zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » Sinfonia Varsovia na Festiwalu TRZY-CZTE-RY

Sinfonia Varsovia na Festiwalu TRZY-CZTE-RY

Sinfonia Varsovia na Festiwalu TRZY-CZTE-RY

22.05, 12.06.2018, g. 19:00

Studio Koncertowe Polskiego Radia, Warszawa

 

Sinfonia Varsovia zainauguruje i zakończy 3. odsłonę Festiwalu TRZY-CZTE-RY, który rozpocznie się 22 maja i potrwa do 12 czerwca. W programie koncertów, zgodnie z zamysłem organizatorów, znalazły się kontrastowo zestawione utwory z różnych epok. Takie muzyczne konfrontacje i łączenie przeciwieństw są ukłonem w stronę słuchacza, który będzie mógł usłyszeć wybitne utwory, ale w zupełnie nowych kontekstach.

Festiwal rozpocznie 6-częściowa Symfonia C-dur Hob I:60 Il distratto Józefa Haydna, najstarszego z trójki kompozytorów określanych mianem klasyków wiedeńskich. Po niej zabrzmi młodzieńcza uwertura do Snu nocy letniej napisana przez 17-letniego Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, oparta na arcydziele Williama Szekspira. Kontrastem dla dzieł okresu klasycyzmu i romantyzmu będą dwa utwory współczesne – II Koncert fortepianowy Zygmunta Krauze, którego partię solową wykonana sam kompozytor oraz The Unanswered Question Charlesa Ivesa. Koncert poprowadzi Ewa Strusińska.

Koncert finałowy to spotkanie z muzyką trzech polskich kompozytorów z różnych epok. Najpierw muzycy Sinfonii Varsovii wykonają Utwór na orkiestrę nr 3 Zygmunta Krauze. Drugą kompozycją tego wieczoru będzie wirtuozowski II Koncert fortepianowy Fryderyka Chopina, z Ewą Pobłocką przy fortepianie. Festiwal zwieńczy aleatoryczna I Symfonia Krzysztofa Pendereckiego, ważna w twórczości kompozytora, bo zwiastująca przełom stylistyczny. Muzycy wystąpią pod batutą Michała Klauzy.

Festiwal TRZY-CZTE-RY Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje. odbędzie się w tym roku po raz trzeci. Głównym celem wydarzenia jest ukazanie wybitnych utworów różnych epok w nieoczywistych dla nich kontekstach. Takie zestawienia dają możliwość wzajemnej konfrontacji utworów, ukazując w ten sposób słuchaczowi nowe interpretacje i wizje artystyczne.

Szczegółowe informacje o koncertach są dostępne na stronie sinfoniavarsovia.org.

Orkiestra Sinfonia Varsovia jest współorganizatorem festiwalu.

2018-05-22T12:49:09+01:0022 maja 2018|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: