Przyjaciółki – opis postaci

Akcja serialu „Przyjaciółki” dzieje się w Warszawie. Bohaterkami są 30-kilkuletnie kobiety, które poznały się w liceum. Po maturze ich drogi zawodowe się rozeszły, jednak mimo upływu lat nadal utrzymują ze sobą kontakt. Choć każda z bohaterek jest inna: różni je temperament, podejście do życia, wykonywany zawód czy zamożność to jednak mają wiele wspólnego – wszystkie próbują odnaleźć siebie, poradzić sobie z problemami i najnormalniej w świecie ułożyć sobie życie.

INGA (34) – wrażliwa, romantyczna, po zdradzie męża stała się nieufna i ostrożna, boi się zaangażowania. Postanawia być trochę sama i nie szukać nowego związku. Chce dobrze, ale czasem wychodzi na odwrót, ma skłonność do pakowania się w niezręczne sytuacje. Z wykształcenia wychowawczyni przedszkolna (po licencjacie z pedagogiki przedszkolnej). Kocha pracę z dziećmi, przez jakiś czas pracowała w przedszkolu publicznym. Miała przerwę w pracy, gdy jej mąż miał dwuletni kontrakt w Londynie. Obecnie prowadzi prywatne przedszkole, w którym jak potrzeba jest i woźną, i przedszkolanką. Jedynaczka, pochodzi z niedużego miasta, z niebogatej rodziny, matka była pielęgniarką, ojciec zaopatrzeniowcem w fabryce, zostawił ją i matkę, jak miała ok. 10 lat i wyjechał do USA szukać szczęścia. Miał tam drugą żonę, z którą również się rozwiódł. Wielkich pieniędzy nie zarobił. Inga ma przyrodnią siostrę, której nie zna. Ojciec wrócił do Polski, ale kontakt ma z nim sporadyczny. Matka, z którą Inga miała dobre relacje, już nie żyje. Matkuje Indze „ciocia Jagoda”, ponad pięćdziesięcioletnia wychowawczyni, pracująca w przedszkolu, które Inga prowadzi. Wygląd: nierówna, czasem super zrobiona, czasem w rozciągniętych dresach, czasem zdarzają jej się modowe wpadki, zakłada coś, co później stwierdza, że jej totalnie nie pasuje. Mieszkanie: emanuje ciepłem, klimatyczne.

Faceci na orbicie:
ANDRZEJ (38) – mąż od ponad dziesięciu lat, z którym ma córkę Hanię, 5,5 lat. Po ekonomii. Prowadzi niedużą, ale prężną firmę doradczo-consultingową, dobrze zarabia. Pewny siebie, trochę zachłysnął się sukcesem finansowym. Miał romans z DOROTĄ (28), piarówką w firmie, z którą Andrzej współpracuje. Romans przerodził się w poważny związek i Andrzej wyprowadził się od Ingi. Jest mu jednak wobec niej niezręcznie, sam się nie spodziewał, że tak się skończy ich małżeństwo. Bardzo kocha Hanię. Dorota jest cwana, kuta na cztery nogi, wie, czego chce i jak to zdobyć. Zakochała się i zdobyła Andrzeja. Chce mieć dobre relacje z Ingą ze względu na Hanię, która jest bardzo ważna dla Andrzeja.
PIOTR (35) – skryty, małomówny, samotnik. Marynarz, pływał pod obcymi banderami. Żona Marzena wyjechała do Szwajcarii pomóc chorej siostrze, zakochała się, zaszła w ciążę i została zagranicą. Chce odebrać Piotrowi ich córkę, Olę, 5,5 lat. Piotr ukrywa się przed byłą żoną, przeprowadził się, ima się różnych prac.
RAFAŁ (34) – kolega Ingi z liceum, dawna miłość. Facet z sercem, choć niekoniecznie od razu na dłoni. Solidny, porządny. Zakochuje się w Indze ponownie, ale ta traktuje go jako przyjaciela. Weterynarz, prowadzi swój własny gabinet. Czasem za darmo jakiejś babci kota odrobaczy, ale ma też do czynienia z yorkami i ich paniusiami, i jest wystawiony na różne pokusy. Kawaler.

ZUZA (34) – Specjalistka od zarządzania w pracy i w domu. Wszystkim rządzi i wszystko wie lepiej. Kieruje się rozsądkiem i logiką, emocje muszą się podporządkować rozumowi. Wszystko musi mieć zaplanowane i zorganizowane. Boi się sytuacji nieprzewidywalnych, spontaniczności, improwizacji. Dyrektorski charakter, przed którym uciekają faceci. Zawsze okazuje się bardziej energiczna i przedsiębiorcza od aktualnego faceta. Właśnie została dyrektorką departamentu inwestycji w dużym banku. Singielka. Pedantyczna, uporządkowana, zapobiegliwa. Trochę snobka, lubi rzeczy dobrej jakości, znane marki, wykwintne jedzenie. Z drugiej strony nie lubi wydawać, najbardziej lubi kupić markową rzecz na przecenie. Najlepiej zarabiająca z przyjaciółek, ale nie szaleje z kasą. Kalkulator w głowie. Jej potrzeba kontroli jest pozostałością po niezbyt fajnym dzieciństwie, Zuza ma syndrom dziecka alkoholika, które zawsze musi stanąć na wysokości zadania i wszystkim pokierować w zastępstwie nie radzących sobie z życiem rodziców. Ojciec był chirurgiem, zwykle nie było go w domu, a jak był, pił i grał w karty. Matka nie pracowała, piła, tańczyła i zapraszała gości. Dom Zuzy był całkowicie nieobliczalny, były okresy, że było dużo pieniędzy i rodzina szła na obiad do restauracji, były i takie, kiedy nie mieli na chleb. Zuza opiekowała się młodszym bratem, który był faworyzowany przez ojca. Obecnie ojciec nie żyje, zginął w wypadku samochodowym prowadząc po alkoholu. Matka ma po nim marną emeryturę, Zuza pomaga jej finansowo. Wiele spraw jest między nimi jeszcze nie wyjaśnionych. Brat Zuzy jest muzykiem, gra na weselach. Bawidamek, wiecznie w długach, przeciwieństwo siostry. Zuza zawsze musiała polegać na sobie i tak jej zostało. Po studiach ekonomicznych. Wygląd: ze względu na pracę nosi biznesowe garniturki i żakiety, najchętniej czesze się gładko, spina włosy. Mieszkanie: nowoczesny apartament, sterylnie czysty, chłodny, minimalna ilość sprzętów, dużo pustej przestrzeni, pedanteria i funkcjonalność.

Faceci:
WOJTEK (36) – prowadzi serwis naprawy laptopów, gdzie poznają się z Zuzą. Z pozoru wydaje się, że jest słaby i uległy, i że Zuza go kastruje, ale on jeden wie, jak ją okiełznać: dać jej poczucie kontroli. W środku jest twardy i męski, i w chwilach kryzysu Zuza ma w nim prawdziwe oparcie.
MAREK (34) – makler, kolega z liceum. Wydaje się idealnym partnerem dla Zuzy, mają podobne zawody, kariery, zainteresowania, styl życia. Marek jest jednak twardzielem tylko na zewnątrz, w rzeczywistości okaże się słaby psychicznie.

PATRYCJA (34) – uczuciowa, narwana, wylewna, emocjonalna, szczera, lojalna, najbardziej ciepła z przyjaciółek, dałaby się za nie pokroić, spaja całą grupę, emanuje dobrą energią. Gada dużo i szybko, jest zawsze na wysokich obrotach, nadreaktywna. Kieruje się swoją aktualną emocją, totalne przeciwieństwo Zuzy, z którą ma jednak bardzo silną więź. Rozwinięty instynkt macierzyński, opiekuńcza. Każdemu pomoże, doradzi. Bardzo pragnie dziecka. Uważa, że kobieta jest stworzona do tego, by mieć męża i dzieci, biologia jest biologią, której nie da się przeskoczyć, w tym sensie twardo stąpa po ziemi, na którą ściąga swoje przyjaciółki. Bardzo chce mieć w końcu ślub ze swoim facetem, Michałem, z którym jest od pięciu lat. Jej pasja to fryzjerstwo. Po maturze wbrew oczekiwaniom swojej matki, księgowej, nie poszła na studia, tylko zaczęła pracę w zakładzie fryzjerskim. Z tego powodu ma niezbyt dobre stosunki z matką, która cały czas ma do niej pretensje, że jest „tylko” fryzjerką. Ojciec pantoflarz, całe życie podporządkowany matce. Jedynaczka, zawsze chciała mieć rodzeństwo, ale matka była zbyt zajęta pracą. Obecnie prowadzi własny salon, nieduży, porządny, ale nie superlux. Lubi zmiany, ruch. Co chwila ma nową pasję jak aromaterapia, masaż stóp, detoksykacja, dieta bezglutenowa, parapsychologia, oczyszczanie aury, bioenergoterapia, wróżby, etc. Wygląd: typ, który „widać”. Dużo włosów, dekolt, czasem tipsy, dużo biżuterii. Mieszkanie: nieduże, trochę przeładowane przedmiotami, które są ważne i mają wartość emocjonalną, ale nie muszą do siebie pasować, np. maska z Wenecji, gdzie Patrycja była, figurki słoni z Indii, gdzie nie była, ale chciałaby pojechać, kredens i koronkowy obrus po ukochanej babci, narzuta w kolorze, który przynosi szczęście, muszelki w łazience, buduar z lustrem do makijażu w sypialni.

Partner:
MICHAŁ (35) – rehabilitant, masażysta. Razem z kolegą, TADKIEM (35), odeszli z przychodni, w której pracowali i założyli własny gabinet. Okazuje się to niewypałem, bo Tadek jest nieodpowiedzialnym wspólnikiem. Mieszka z Patrycją od pięciu lat. Bardzo ją kocha, ale boi się, że papier (ślub) zmieni ich związek. Uważa, że najpierw powinni się ustabilizować finansowo, później przyjdzie czas na dzieci. Flegmatyczny, spokojny, zrównoważony, przeciwieństwo Patrycji, ale doskonale się uzupełniają. Żaden jej wybuch nie jest w stanie wyprowadzić go z równowagi.

Pracownik w salonie STEMPEL – Tomek Stępień, ok. 20, ciachowaty, często w podkoszulku bez rękawów z ładnie wyrzeźbionymi ramionami, fantazyjna fryzura, którą często zmienia, raz podgolony, raz z irokezem, raz przylizany, raz fioletowe końcówki. Sympatyczny, rozumie kobiety, można z nim pogadać o depilacji.

ANKA (34) – Niby szczęśliwa mężatka, matka JULKI (prawie 15) i bliźniaków (5), ale w głębi niespełniona i niewyżyta. Nie dokończyła studiów prawniczych przez ciążę, zajęła się wychowaniem dzieci, wspieraniem kariery męża, adwokata, i prowadzeniem dużego domu. Na życiowym rozdrożu: dzieci już w miarę odchowane, już tak jej nie potrzebują, męża wiecznie nie ma w domu, nie wie, co ma dalej zrobić ze swoim życiem, nigdy nie pracowała, jej CV jest puste. Przed sobą samą udaje, że jest okay. Po kryjomu popija, ale uważa, że potrafi to kontrolować. Bałaganiara, niezorganizowana, nierówna, albo na super diecie, albo się objada nocami; albo czyści krany szczoteczką do zębów, albo nie sprząta przez miesiąc. Lubi imprezować, jak wyjdzie z domu, jest jak pies spuszczony z łańcucha. Rozrzutna, finansowo buja w obłokach, mąż zawsze dobrze zarabiał i nigdy nie musiała martwić się o pieniądze. Bardzo dobra matka, dla dzieci zrobi wszystko, ale z Julką ma zbyt koleżeński układ, traci u niej autorytet. Najbardziej skryta z przyjaciółek, ma tendencję do uciekania przed problemami, udawania, że nie istnieją. Jej matka była krawcową, obecnie na rencie, mieszka w innym mieście tak jak starsza siostra Anki, mężatka. Matka martwi się o nią, ale Anka udaje, że wszystko jest okay. Ojciec był kierowcą, obecnie na emeryturze, są zgodnym małżeństwem. Wygląd: kompleksy, że tyje i że się zaniedbała, że nie nadąża za modą, co chwila próbuje się odchudzać, ale bez skutku.

Partner:
Robert (38) – mąż od prawie piętnastu lat, wzięty adwokat. Wiecznie zajęty, traktuje to, że żona zajmuje się domem i dziećmi jako coś oczywistego. Nie stanowi większego wsparcia dla Anki. Uważa, że jego rola ogranicza się do zarabiania pieniędzy. Pochodzi z rodziny prawniczej, która zawsze uważała jego małżeństwo z Anką za mezalians i daje jej to odczuć. Emocjonalnie odległy jako mąż i jako ojciec. Nie do końca wie, co dzieje się z jego rodziną. I raczej nie wykazuje większej chęci, aby brać czynny udział w życiu rodziny.

Zobacz również: wszystko o serialu w serwisie ModaiJa.Pl

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][nggallery id=3189]

Premierowy odcinek „Przyjaciółek” zostanie wyemitowany 6 września 2012 roku o godz. 22.00 na antenie Telewizji POLSAT. Reżyserem i operatorem najnowszego serialu Polsatu jest Grzegorz Kuczeriszka („Hotel 52”, „Czas Honoru”, „Teraz albo nigdy”). Autorką scenariusza jest Beata Pasek („Niania”; „Hela w opałach”; „Reguły gry”). Serial „Przyjaciółki” na zlecenie Telewizji Polsat produkuje Akson Studio.[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Podziel się wiadomością:

Polecamy również