zegarmistrzlodz.com.pl

Przystanek poezja w Teatrze Żydowskim

Strona główna » Blog » Przystanek poezja w Teatrze Żydowskim

Przystanek poezja w Teatrze Żydowskim

Zapraszamy 21 stycznia o godz. 19:00 do Teatru Żydowskiego w Warszawie na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Przystanek poezja”.  Wieczór będzie poświęcony poezji Zuzanny GinczankiWstęp wolny!

Ginczanka a właściwie Zuzanna Polina Gincburg urodziła się w 1917 roku w Kijowie. Następnie jej rodzice przenieśli się do Równego na Wołyniu. Po ukończeniu gimnazjum przeprowadziła się do Warszawy. Wiersze pisała już w wieku 10 lat i jej pierwsze poetyckie próby były publikowane w gimnazjalnej gazetce szkolnej. W 1934 roku wygrała konkurs poetycki ogłoszony przez „Wiadomości Literackie”, a w kolejnym roku rozpoczęła współpracę z tym tygodnikiem. Należała do kręgu Skamandrytów – przyjaźniła się z Julianem Tuwimem.

Jako bywalczyni kawiarni Ziemiańskiej zaprzyjaźnia się również z Witoldem Gombrowiczem. Od 1936 roku współpracował ze „Szpilkami” – pisała wiersze satyryczne. Wydała swój jedyny tomik poetycki pt. „O Centaurach”. Przeniosła się do Lwowa po wybuchu wojny i wyszła za maż za krytyka sztuki, Michała Weinziehera. Uciekła z Lwowa po zajęciu miasta przez Niemców i zatrzymała się w Krakowie. W 1944 roku została aresztowana i rozstrzelana przez gestapo, zaledwie na parę dni przed wkroczeniem Armii Czerwonej.

Zuzanna Ginczanka ze zbiorów Muzeum Literatury_im. Adama Mickiewicza w Warszawie

Zuzanna Ginczanka ze zbiorów Muzeum Literatury_im. Adama Mickiewicza w Warszawie

WYSTĄPIĄ:

EWA DĄBROWSKA
DOMINIKA ŚWIĄTEK – WOKAL
ANDRZEJ PERKMAN – FORTEPIAN
MARCIN DĄBROWSKI – GITARA

Animacje multimedialne – Malwina de Brade
Muzyka –
Dominika Świątek

Strona www:http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/przystanek-poezja-zuzanna-ginczanka

Przystanek poezja.Zuzanna Ginczanka

2018-03-14T07:37:30+01:0020 stycznia 2014|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: