zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » Sara Lipska. W cieniu mistrza

Sara Lipska. W cieniu mistrza

Projektowała dla Heleny Rubinstein i Antoine’a de Paris, współpracowała z Siergiejem Diagilewem i jego Baletami Rosyjskimi. W jej autorskim butiku na avenue des Champs-Élysées ubierały się aktorki i rosyjskie arystokratki mieszkające w Paryżu. Cenił ją sam „król mody” – Paul Poiret. Była uznaną artystką, kilkakrotnie odznaczaną złotymi medalami na wystawach światowych. Sara Lipska –  dizajnerka, scenografka, projektantka mody, wnętrz, malarka, rzeźbiarka, najważniejsza kobieta w życiu Xawerego Dunikowskiego, matka jego córki. Dzisiaj – zapomniana.

19 sierpnia 2012 roku, o godz. 14.00 w Muzeum Rzeźby w Królikarni zostanie otwarta pierwsza monograficzna wystawa Sary Lipskiej. W pałacowych wnętrzach będzie można zobaczyć jej niezwykle kolorowe kostiumy, obrazy, rzeźby, projekty scenografii i aranżacji wnętrz.
Sara była niezależną osobowością artystyczną, silną i odważną kobietą, samotną matką, Żydówką z tradycyjnej rodziny, która podjęła studia artystyczne w Warszawie i świetnie poradziła sobie w Paryżu – kulturalnej stolicy ówczesnego świata. Jej nowatorskie wyrafinowane projekty urzekały bogactwem pomysłów, form i barw.

Wystawa „Sara Lipska. W cieniu mistrza” jest próbą przywrócenia światu wybitnej artystki.

Wernisaż rozpocznie się o godz. 14.00, lecz Królikarnia będzie czarować duchem epoki już od godz. 12.00. Wtedy to odbędzie się koncert Paryż w początkach wieku, podczas którego zostanie wykonany m.in. utwór Claude’a Debussy’ego, Dziewczyna o włosach jak len. Zagra dla Państwa Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza.

Z okazji wystawy zostanie wydany katalog – pierwsza monograficzna publikacja na temat życia i twórczości Sary Lipskiej. Znajdą się w nim eseje prof. Xaviera Derynga, kuratorki wystawy Ewy Ziembińskiej oraz wspomnienia znających Lipską Jeana–Luca Graniera i Luca-François Graniera.

Wystawie towarzyszyć będą działania inspirowane twórczością artystki w dziedzinie mody. Zaprosimy Państwa do udziału w warsztatach Haute couture dla każdego.

Wystawie „Sara Lipska. W cieniu mistrza” sprzyja LOTTO, które od lat, razem z graczami, wspiera polską kulturę i sport, przekazując 19 groszy z każdej złotówki wydanej na gry liczbowe LOTTO.

„Sara Lipska. W cieniu mistrza” w Królikarni
19 sierpnia – 4 listopada 2012
kurator wystawy: Ewa Ziembińska
scenografia wystawy: Wojciech Zasadni

2012/2013
Rok Jubileuszowy 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie
pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Bronisława Komorowskiego

„Sara Lipska. W cieniu mistrza” w Królikarni19 sierpnia – 4 listopada 2012 

kurator wystawy: Ewa Ziembińska, scenografia wystawy: Wojciech Zasadni

2018-03-14T09:22:05+01:0019 sierpnia 2012|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: