Rodzinny Festiwal Recyklingu

6 października 2012 Plac Ratuszowy w Jeleniej Górze zamienił się w miejsce pełne różnych przedmiotów, które na co dzień wyrzucamy, a to za sprawą Rodzinnego Festiwalu Recyklingu. Tu nabierały one nowych kształtów i zastosowań. Jeszcze nie tak dawno odpady były traktowane jako śmieci obecnie w coraz większej części postrzegane są jako źródło materiałów. Powoduje to odchodzenie od problemu gospodarki odpadami właśnie w stronę recyklingu i odzysku.

Przygotowane zostały stoiska z warsztatami czyli „coś z niczego” oraz „eko” gry i zabawy dla dzieci. Stosując proste formy organizatorzy chcieli pokazać nieprzekłamany obraz jaki się w około nas znajduje. Chcieli również uczulić każdego o rozsądne robienie zakupów, niejednokrotnie wybranie odpowiedniego opakowania, co już chroni środowisko. To właśnie w naszych domach często zaczyna się kształtować świadomość ekologiczna i tym samym możemy stamtąd wynieść wiele proekologicznych, ale również wprost przeciwnych nawyków, które powinny być potępiane i co raz częściej spotykają się ze społecznym brakiem akceptacji… dlatego tak ważne są, właśnie takie akcje jak ta.

Otwarcie Festiwalu odbyło się z wysięgnika, pozwoliło to z góry ocenić jak ogromny jest plac ratuszowy i ile osób tworzy ten Festiwal. Podczas imprezy można było skorzystać z wielu atrakcji m.in.: ekologiczne miasteczko ruchu drogowego, teatralny teatrzyk. Młodzież z Polany zaśpiewała do dźwięków uzyskanych z gry na garach. Były też stoiska prezentujące m.in.: ekologiczną biżuterie czy papierową wiklinę. W trakcie festiwalu przeprowadzono także konkurs sortowania śmieci na czas oraz zbudowano wielki zamek z kartonów.

Rodzinny Festiwal Recyklingu został też przygotowany pod kątem zapoznania mieszkańców ze zmianami zachodzącymi w 2013r dotyczącymi nowego prawa odpadowego. Proponowane działania ekologiczne miały na celu podnieść świadomość ekologiczną mieszkańców w zakresie nowego prawa odpadowego i selektywnej zbiórki odpadów.

Jak głosi chińskie przysłowie:
„Jeśli myślisz rok naprzód – sadź ryż
Jeśli myślisz 10 lat naprzód – sadź drzewo
Lecz jeśli myślisz 100 lat naprzód – ucz ludzi”

Zapraszamy do krótkiej fotorelacji z imprezy!

Fundacja S.O.S Codzienność – współorganizator festiwalu.

[nggallery id=3597]

Scroll to Top
Scroll to Top