Rozstępy i laserowe

Rozstępy i laserowe sposoby ich usuwania

Piękna skóra to ideał, jednak jest ona codziennie poddawana różnym niesprzyjającym czynnikom zewnętrznym i wewnętrznym, dlatego dbanie o nią jest bardzo trudne, ale rozstępy można już teraz skutecznie usuwać przy pomocy laserów frakcyjnych.

  Rozstępy są bardzo popularnym problemem estetycznym dotyczącym znacznej liczby osób. Zmiany skórne w postaci rozstępów dotyczą około 90% kobiet w ciąży, 70% dziewcząt i 40% chłopców w okresie dojrzewania. Występują w postaci nieestetycznych zmian na skórze w postaci pasków o różowo-czerwonym zabarwieniu. Powstają w wyniku rozerwania części włókien kolagenowych skóry. Najczęściej pojawiają się na brzuchu, udach oraz kolanach. Szybkie i silne rozciąganie skóry, a także czynniki hormonalne sprzyjają ich powstawaniu. Do grupy tych czynników możemy zaliczyć między innymi szybki wzrost w wieku młodzieńczym, gwałtowny przyrost masy ciała, ciążę, laktację, gwałtowny przyrost masy mięśniowej, wszczepienie implantów piersi, przyjmowanie miejscowo bądź doustnie kortykosterydów, przyjmowanie anabolicznych preparatów sterydowych, predyspozycje genetyczne, wrodzone choroby tkanki łącznej oraz zaburzenia hormonalne związane z nadmiernym wytwarzaniem kortykosterydów. Pod wpływem zmian hormonalnych dysfunkcji mogą uledz fibroblasty. Fibroblasty są komórkami odpowiedzialnymi za produkcję elastyny i włókien kolagenowych. Dochodzi do zmniejszania wytrzymałości oraz elastyczności skóry. Włókna kolagenowe ulegają zerwaniu, a na skórze ukazują się wrzecionowate pasma, czyli omawiane rozstępy.

  Rozstępy są zlokalizowane w miejscach najbardziej narażonych na rozciąganie skóry czyli na brzuchu, udach, piersiach, pośladkach, w okolicach barkowych, lędźwiowo krzyżowych oraz w okolicach kolan. Duży wpływ na ich powstawanie mają także indywidualne predyspozycje związane z rozciągliwością skóry. Jeśli skóra ma zdolność do rozciągania się, rozstępy mogą nie pojawiać się wcale, nawet w przypadku szybkiego i gwałtownego przybrania masy ciała. Natomiast u osób z małą zdolnością rozciągania się skóry prawdopodobieństwo pojawiania się tego typu zmian znacznie się zwiększa. Tego typu predyspozycje związane z rozciągliwością skóry bądź brakiem tej rozciągliwości dziedziczy się genetycznie.

  Budowa rozstępów jest bardzo zbliżona do budowy typowej blizny. Od chwili powstania rozstępu rozróżniamy 2 fazy, w których omawiana zmiana zmienia swój wygląd. Na początku występuje faza zapalna. Jest to pierwszy etap tworzenia się zmiany. Rozstępy przybierają barwę purpurową bądź siną. Pojawiają się w postaci lekko wyniosłej linii, która może osiągnąć kilkucentymetrową długość przebiegając prostopadle do kierunku, w którym skóra się napina. Zazwyczaj pojawia się kilka rozstępów naraz, a ich szerokość nie przekracza jednego centymetra. W tej fazie wokół zmiany pojawia się odczyn zapalny, obrzęk w skórze właściwej, rozszerzenie naczyń krwionośnych, nacieki limfatyczne wokół naczyń, przerwane i zniekształcone włókna elastynowe i kolagenowe. Faza zapalna utrzymuje się do 6 miesięcy od chwili w której powstała. Kolejną fazą ewolucji zmiany jest tak zwana faza zanikowa czyli rozstęp biały. W tym etapie ma miejsce utrata czerwonego zabawienia. Rozstępy przybierają biały kolor, stają się płaskie , a nawet lekko wklęsłe, na powierzchni stają się pomarszczone. Skóra dookoła rozstępu jest pozbawiona przydatków skóry czyli włosów i gruczołów łojowych. W budowanie zmiany następuje ścieńczenie naskórka oraz jego zanik, zmniejszenie grubości i degradacja tkanki łącznej oraz zmniejszenie ilości elastyny i kolagenu.

  Leczenie rozstępów oraz ich pozbycie się nie jest możliwe w domu. Musimy pamiętać, że kremy nie pomogą nam w pozbyciu się ich. Problem jakim jest rozstęp leży w głębszych warstwach skóry do których cząsteczki kremu nie docierają. Kosmetyk działa tylko na naskórek czyli pierwszą warstwę naszej skóry. Aby zlikwidować zmianę należy działać głębiej aby pobudzić tkanki do procesu odnowy i wypełnienia pęknięcia. Nastąpić musi odbudowa struktury włókien kolagenowych. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty leczenia rozstępów należy rozpocząć pierwsze działania już w fazie zapalnej gdy ma czerwoną barwę. Na tym etapie jeszcze nie dochodzi do głębokiej przebudowy skóry i istnieje większa możliwość, że uda się odbudować prawidłową strukturę włókien kolagenowych i elastyny.

  Do najbardziej skutecznych metod w zwalczaniu nieestetycznych rozstępów można zaliczyć zabiegi przy użyciu lasera frakcyjnego. W Lublinie usuwanie rozstępów zapewnia gabinet kosmetyczny Laser Look ul. Głęboka 10/36, 20-612 Lublin, tel. 730-082-090. Oferują tam serię zabiegów przy użyciu lasera frakcyjnego Emerge. Emerge jest laserem amerykańskiej firmy PALOMAR, przeznaczony jest do resurfacingu czyli do odmładzania skóry oraz do minimalizacji i redukcji wszelkich powierzchownych niedoskonałości na skórze. Z całego wachlarzu zabiegów przy użyciu lasera frakcyjnego Emerge możemy wyróżnić usuwanie rozstępów, które skutecznie oszpecają ciało i pozbawiają komfortu. Laser jest kierowany na skórę wybiórczo, działa bezpośrednio na zmianę. Poprzez precyzyjne określenie miejsca, penetracji ulegają tylko określone fragmenty tkanki podskórnej oraz skóry właściwej. Sprawia to, że nie narażamy całej skóry na działanie lasera. Światło lasera działa bardzo głęboko, przez co jego działanie jest jeszcze bardziej skuteczniejsze. Zabieg przy użyciu lasera frakcyjnego emerge jest w zupełności bezpieczny i wykonywany przez profesjonalistów. Nie przyczynia się do powstawania ran. Skóra zaczyna szybciej się goić przez stymulację włókien, wytwarzany jest nowy kolagen. Zazwyczaj należy przeprowadzić około od 5 do 10 zabiegów aby uzyskać satysfakcjonujący efekt i cieszyć się skórą bez rzucających się w oczy rozstępów.

Scroll to Top
Scroll to Top