Strona główna » Blog » Sceny z życia małżeńskiego

Sceny z życia małżeńskiego

27 października na scenie Och-teatru odbyła się premiera sztuki „Sceny z życia małżeńskiegoIngmara Bergmana. Spektakl składa się z 6 scen, każda w interpretacji innego reżysera z pokolenia 30-latków.

Są nimi: Maria Zbąska, Bartosz Blaschke, Szymon Kapeniak, Vahram Mkhitaryan, Kristoffer Rus, Łukasz Kos. Reżyserską opiekę artystyczną sprawował Łukasz Kos, zaś efekt ich pracy na uroczystej premierze podziwiali m.in. Andrzej Wajda, Katarzyna Adamik, Maria Seweryn, Krystyna Janda, Krzysztof Kwiatkowski oraz Tadeusz Chudecki.

Marianne (Gabriela Muskała) i Johan (Andrzej Konopka) są małżeństwem od 10 lat. Wiodą szczęśliwe życie, mają dwie urocze córki, oboje realizują się zawodowo, Pewnego dnia w tym idealnym układzie pojawia się „ta trzecia”. Johan z dnia na dzień porzuca żonę i wyjeżdża z kochanką. Marianne uczy się żyć od nowa. Ich małżeństwo przechodzi od stadium separacji, po próby zbliżenia się na nowo, oddalenie, a wreszcie rozwód. Jednak mimo oficjalnego rozstania, ich związek trwa nadal. Marianne i Johan nie potrafią bez siebie żyć, ale jako małżonkowie nie mogą się ze sobą porozumieć.
Młodzi reżyserzy w spektaklu, zrealizowanym w ramach projektu „Studio Prób: Spotkania teatru z filmem 2010” realizowanego przez Fundację Edukacji Filmowej Andrzeja za zgodą Ingmar Bergman Foundation, przyglądają się zarówno sobie, jak i pokoleniu swoich rodziców. Zadają na nowo pytania o zmiany w postrzeganiu małżeństwa, rodziny czy podziału ról społecznych kobiet i mężczyzn. Daje to szansę na dialog z tekstem i wpuszczenie świeżego powietrza w duszny Bergmanowski świat.
Sceny..” do dziś pozostają jedną z najbardziej wnikliwych analiz związku małżeńskiego i relacji kobieta – mężczyzna. Zmuszają nas do rewizji definicji słów, których używamy na co dzień, którymi szermujemy w swoich związkach, a których znaczenie uważamy za oczywiste i zrozumiałe „same przez się”. Słów takich jak: miłość, małżeństwo, rodzina…

[nggallery id=321]

Premiera 27 października 2010, Och-teatr, Warszawa
Spektakle: 28 i 29 października 2010 oraz 2 listopada 2010

2010-10-29T10:36:26+00:0029 października 2010|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: