Strona główna » Blog » Rozgrzewające goździki

Rozgrzewające goździki

Uff jak gorąco! Czy to możliwe żeby jesienią czy zimą poczuć się jak w środku lata? Tak, wystarczy garść rozgrzewających przypraw dodana do podgrzewanego wina, piwa a nawet wody. Do tego jeszcze szczypta imbiru, cynamonu, kardamonu i odrobina miodu, soku malinowego, kilka kropli cytryny. I bardzo szybko, nawet w zimne, deszczowe dni odzyskamy upragnioną energię i siły witalne. A zapachy roznoszące się podczas przyrządzania tych niezwykłych trunków zapewnią nam na długie godziny doskonałe samopoczucie.

Goździki to bardzo stara i popularna przyprawa, znana już Chińczykom w 3 wieku p.n.e. Wiecznie zielone drzewa goździkowe rosną przede wszystkim w Afryce i na Madagaskarze. Przyprawą są różowe pąki kwiatowe, które podczas suszenia na słońcu nabierają brązowej barwy. Drewno tego pięknego drzewa wykorzystywane jest w meblarstwie i stolarstwie artystycznym.

Obecnie używa się goździków do mięs, chleba, kompotów i rozmaitych ciast i ciasteczek. Ta niezwykle aromatyczna roślina posiada również wiele właściwości terapeutycznych. Już w starożytności stosowana była do odświeżania oddechu. Wystarczyło tylko rozgryźć parę goździków i potrzymać je chwilę w ustach a oddech stawał się przyjemny. Goździki posiadają właściwości antyseptyczne, chronią przed infekcjami przewodu pokarmowego. Niezwykle ważny jest sposób, w jaki przechowujemy je w warunkach domowych. Powinny znajdować się w szczelnie zamkniętych szklanych naczyniach z daleka od słońca i źródeł wilgoci.

Aromaterapia, jako jedna z metod medycyny naturalnej i kosmetyki wykorzystuje terapeutyczne właściwości olejku goździkowego z pąków. Olejek powstaje w procesie destylacji pąków kwiatowych z parą wodną. Jego głównym składnikiem jest eugenol stosowany w stomatologii, jako środek antyseptyczny i przeciwbólowy. W sytuacji awaryjnej, aby złagodzić ból zęba możemy rozcieńczyć z wodą olejek i wcierać w dziąsła lub po prostu rozgryźć goździk. Substancja ta stosowana jest w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu oraz infekcji dróg oddechowych, przeziębień, wzdęć, apatii. Olejek pobudza i rozjaśnia umysł, ma działanie immunologiczne. Uznawany jest również za jeden z afrodyzjaków. Posiada korzenny, „piernikowy” zapach. Wraz z innymi olejkami eterycznymi doskonale nadaje się do odświeżania powietrza w naszych domach. Zgodnie z recepturami Dr Beta® wystarczy zaopatrzyć się w kominek aromaterapeutyczny, wkropić do miseczki po 2 krople olejków: goździkowego, pomarańczowego, kolendrowego, lawendowego, cytrynowego i uzyskamy „świąteczny-domowy” zapach.
A jeśli jesienią czy zimą dokuczać nam będą bóle stawów czy mięśni warto w łyżce stołowej olejku roślinnego rozpuścić 2 krople olejku goździkowego oraz 3 krople olejku lawendowego i nacierać bolące miejsca kilka razy dziennie.

Nie zapominajmy, aby do wszelkiego rodzaju zabiegów używać tylko olejków najwyższej jakości pozbawionych dodatków syntetycznych i zapachowych. W linii Dr Beta® znajdziemy nie tylko bogaty wybór olejków, ale i produktów powstałych na ich bazie.

Jesień może być naprawdę ciepła dzięki rozmaitym przyprawom korzennym i olejkom eterycznym. Wystarczy tylko poznać sposoby zastosowania tych substancji i wprowadzać je do swojego życia. Grzane piwo czy wino „ocieplone” goździkami, smakowite korzenne ciasteczka czy rozgrzewający masaż lub gorąca wieczorna kąpiel mogą naprawdę zdziałać cuda.

UWAGA: nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nie rozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!
Buteleczka 9 ÷ 10 ml z ciemnego szkła z kroplomierzem.

LITERATURA
Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007
Iwona Konopacka, Władysław St. Brud, Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii, Łódź 2008
Aromaterapia – informator Dr Beta®, Warszawa 2010

źródło: AFIR biuro PR firmy Dr Beta

2018-03-14T10:16:49+00:0028 listopada 2011|Kuchnia, Świat Kobiet|

Może zainteresuje Cię również: