Smog

Smog zbiera coraz większe żniwo wśród Polaków

II Forum Antysmogowe “Powstrzymać smog. Wyzwania i rozwiązania dla Polski”

29 marca 2019 r., Ustroń

Unoszące się w powietrzu cząsteczki pyłów PM10 i PM2,5, nazywane smogiem, wywołują coraz więcej chorób i zgonów wśród Polaków. Zagrożeni się wszyscy, zwłaszcza osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży czy pacjentów kardiologicznych. Tych ostatnich wciąż przybywa, bo smog powoduje nie tylko choroby układu oddechowego, alergie czy nowotwory, ale przede wszystkim wywołuje choroby serca, takie jak choroba niedokrwienna serca czy miażdżyca, a w konsekwencji prowadzi do zawałów, udarów mózgu czy tętniaków aorty, co w wielu przypadkach kończy się zgonem.

Zdaniem Narodowego Funduszu Zdrowia w 2017 roku smog stał za blisko 44 tysiącami zgonów Polaków, a eksperci ostrzegają, że będzie coraz gorzej. Dlatego też już po raz drugi w marcu w Ustroniu odbędzie się Forum Antysmogowe “Powstrzymać smog. Wyzwania i Rozwiązania dla Polski”.

29 marca 2019 r. w Uzdrowisku Ustroń odbędzie się druga już edycja Forum Antysmogowego “Powstrzymać smog. Wyzwania i Rozwiązania dla Polski”. Wydarzenie organizowane przez American Heart of Poland oraz Uzdrowisko Ustroń we współpracy z Eleven Zett Productions i Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Pacjentów ze Schorzeniami Serca i naczyń “EcoSerce”, to inicjatywa, która łączy wiedzę uznanych specjalistów z doświadczeniami aktywistów, włodarzy oraz samych mieszkańców Ustronia i okolic. Wszystko po to, aby wspólnie budować większą świadomość społeczną w zakresie zagrożeń, które niesie za sobą emisja zanieczyszczeń.

  • II edycja Forum Antysmogowego ma być w naszym zamierzeniu miejscem spotkań i wymiany poglądów oraz poszukiwania nowych rozwiązań w walce z coraz bardziej groźnym i szkodliwym dla zdrowia smogiem. Pragniemy wspólnie z mieszkańcami, organizacjami społecznymi, przedstawicielami samorządów, lokalnych przedsiębiorców, polityków i lekarzy wypracować nowe rozwiązania w walce o czyste powietrze i o nasze zdrowie. Nie wystarczy już budowanie świadomości o zagrożeniach związanych ze smogiem, trzeba aktywnie przeciwdziałać jego rozprzestrzenianiu się i walczyć z jego skutkami – mówi Bartosz Sadowski, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego „Ustroń” S.A i jeden z organizatorów konferencji.

Szczególną uwagę podczas konferencji goście i prelegenci poświęcą ryzyku śmiertelnie groźnych chorób kardiologicznych, dla których smog jest przyczyną równorzędną z paleniem papierosów, niezdrową dietą czy siedzącym trybem życia.

  • Powinniśmy położyć szczególny nacisk na edukowanie tych grup społecznych, które są najbardziej narażone na negatywne konsekwencje smogu, czyli pacjentów kardiologicznych czy też seniorów. Musimy zrobić wszystko, aby problem smogu rozwiązać i oddychać czystym powietrzem. O tym właśnie będziemy rozmawiać podczas konferencji – podkreśla Agnieszka Wołczenko, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i naczyń “EcoSerce”.

Wzrost liczby zgonów, a także ich najczęstsza przyczyna, jaką od lat pozostają choroby układu krążenia, pozwalają wysnuć wniosek, że współodpowiedzialne za taki stan rzeczy może być narażenie na smog. Badania epidemiologiczne wskazują, że zanieczyszczenia wywierają znaczny wpływ na występowanie schorzeń takich jak choroba niedokrwienna serca (największa śmiertelność spośród wszystkich chorób układu krążenia), niewydolność serca, udar niedokrwienny czy arytmie naczyniowe i sercowe.

  • Wyższe ryzyko zawału serca i udaru mózgu, a tym samym również zgonu, występuje nawet do czterech dni po alarmie smogowym. W czasie przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza w szpitalach odnotowuje się nawet 12 proc. więcej zawałów i 16 proc. więcej udarów. W placówkach pojawia się również więcej pacjentów ze zdiagnozowanym migotaniem przedsionków. Zapylenie wpływa także na samą efektywność leczenia oraz zwiększoną liczbę zgonów – to nawet o 6 proc. większa śmiertelność niż zazwyczaj. Na podstawie powyższych danych należy powiedzieć, że do skutecznej walki ze smogiem nie wystarczy przedsięwziąć działań związanych stricte z ograniczaniem niskiej emisji w wymiarze ustawodawczym i edukacyjnym. Niezbędne jest również symultaniczne podjęcie inicjatyw dotyczących podwyższenia wyceny procedur naprawczych w kardiologii, które pozwolą zapobiegać dalszym zgonom sercowo-naczyniowym w Polsce – przekonuje prof. Paweł Buszman, Prezes Zarządu American Heart of Poland, jeden z organizatorów konferencji.

Jak podkreśla Ewelina Zych-Myłek, Ekspert komunikacji w ochronie zdrowia, specjalna część tegorocznej konferencji “Powstrzymać smog. Wyzwania i rozwiązania dla Polski”, poświęcona będzie samorządowym i społecznym inicjatywom antysmogowym, a także wyborom, które każdy z nas może na co dzień podejmować w walce ze smogiem. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzą się m.in., jakie choroby może wywołać smog, co samorządy mogą zrobić, aby poprawić komfort życia mieszkańców oraz jakie inicjatywy antysmogowe podejmują sami Polacy. Następnie eksperci rozpoczną dyskusję m.in. na temat tego, ile kosztuje nas smog, jaka jest rola organizacji pacjenckich i mediów w walce ze smogiem oraz czy monitoring powietrza spełnia swe zadania. Priorytetem konferencji będzie również wypracowanie nowatorskich rozwiązań, które pozwolą coraz skuteczniej walczyć z zanieczyszczeniami powietrza ich destrukcyjnym wpływem na nasze zdrowie, rozwój gospodarczy i społeczny. Dlatego też organizatorzy chcą zgromadzić przedstawicieli różnych środowisk – w tym samorządowców, prawników, lekarzy, polityków oraz przedstawicieli organizacji społecznych i pacjenckich, by wspólnie dyskutować o problemie, który dotyczy nas wszystkich.

Zapraszamy na profil konferencji na Facebooku: https://www.facebook.com/konferencjapowstrzymacsmog/

Smog

Scroll to Top
Scroll to Top