka dla fanów dobrego polskiego rocka – na scenie Opery Leśnej wystąpi kultowy zespół HEY, który wspólnie z Telewizją POLSAT postanowił obchodzić swój okrągły jubileusz – 20 lat istnienia. Warto dodać, że to pierwszy  w historii grupy taki jubileusz – nigdy wcześniej podobne wydarzenie w przypadku tej formacji nie miało miejsca. Dziś bez wątpienia możemy zaryzykować stwierdzenie, że grupa HEY to jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych. Od 1992r. ich znakomite kompozycje opatrzone poruszającymi i szczerymi tekstami Katarzyny Nosowskiej szybko zjednały sobie wierną publiczność. Pierwsza płyta HEY – „Fire” wydana  w 1993r. jest dziś jedną z najmocniejszych pozycji kanonu polskich albumów rockowych.
Spośród wielu nagród, jakie zespół otrzymał, muzycy bardzo cenią sobie „Złotego Bączka”, którego otrzymali na Przystanku Woodstock za najlepszy koncert na festiwalu w 2004r. Wyboru dokonali uczestnicy imprezy. Nie można też pominąć faktu, że HEY i Katarzyna Nosowska są najczęściej nominowanymi artystami w historii nagród „Fryderyk” – na 69 nominacji tej prestiżowej nagrody – zdobyli ich w sumie już 29! Niewątpliwie, istotnym wydarzeniem w historii zespołu był projekt zrealizowany w ramach kultowej już serii koncertów bez prądu – „MTV Unplugged” – we wrześniu 2007r. Na tym wyjątkowym koncercie jubileuszowym, na scenie Opery Leśnej w Sopocie, usłyszymy wybrane największe przeboje HEY. Będą to m.in.: „Moja i twoja nadzieja”, „Ja, sowa”, „Mimo wszystko” czy „List”.

Drugiego dnia Festiwalu, 8. czerwca, koncert jakiego jeszcze w historii Sopot TOPtrendy Festiwal nie było. Na przestrzeni ostatnich kilku lat, na polskim rynku muzycznym coraz większa liczba młodych wykonawców przebija się z sukcesami do tzw. mainstreamu, co powoduje wielką muzyczną wymianę pokoleń na rodzimej scenie. Co ciekawe, ci zupełnie nowi, często bardzo zdolni artyści, okazują się być doskonale przygotowanymi do poruszania się w trudnym świecie szołbiznesu.
Z pewnością najpopularniejszy muzyczny talent show w Polsce – „Tylko muzyka. Must be the music” – też okazuje się kuźnią talentów i ważną trampoliną do sukcesu. Zwycięzcy „Tylko muzyka” nagrywają płyty, ich kalendarze są zapełnione koncertami, biorą udział w prestiżowych festiwalach w kraju i są często obecni w mediach, a co za tym idzie w świadomości milionów Polaków. Dlatego właśnie Telewizja POLSAT zdecydowała się na włączenie do Sopot TOPtrendy Festiwal nowego konkursu. Po raz pierwszy zobaczymy wykonawców, którzy staną do walki w konkursie na „Największy Przebój Roku” – w koncercie usłyszymy młodych artystów, których utwory, w okresie od czerwca 2012 do czerwca 2013, gościły na 1. miejscach list przebojów oraz te, które były najczęściej grane w stacjach radiowych w całej Polsce. „Przebój Roku” wybiorą widzowie w głosowaniu SMS-owym.
W koncercie wezmą udział, m.in. zwycięzcy „Tylko muzyka. Must be the music” – zespoły Enej i Lemon, finaliści ubiegłorocznego konkursu „trendy” – Loka i Jula, a także Ania Wyszkoni, formacja Pectus, Rafał Brzozowski, Ewelina Lisowska i inni.

W tym samym dniu zaprezentują się również finaliści konkursu „trendy” – czyli najbardziej utalentowani młodzi wykonawcy. W ostatnich latach notujemy rekordowe ilości w liczbie zgłoszeń. W tym roku wpłynęło 358 zgłoszeń. Spośród nich jury wybierze 9 najlepszych piosenek, które artyści zaprezentują nam podczas konkursu „trendy”. W ubiegłym roku nagrodę artysty „trendy 2012”, wybraną przez widzów w głosowaniu SMS otrzymała Jula, a nagrodę jury Mika Urbaniak. Kto zdobędzie tytuł artysty „trendy 2013”? Odpowiedź poznamy już 8. czerwca wieczorem.

Ostatni, trzeci dzień Festiwalu, 9. czerwca, już po raz dziesiąty oddamy w ręce najlepszych i najpopularniejszych kabaretów i satyryków. W tym roku, na wyjątkowej, jubileuszowej X Sopockiej Nocy Kabaretowej wystąpią najlepsi z najlepszych, w zupełnie nowych skeczach. Zobaczymy, m.in.: kabarety Ani Mru-Mru, Paranienormalni, Kabaret Moralnego Niepokoju, Łowcy.B, Smile, Grupa Mocarta, Marcina Dańca, Ireneusza Krosnego, Artura Andrusa, Andrzeja Grabowskiego, Olafa Lubaszenkę, oraz Cezarego Pazurę.

[nggallery id=4627]

Sopot TOPtrendy Festiwal będzie organizowany przez Telewizję POLSAT już po raz jedenasty. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2003 roku – i wówczas był on pierwszym konkurencyjnym festiwalem w stosunku do festiwalu telewizji publicznej. W błyskawicznym tempie zyskał sympatię widzów. Swoje stałe miejsce w kalendarzu zawdzięcza, w dużej mierze, skutecznej walce z konkurencyjnymi festiwalami, nie raz o kilkudziesięcioletniej historii. TOPtrendy nie tylko wyznaczyły nowe trendy, ale też pod wieloma względami zdominowały pozostałe festiwale, m.in. znakomitymi wynikami oglądalności.

W ubiegłym roku, podczas trzech festiwalowych dni, przez co najmniej pół godziny bawiło się z nami łącznie prawie 12 milionów widzów (to prawie milion osób więcej niż w roku 2011), czyli blisko 1/3 Polaków. Dało to Telewizji POLSAT udziały na poziomie 26,8% SHR w grupie komercyjnej 16-49, oraz 24% SHR w grupie wszystkich badanych (4+) i pozycję numer 1. w trakcie festiwalowych transmisji.

Najwięcej widzów tradycyjnie przyciągnęła Sopocka Noc Kabaretowa, której IX edycję oglądało przed telewizorami średnio 3,5 mln widzów – dało to stacji średni udział na poziomie 34,5% SHR w grupie komercyjnej 16-49. Rekordowy w historii festiwalu pod względem oglądalności okazał się koncert TOP. Zgromadził on ponad 3,1 milionową widownię, a stacja osiągnęła udział na poziomie 27% SHR w grupie komercyjnej 16-49, a także 24,3% SHR w grupie wszystkich badanych (4+).

[nggallery id=4628]

2013-05-08T07:25:33+01:008 maja 2013|Gwiazdy, Kultura|

Może zainteresuje Cię również: