Recenzja książki „Moda kobieca w okupowanej Polsce”

Strona główna » Blog » Recenzja książki „Moda kobieca w okupowanej Polsce”

Recenzja książki „Moda kobieca w okupowanej Polsce”

Książka Joanny Mruk „Moda kobieca w okupowanej Polsce” (Dom Wydawniczy Księży Młyn, 39,90) przenosi nas w odległe, wojenne czasy. Autorka szczegółowo przedstawia realia życia w okupowanym kraju.
 
Dziesięć rozdziałów pokazuje, jak wyglądały stylizacje kobiet, ich triki na dobry wygląd, czy skąd pozyskiwano nowe ubrania i dodatki oraz kosmetyki. Mimo, iż trwała wojna dostęp do tkanin i surowców był znacznie ograniczony polki potrafiły mimo wszystko zadbać o siebie. Przydział kartek, brak pieniędzy nie były, aż tak wielkim problem. Kwitł czarny handel, przerabianie rzeczy i tworzenie „czegoś z niczego” stało się codziennością. Nadal funkcjonowały domu mody, prawdziwym skarbem był tani szewc oraz krawcowa. Z ich pomocą można było zmienić swój look za małe pieniądze. Zaradność pań zachwycała! W magazynach pojawiały się setki sposobów na zmianę garderoby, czy proste przepisy na kosmetyki. 
 
W publikacji Joanny Mruk znajdziemy najmodniejsze fasony ubrań, modele butów i dodatków. Zdjęcia oraz rysunki pomagają nam lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia. Nie brakuje cytatów z pism, czy poradników z tamtego okresu. To mini kompendium wiedzy o modzie z okupowanej Polski. To ciekawy powrót do przeszłości, bardzo inspirujący. To propozycja dla kobiet w każdym wieku!
 
Karolina Stola
2017-06-30T10:54:32+00:00 30 czerwca 2017|Kultura|