Przystanek poezja

Przystanek poezja w Teatrze Żydowskim

Zapraszamy 21 stycznia o godz. 19:00 do Teatru Żydowskiego w Warszawie na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Przystanek poezja”.  Wieczór będzie poświęcony poezji Zuzanny GinczankiWstęp wolny!

Ginczanka a właściwie Zuzanna Polina Gincburg urodziła się w 1917 roku w Kijowie. Następnie jej rodzice przenieśli się do Równego na Wołyniu. Po ukończeniu gimnazjum przeprowadziła się do Warszawy. Wiersze pisała już w wieku 10 lat i jej pierwsze poetyckie próby były publikowane w gimnazjalnej gazetce szkolnej. W 1934 roku wygrała konkurs poetycki ogłoszony przez „Wiadomości Literackie”, a w kolejnym roku rozpoczęła współpracę z tym tygodnikiem. Należała do kręgu Skamandrytów – przyjaźniła się z Julianem Tuwimem.

Jako bywalczyni kawiarni Ziemiańskiej zaprzyjaźnia się również z Witoldem Gombrowiczem. Od 1936 roku współpracował ze „Szpilkami” – pisała wiersze satyryczne. Wydała swój jedyny tomik poetycki pt. „O Centaurach”. Przeniosła się do Lwowa po wybuchu wojny i wyszła za maż za krytyka sztuki, Michała Weinziehera. Uciekła z Lwowa po zajęciu miasta przez Niemców i zatrzymała się w Krakowie. W 1944 roku została aresztowana i rozstrzelana przez gestapo, zaledwie na parę dni przed wkroczeniem Armii Czerwonej.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Zuzanna Ginczanka ze zbiorów Muzeum Literatury_im. Adama Mickiewicza w Warszawie
Zuzanna Ginczanka ze zbiorów Muzeum Literatury_im. Adama Mickiewicza w Warszawie

WYSTĄPIĄ:

EWA DĄBROWSKA
DOMINIKA ŚWIĄTEK – WOKAL
ANDRZEJ PERKMAN – FORTEPIAN
MARCIN DĄBROWSKI – GITARA

Animacje multimedialne – Malwina de Brade
Muzyka –
Dominika Świątek

Strona www:http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/przystanek-poezja-zuzanna-ginczanka

Przystanek poezja.Zuzanna Ginczanka

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Podziel się wiadomością:

Polecamy również