Strona główna » Blog » Jakie jest ryzyko powstania blizny podczas operacji?

Jakie jest ryzyko powstania blizny podczas operacji?

Cięższe interwencje chirurgiczne wiążą się zazwyczaj z pojawieniem defektów skóry pod postacią blizn. Nic więc dziwnego, że pacjent przygotowujący się do konkretnego zabiegu będzie chciał dowiedzieć się nie tylko o ryzyku powstania powikłań, ale również o tym, jak pielęgnować bliznę i jaką ona będzie zajmowała powierzchnię na ciele.

Ingerencje lekarskie wiążące się z powstaniem blizny

W zasadzie, wszystkie operacje przy użyciu skalpela wiążą się  z powstawaniem blizn. W zależności od tego, gdzie blizny na ciele się znajdą, można wyróżnić blizny zewnętrzne i wewnętrzne. Pacjenci, którzy przeszli duże zabiegi będą chcieli już na wczesnym etapie rekonwalescencji zrobić wszystko, by zmniejszyć widoczność zmiany skórnej. Dlatego na stronie wszystkoobliznach.pl powinni dokładnie prześledzić informacje związane z powstawaniem i gojeniem się blizn pooperacyjnych. To, jak blizna będzie wyglądać, uzależnione jest chociażby od: metody szycia, pielęgnacji blizny po operacji, karnacji pacjenta, uwarunkowań genetycznych, ewentualnych zaburzeń krążenia oraz od diety. Proces gojenia się blizny może też wydłużyć się, jeśli po zabiegu dojdzie do zakażeń bakteryjnych. Początkowo, blizny pooperacyjne mają kolor różowo – siny i stają się sztywne. Po kilku tygodniach, czy miesiącach dojrzewają, stając się płaskie, elastyczne, przyjmując kolor zbliżony do skóry.

Blizny pooperacyjne

Blizny pooperacyjne domagają się specjalnej pielęgnacji. Oczywiście, w pierwszej kolejności pacjent powinien zająć się ogólnym stanem zdrowia, jednak, kiedy tylko poczuje się lepiej, to koniecznie musi skonsultować się z lekarzem prowadzącym i dermatologiem a propo tego, jak pielęgnować bliznę, by szybko zniknęła. Warto też przed samym zabiegiem ustalić z lekarzami, czy ryzyko powstania widocznej blizny jest duże. Rozmowa ze specjalistą pozwoli pacjentowi poczuć się pewniej. Bardzo możliwe, że zostanie mu polecone innowacyjne preparaty silikonowe, zmniejszające widoczność blizn, także tych świeżych. To ma spore znaczenie dla procesu rekonwalescencji.

2017-10-17T10:55:52+00:0017 października 2017|Zdrowie|