rozwód

Rozwód- 10 najważniejszych porad

Rozwód jest niezmiernie bolesną i dotkliwą sytuacją, która pojawia się we wspólnym życiu małżonków. Przyczyny rozwodu są różne, począwszy od wygaśnięcia uczucia między małżonkami po zdrady i oszustwa. Niestety statystyki pokazują na stale rosnący współczynnik rozwodów w Polsce, w 2017 roku wskaźnik ten był na poziomie 65,3 tys. małżeństw, gdzie przeważającą przyczyną rozwodu była zdrada.

Rozwód jest niezmiernie bolesną i dotkliwą sytuacją, która pojawia się we wspólnym życiu małżonków. Przyczyny rozwodu są różne, począwszy od wygaśnięcia uczucia między małżonkami po zdrady i oszustwa. Niestety statystyki pokazują na stale rosnący współczynnik rozwodów w Polsce, w 2017 roku wskaźnik ten był na poziomie 65,3 tys. małżeństw, gdzie przeważającą przyczyną rozwodu była zdrada.
W takim momencie w naszym życiu potrzebujemy wsparcia nie tylko bliskich nam osób, ale i osoby, które zadba o nasze prawne bezpieczeństwo. Nic w tym dziwnego, przecież każdy z nas pragnie czuć się bezpiecznie. Dlatego postanowiłam przedstawić dla was 10 porad, które wyjaśnią wam podstawy prawne rozwodu.

1. Definitywne ustalenie, czy jesteśmy pewne decyzji o rozwodzie.

Wydaje się to dość banalne, ale obserwując poszczególnych klientów, zauważam, że decyzja o rozwodzie jest zbyt pochopna, w szczególności, gdy małżonkowie po prostu zbyt mocno pozamykali swoje uczucia w sobie i traktują to jako główny powód powziętej decyzji. A przecież sprawa rozwodowa ma to do siebie, że w szczególności Sąd bada czy między małżonkami doszło do TRWAŁEGO I ZUPEŁNEGO rozkładu pożycia. W niektórych przypadkach ewidentnie widać, że do takiego rozkładu nie doszło, zatem w jakim celu są wszelkie podjęte działania, skoro Sąd oceniając stan faktyczny sprawy nie orzeknie rozwodu. Szczególnym przypadkiem, w którym Sąd może nie orzec rozwodu, pomimo że występują wszelkie ustawowe przesłanki jest sytuacja, w której na skutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci małżonków. Warto o tym pamiętać, gdyż rozwód jest szczególnie dotkliwy dla dzieci. Ponadto w przypadku gdy Sąd nabierze przekonania, że istnieją widoki na utrzymanie pożycia małżeńskiego zawiesza postępowanie i kieruj strony do mediacji.

2. Rozwód z orzekaniem o winie czy bez.

Są sytuacje, w których małżonkowie pomimo złożenia pozwu o rozwód zachowują pomiędzy sobą poprawne relacje, są w stanie usiąść i porozmawiać ze sobą, ustalić, jakie mają oczekiwania w związku z rozwodem i oboje wyrażają chęci do uzyskania zgodnego rozwodu, jakim jest rozwód bez orzekania o winie. Nie zawsze jednak mamy takie możliwości i nie zawsze możemy na to pozwolić w szczególnie w sytuacji, gdy nie możemy się porozumieć z małżonkiem. Wtedy nie pozostaje nam nic innego jak podjąć się sprawy o rozwód z orzekaniem o winie.

3. A może jednak separacja?

Separacja stanowi alternatywę dla małżonków, którzy z różnych powodów, nie chcą orzeczenia rozwodu. Skutki separacji, poza ustaniem małżeństwa, zbliżone są do skutków rozwodu. Separacja może stanowić etap przejściowy do nawiązania przez małżonków zerwanych więzi bądź decyzji o rozwodzie. Dla ustalenia istnienia separacji nie jest istotne, czy zachodzi zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, stanowiący przesłankę orzeczenia rozwodu. Obojętne jest także, który z małżonków jest winny separacji. W sytuacji, gdy widzisz szansę na naprawę relacji małżeńskich lub nie masz pewność co do decyzji o rozwodzie, warto zastanowić się w pierwszej kolejności nad separacją, a nie rozwodem. Rozwód prawnie całkowicie rozdziela małżonków, natomiast separacja pozwala powrócić do stanu sprzed jej zawarcia.

4. Mediacja.

Inaczej próba ugodowego rozwiązania konfliktu. Zazwyczaj jest to ugodowe porozumienie w sprawie warunków rozstania. Zdarzają się również takie przypadki, w których małżonkowie dzięki podjętej mediacji, podejmują decyzje o naprawie kryzysu małżeńskiego. Jednak w większości dochodzi do ugodowego ustalenia warunków. Uważam, że mediacja do bardzo dobre rozwiązanie dla każdej ze stron i zachęcam do jej podjęcia, a w szczególności, jeżeli łączą was małoletnie dzieci. Małżonkowie często obawiają się, że w trakcie mediacji nie powstrzymają emocji i w konsekwencji powiedzą o dwa słowa za dużo co wpłynie na ich stan sprawy w sądzie. Tutaj od razu zaznaczam, że mediacja jest opatrzona tzw. tajemnice mediacji co oznacza, że wszystko, co zostało wypowiedziane podczas mediacji zostaje tylko i wyłącznie pomiędzy małżonkami i mediatorem. Jedyną kwestią, która zostaje przekazana do Sądu to czy doszło do zawarcia ugody, a jeżeli tak się stało to, jak jest jej treść.

5. Prowadzenie sprawy rozwodowej przez profesjonalnego pełnomocnika.

Decyzja o pomocy adwokata zawsze należy tylko do Ciebie i to tylko Ty możesz stwierdzić czy takiej pomocy potrzebujesz. Jest jednak wiele pozytywnych stron pomocy adwokata. Jedną z nich jest to, że dobry adwokat zapewni Ci bezpieczny proces. Przychodząc do pełnomocnika przedstawiamy w szczegółach naszą sytuację małżeńską, rozmawiamy o naszych oczekiwaniach o raz obawach. Adwokat zbiera wszelkie niezbędne informacje, które umożliwią dalsze postępowanie w sprawie. Daje Ci to komfort, jakim jest stawienie się na rozprawie najprawdopodobniej tylko jeden raz w celu przesłuchania Ciebie jako strony. W pozostałej części procesu możesz zdać się na swojego pełnomocnika, który w Twoim imieniu będzie stawiał się na rozprawy i czuwał nad dalszymi etapami sprawy. Jest to niezmiernie ważne w szczególności dla małżeństw, których sprawa o rozwód przebiega w bardzo emocjonalny sposób. Jest to jedna z zalet, których moim zdaniem jest sporo, jednak myślę, że to, że jako pełnomocnik moich klientów przejmuje inicjatywę i sprawuje kontrole nad ich sprawą daje im poczucie bezpieczeństwa, które jest kluczowe dla każdego z nas. Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej to zapraszam do kontaktu, adres mojej strony www https://kancelariasprawyrodzinne.pl/adwokat-rozwod-warszawa/

6. Rozwód, a co z dziećmi?

W całym zamieszaniu związanym ze sprawą rozwodową panuje wiele emocji, na które nie powinniśmy narażać nasze dzieci. O ile jest to możliwe warto ustalić z małżonkiem takie rozwiązanie sprawowania opieki nad dziećmi, aby w jak największym stopniu zapewnić dla dzieci poczucie bezpieczeństwa pomimo rozstania rodziców. Jeżeli jednak Twój małżonek nie wyraża chęci porozumienia się z Tobą w tej kwestii, decyzję podejmie Sąd. Rozwód w stosunku do dzieci oznacza również konieczność ustalenia, czy opiekę nad dziećmi będą sprawować oboje małżonkowie, czy też tylko jedno z nich, ustalenia alimentów oraz ustalenie z kim dzieci będą mieszkały i jak będzie wyglądała forma kontaktów dziecka z drugim z rodziców. Rodzic, który nie otrzyma prawa do opieki nad dziećmi, ma prawo do ich widywania.

7. Ile kosztuje rozwód?

Rozwód oznacza również poniesienie kosztów. Samo wniesienie pozwu o rozwód to stała opłata, która wynosi 600 zł. Jest to podstawowy koszt, który wpłaca się go na określony rachunek bankowy lub do kasy konkretnego sądu, w połowie zwrotny w przypadku orzeczenia rozwodu na zgodny wniosek stron, czyli rozwodu bez orzekania o winie, o którym wspominałam wyżej, ale dopiero po uprawomocnieniu się wyroku Sądu. W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie koszta ponosi przegrywający, czyli małżonek dla którego została przypisana przez Sąd wina za rozkład małżeństwa. Przegrywający musi się liczyć nie tylko z opłatą stałą od wniesienia pozwu, ale również z kosztami procesu.

8. Rozwód a powołanie świadków.

Zeznania świadków są formą dowodów w sprawie rozwodowej. Świadek powinien charakteryzować się tym, że ma wiedzę na temat dotychczasowego pożycia małżonków. Czyli osoby, które często przebywały w towarzystwie małżonków i mogły zaobserwować jak małżonkowie się w stosunku do siebie zachowywały. Z reguły ilość świadków nie przekłada się na to, kto wygra sprawę, jednakże nie można bagatelizować roli świadków, ponieważ to dowody wpływają na ocenę sytuacji przez Sąd. Świadkami najczęściej są nasi bliscy znajomi i rodzina. Aby też zeznania świadka mogły stanowić skuteczne potwierdzenie sytuacji, jaka panowała między małżonkami najlepiej powołać więcej niż jednego świadka. Ograniczeniem w stosunku do wyboru świadków jest wiek. Świadkami nie mogą być osoby, które nie ukończyły 13 roku życia oraz zstępni stron, jeżeli nie ukończyli 17 roku życia.

9. Podział majątku.

Jednym ze skutków rozwodu jest ustanie wspólności ustawowej byłych małżonków, oznacza to, że po rozwodzie każdy z was ma swój odrębny majątek. Wracamy do sytuacji, która panowała przed zawarciem związku małżeńskiego. Nie ma obowiązku dokonywania podziału majątku w trakcie rozwodu i praktyce najczęściej małżonkowie decydują się na taki krok dopiero po rozwodzie. Jeżeli zdecydujecie się na podział majątku po rozwodzie to do wyboru pozostaje wam ugoda, czyli zawarcie wspólnego porozumienia co do podziału oraz w przypadku braku takiej możliwości zawarcia ugody, sprawa sądowa.

10. Nazwisko panieńskie po rozwodzie.

Kobiety bardzo często decydują się na ten krok, który jest pewnym rodzajem pozbycia się wszelkich pozostałości po byłym małżonku. Jeżeli zdecydujesz się na taką zmianę jest to możliwe i zgodne z prawem. Decyzja o zmianie nazwiska powinna być wcześniej przemyślana, ponieważ nie masz w tym przypadku zbyt długiego okresu po rozwodzie na podjęcie decyzji. Ustawodawca wyznaczył na powrót do nazwiska panieńskiego trzy miesiące od czasu uprawomocnienia się orzeczenia Sądu, po tym okresie taka możliwość wygasa.

Kancelaria Prawna – Lucyna Szabelska, Prawo rodzinne. 
https://kancelariasprawyrodzinne.pl/

Artykuł partnera

Scroll to Top
Scroll to Top