zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » Ślepota smartfonowa – lekarze okuliści alarmują!

Ślepota smartfonowa – lekarze okuliści alarmują!

Na świecie jest coraz więcej osób z wadą wzroku – szacuje się, że 1,6 mld ludzi cierpi z powodu krótkowzroczności. W Polsce już ponad 40% dorosłych dotykają najczęściej spotykane wady: krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm.

Intensywne korzystanie z najnowszych technologii i spędzanie czasu przed ekranami, nie sprzyjają zachowaniu zdrowych oczu i dobrego wzroku. Okuliści mówią o nowym zjawisku – grożącej nam „ślepocie smartfonowej”. Jednocześnie coraz więcej osób z wadami wzroku decyduje się na zabiegi laserowej korekcji.

 

Najnowsze badania pokazują, że dziennie spędzamy nawet osiem godzin patrząc w ekran smartfona – mówi dr n. med. Katarzyna Skonieczna z kliniki okulistycznej Optegra. – Niestety, najbardziej narażeni na tzw. ślepotę smartfonową są najmłodsi.

W Polsce już nawet 20 procent dzieci w wieku szkolnym cierpi na krótkowzroczność, czyli złe widzenie odległych przedmiotów. Na ogół powodem tej wady jest zbyt długie i zbyt częste używanie smartfonów. Dzieci patrzą na nie z małej odległości, niekiedy przez wiele godzin w ciągu dnia.

 

Jednak zagrożenie związane z pogorszającym się wzrokiem dotyczy także dorosłych.

Na świecie udokumentowano dwa przypadki kobiet, które straciły wzrok w jednym oku przez nieprawidłowe używanie smartfona. Patrzyły w ekran jednym okiem leżąc na boku, a drugie oko zasłaniały poduszką. Co ciekawe, widzenie powróciło do normy, kiedy przestały w ten sposób korzystać z telefonu – mówi dr Skonieczna.

 

Co zrobić, gdy już mamy wadę wzroku? Dzięki rozwojowi chirurgii okulistycznej dziś mamy więcej możliwości niż tylko korygowanie wady przez okulary czy soczewki kontaktowe. W ostatnich latach rośnie liczba Polaków, którzy zdecydowali się na zabieg laserowej korekcji wad wzroku. Pozwala on pozbyć się wady i trwale odzyskać ostrość widzenia. Najnowsze metody, takie jak Lentivu w klinikach Optegra, są bardzo mało inwazyjne, całkowicie bezbolesne, a dzięki minimalnej ingerencji umożliwiają bardzo szybki powrót do zwyczajnych aktywności, nawet już następnego dnia po zabiegu – przyznaje dr Skonieczna. – Zabieg można przeprowadzić u większości krótkowidzów, z wadą do minus 10 dioptrii oraz astygmatyków do 5 dioptrii.

 

Dla zachowania zdrowia oczu najważniejsze jest codzienne dbanie o wzrok, zapewnianie oczom odpoczynku w czasie pracy przy komputerze, unikanie nadmiernego przeciążania wzroku oraz, a co najważniejsze – regularne badania w gabinecie okulistycznym.

 

Więcej informacji: www.optegra.com.pl

 

2018-03-14T03:10:42+01:007 marca 2018|Zdrowie|

Może zainteresuje Cię również: