lulajbaby

Rodzice i dzieci w przestrzeni miejskiej…

Przestrzeń publiczna to szczególne miejsce, w którym nieustannie coś się dzieje. W przestrzeni tej ludzie funkcjonują i egzystują; podejmują różnorakie działania albo świadomie wybierają bierność, która sama w sobie nierzadko także okazuje się swoistą aktywnością. Przestrzeń miasta dzięki temu jest tkanką zawsze żywą i zawsze eksploatowaną, dlatego bardzo cieszy fakt, iż jest także przestrzenią coraz bardziej przyjazną wszelkiej takiej aktywności.

Przyjazna przestrzeń?

Wychodząc bowiem na przeciw potrzebom człowieka i społeczeństwa XXI wieku, miasto zmienia się, a jego infrastruktura staje się coraz bardziej prospołeczna, przyjazna, funkcjonalna, a zarazem estetyczna, co wespół sprawia, że każdy Polak, czuje się w tej przestrzeni coraz lepiej.

Łatwiej mu także poruszać się w niej i podejmować w niej konkretne działania, które wpisane są naturalnie w schemat ludzkiej egzystencji. W przestrzeni tej bowiem ludzie żyją, pracują, uczą się, rozwijają i odpoczywają, warto zatem aby wyposażona była we wszystkie konieczne do tych czynności atrybuty.

Wygoda, komfort, estetyka…

I choć przez lata Polacy mogli podnosić słuszne postulaty, że ich otoczenie i środowisko życia jest nie tylko nieestetyczne, ale i zbyt ubogie, jak na potrzeby nowoczesnego społeczeństwa, to dziś sytuacja ta dynamicznie się zmienia.

W większości polskich miast nie brakuje już na przykład toalet publicznych czy obiektów z kompleksowym zapleczem sanitarnym, w których nawet rodzice z małymi dziećmi mogą w komfortowych warunkach korzystać z pełnego węzła sanitarnego i wyposażenia dobranego do potrzeb zarówno rodziców, jak i ich dzieci.

Miasto (nie)dla rodziców!

To swoista nowość dla wszystkich osób walczących do niedawna o zainteresowanie potrzebami rodzin z małymi dziećmi, które podobnie jak każda inna grupa społeczna, chcą i nierzadko muszą egzystować w przestrzeni miejskiej.

A rzeczywistość i doświadczenia wielu mam i ojców, pokazywało, że nie tylko wysokie krawężniki, dziurawe ciągi piesze czy brak pochylni, to kłopoty, z jakimi muszą sobie radzić na co dzień. Do prawdziwych rzadkości należały bowiem obiekty ogólnodostępne, udostępniające rodzicom możliwość korzystania z funkcjonalnych przewijaków, które potrzebne są o każdej porze roku i w wielu strefach miasta, w których codziennie funkcjonują rodzice z dziećmi.

Miejskie przeobrażenia

Na szczęście, wraz z kompleksową modernizacją przestrzeni miejskiej, którą obserwować możemy od kilku lat, przewijaki stopniowo przestawały być produktem deficytowym, a dziś niemal każdy nowoczesny budynek, wyposażony jest w pomieszczenia sanitarne z zainstalowanym co najmniej jednym takim urządzeniem, które, w zależności od możliwości, kubatury pomieszczeń oraz ich lokalizacji, w mniejszym lub większym stopniu odpowiadają na potrzeby młodych rodziców i ich dzieci.

Które z przewijaków są najlepiej oceniane prze ich użytkowników?

Odpowiedź na to pytanie może wiele osób zaskoczyć, ale rodzice doceniają przede wszystkim klasyczne, wolnostojące przewijaki, które niestety nie są zbyt popularne wśród projektantów, wykonawców czy zarządów konkretnych budynków.

Klasyczne przewijaki wolnostojące potrzebują bowiem przestrzeni, która w publicznych obiektach i pomieszczenia jest często niedostępna. Dlatego właśnie najczęściej spotkać się można z przewijakami naściennymi, rozkładanymi, które zapewniają oszczędność przestrzeni i funkcjonalność, która niestety dla rodziców i ich dzieci oznacza często zwyczajny dyskomfort.

Warto jednak zauważyć, że takie przewijaki naścienne, systemowe, wykonane są najczęściej z wysokiej jakości, certyfikowanych materiałów, umożliwiających łatwe czyszczenie i zapewniających bezpieczeństwo, o które trudno w przypadku klasycznych, wolnostojących przewijaków z materiałowym obiciem. Te ostatnie często bowiem, w pomieszczeniach ogólnodostępnych, wymagają serwisu i obsługi, aby mogły gwarantować czystość i odpowiedni poziom higieny, każdemu kolejnemu maluszkowi.

Montaż zatem prostych w użytkowaniu i łatwych w utrzymaniu w czystości przewijaków naściennych, specjalnie dedykowanych takim miejscom jak sanitariaty publiczne, czy ogólnodostępne pomieszczenia dla rodziców z małymi dziećmi, to wbrew opinii samych ich użytkowników, nie zbytnia oszczędność czy brak zrozumienia potrzeb najmłodszych uczestników życia społecznego. To w rzeczywistości nowoczesna funkcjonalność i myślenie o bezpieczeństwie w perspektywie ogółu, wobec którego rozwiązanie to stanowi ważny i potrzebny kompromis.

Źródło: sklep Lulajbaby z Częstochowy, działający stacjonarnie oraz przez internet.

Scroll to Top
Scroll to Top