Salon filmowy na weekend

Bugsy Siegel to postać znana w amerykańskim, gangsterskim światku lat 30. i 40. Prawa ręka wielkich bossów mafijnych, Meyera Lansky’ego i Charliego Luciano, zostaje wysłany do Los Angeles, aby czerpać zyski z hazardu i kontrolować nielegalne interesy.

Tu Bugsy poznaje środowisko Hollywood, a wkrótce nawiązuje burzliwy romans z uroczą i szaloną aktorką Virginią Hill. Nie porzuca jednak dotychczasowego zajęcia. Bugsy nadzoruje nielegalny hazard, lecz ma nietuzinkowy temperament i wyobraźnię. Postanawia wybudować luksusowe kasyno na… pustyni w Nevadzie. Stanowe prawo dopuszcza istnienie hazardu, lecz lokalizacja wydaje się czystym szaleństwem. Nie dla naszego bohatera, który nawet po trupach, dosłownie i w przenośni, potrafi dążyć do celu. Niebawem rosnący w siłę Bugsy zaniepokoi swoich chlebodawców, którzy obawiają się tak o swoje wpływy, jak i zainwestowane pieniądze.

Film Barry’ego Levinsona został oparty na biograficznej książce Deana Jenningsa opisującej burzliwe życie słynnego gangstera. Scenariusz jest dziełem Jamesa Tobacka, który za swoją pracę został doceniony nominacją do Oscara. Bugsy to w dużej mierze zapał odtwórcy głównej roli, Warrena Beatty, który nie tylko stworzył znakomitą kreację, ale był też współproducentem obrazu. Drugim architektem sukcesu był reżyser, autor Rain Mana, który po raz kolejny dowiódł, iż jak mało kto czuje kino gatunków. Film Levinsona świadomie nawiązuje do lat 40., złotej ery amerykańskiego kina gangsterskiego. Jest elegancki w formie, prawie w całości zrealizowany w atelier i oświetlony na wzór dawnych dzieł. Epicki styl nie kłóci się z humorem, a postać legendarnego gangstera, który okazał się pomysłodawcą dzisiejszego Las Vegas, jest wielowymiarowa. Twórcy bardziej jednak akcentują urok i odważny charakter Bugsy’ego niż znaną przecież z faktycznych zdarzeń, porywczą stronę jego natury. Siłą filmu jest nominowana do Oscara muzyka Ennio Morricone, uhonorowane statuetką Akademii kostiumy oraz znakomite dialogi. Jednym z głównych wątków jest romans i związek z aktorką z Hollywood. Nie tylko dlatego, iż miłość, o często tragicznym zabarwieniu, była popularnym toposem klasycznego kina gangsterskiego, ale również, aby podkreślić związek tytułowego bohatera z Fabryką Snów. Faktem jest, że Bugsy Siegel miał dość bliskie kontakty ze środowiskiem filmowym, a nawet próbował swoich sił jako aktor.

Dwa Oscary, statuetka Złotego Globu, a także liczne wyróżnienia amerykańskiej krytyki.

SOBOTNIA PREMIERA NA KANALE ZONE EUROPA
SALON FILMOWY
Barry Levinson: Bugsy (Bugsy)
Dramat gangsterski, USA, 1991, 131 min.
Reżyseria: Barry Levinson
Obsada: Warren Beatty, Annette Bening, Harvey Keitel, Ben Kingsley, Elliott Gould, Joe Mantegna, Richard C. Sarafian, Bebe Neuwirth, Gian-Carlo Scandiuzzi, Wendy Phillips, Stefanie Mason, Kimberly McCullough, Andy Romano, Robert Beltran, Bill Graham
Emisja: 30.10.2010 godz. 22:30

Jentł jest adaptacją opowiadania wielkiego Isaaca Bashevisa Singera. Barbra Streisand, gwiazda piosenki i filmu, zafascynowana opowiadaniem kupiła do niego prawa. Po sukcesie musicalu na deskach Eugene O’Neil Theater postanowiła przenieść go na ekran. Przygotowania trwały długo, a projekt wydawał się ryzykowny. Streisand postanowiła bowiem w wieku lat 40 zagrać 17-letnią Żydówkę. Film również wyreżyserowała i współprodukowała, a także uczestniczyła w pisaniu scenariusza. Jak na pierwszy samodzielny obraz – trudny test, lecz utalentowana piosenkarka zdała go znakomicie.

Początek XX wieku. 17-letnia Jentł, po śmierci ojca, zamierza pójść za głosem swojego serca. Dziewczyna jest zafascynowana nauką i chce się kształcić, co w jej środowisku nie jest często spotykane. Zupełnie niedopuszczalne jest natomiast studiowanie w szkole talmudycznej, czego bohaterka jest świadoma. Pewnego dnia wpada na przewrotny pomysł. Przebierze się za chłopaka, aby tylko móc studiować. Zmienia imię na Anschel i niebawem jest bliska realizacji swojego marzenia. Niestety jej sprawy osobiste komplikują się. Jako Anschel zakochuje się w swoim współlokatorze Avigdorze, który, traktując naszą bohaterkę jak kumpla, pała uczuciem do pięknej Hadass. To jednak dopiero początek komplikacji…

Debiut filmowy Barbry Streisand okazał się dużym wydarzeniem. Artystka uniosła ciężar realizacji udowadniając, iż ma talent również w kierunku reżyserii. Jentł ogląda się znakomicie. Wyczucie filmowej materii, specyficzny nastrój, a także umiejętność wykreowania tradycyjnego świata Żydów początku XX wieku (zdjęcia kręcono w Pradze) to niewątpliwe zalety. Wciągającej fabule towarzyszy muzyka i wspaniałe piosenki Michela Legranda, a Barbra Streisand błyszczy, również wokalnie, w roli Jentł. Efektowne sekwencje musicalowe sąsiadują z dowcipnymi, ciekawymi obserwacjami żydowskiej kultury, religii i obyczajowości. Jentł to film o wielkich marzeniach i poszukiwaniu miłości, a także o przełamywaniu siebie i walce ze stereotypami. Połączenie ciekawej fabuły i efektownej strony muzycznej zaowocowało sukcesem frekwencyjnym, a również i krytyka była pod wrażeniem świeżości i dojrzałości debiutu Streisand.

Oscar za muzykę, dwa Złote Globy, a także wyróżnienie włoskich krytyków.

NIEDZIELNA PREMIERA
Jentł (Yentl)
Musical, Wielka Brytania/USA, 1983, 128 min.
Reżyseria: Barbra Streisand
Obsada: Barbra Streisand, Mandy Patinkin, Amy Irving, Nehemiah Persoff, Steven Hill, Allan Corduner, Ruth Goring, David de Keyser, Bernard Spear, Doreen Mantle, Lynda Baron, Jack Lynn, Anna Tzelniker, Miriam Margolyes, Mary Henry
Emisja: 31.10.2010 godz. 20:00

Scroll to Top
Scroll to Top