Seriale

Seriale – historia gatunku, który przykuł nas do ekranów.

Serial to dziś bez wątpienia jeden z najbardziej popularnych gatunków filmowych. Codziennie miliony osób na całym świecie siadają przed ekrany swoich urządzeń (odbiorniki telewizyjne, komputery, tablety, smartfony), aby obejrzeć odcinek jakiegoś swojego ulubionego serialu. W tym tekście postaramy się w przystępny sposób przedstawić genezę tego gatunku filmowego.

Niewątpliwą siłą seriali jest więź, jaką potrafią zbudować między bohaterami, a widzem. To ta relacja sprawia, że w porze emisji odcinka ulubionego serialu zasiadamy przed telewizorem. Przez nią jesteśmy w stanie wykupywać dodatkowe abonamenty w serwisach vod. Dziś produkcja filmowa sezonu hitowego serialu trwa wiele miesięcy, a kolejne informacje na temat losów ulubionych bohaterów są najbardziej strzeżoną tajemnicą na świecie. Najbardziej znane produkcje zyskują rzeszę oddanych fanów, a to sprawia, że seriale stają się nośnikami treści reklamowych, którymi mogą być np. nespresso kapsułki.

Seriale wywodzą się z kinowych filmów seryjnych i ich kolebką jest prawdopodobnie Francja, gdzie w 1908 roku wyświetlono serię Victorina Jasseta „Nick Carter”. Zdobyła ona popularność w USA przed 1910 r. Natchnieniem do stworzenia serialu stały się sukcesy epizodycznych opowieści. Nazywano je seriami i ukazywały się w magazynach i czasopismach. Serie filmowe są zbiorami filmów, które łączy na ogół osoba głównego bohatera i opierają się one na tej samej formie gatunkowej, produkcyjnej i realizacyjnej. Każdy film stanowi osobną i niezależną całość. Jasset oparł działania głównego bohatera na tekstach popularnych broszurek amerykańskich, ale akcję przeniósł do Paryża. Film wyróżniał autentyzm i wyszukany montaż. Seria cieszyła się ogromną popularnością i z odtwórcy Nica Cartera uczyniła światową sławę. Po nim pojawiają się pierwsi bohaterowie filmów seryjnych w komediach i westernach. W przeciwieństwie do filmów odcinkowych z dalszym ciągiem, były zamkniętą całością i miały tych samych bohaterów, i na ogół tych samych aktorów. W początkowym okresie nie zwracano uwagi na spójność poszczególnych części. Główny bohater raz mógł być kawalerem, a innym razem smutnym wdowcem, a uśmierceni bohaterowie  powracali i to bez wyjaśnienia. Rywalem Nica Cartera stał się Sherlock Holmes. W latach od 1908 do 1911 duński reżyser Viggo Larsen wyreżyserował 11 filmów. W postać wspaniałego detektywa wcielił się on sam. W serii westernów, pierwszą postacią był Gilbert M. Anderson wcielający się w Broncha Billy’ego. Ten bohater wystąpił w ok. 376 filmach i był na ogół wyrzutkiem społeczeństwa, ale w sytuacjach ekstremalnych dowodził swojego człowieczeństwa. W 1932 r. rozpoczęła się kariera serialu telewizyjnego za sprawą nowojorskiej stacji telewizyjnej CBS. Wyemitowała ona pierwszy w historii serial telewizyjny „The Wilde Word Review”. W główną rolę wcielił się Jack Fleming. W 1936 r. wyemitowano serial „Flash Gordon”, który w owym czasie był najdroższym serialem.   

Scroll to Top
Scroll to Top