Strona główna » Blog » Przedpremiera książki „Miłosz. Biografia”

Przedpremiera książki „Miłosz. Biografia”

W czwartek 5 maja wraz z Wydawnictwem ZNAK i Galerią Kordegarda zapraszamy do Warszawy na spotkanie wokół książki Andrzeja Franaszka „Miłosz. Biografia„. Będzie to przedpremiera książki. Początek o godz. 18 w Galerii przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17. W spotkaniu, które poprowadzi Justyna Sobolewska, udział wezmą Andrzej Franaszek, Jerzy Illg i Adam Szostkiewicz. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Wydarzenie Roku Czesława Miłosza!
Niebywałe życie, niebywała biografia.

Miłosz. Biografia autorstwa Andrzeja Franaszka to nie tylko barwny portret jednego z największych twórców XX wieku – to zarazem kawał historii tego stulecia, z jego okrutnymi paroksyzmami: wojnami, rewolucjami, totalitaryzmami, powstaniami, dyktaturami, zrywami niepodległościowymi. Wszystkich tych wydarzeń – a także kluczowego dla tej epoki losu wygnańca – żyjący blisko sto lat poeta doświadczył na własnej skórze; ale też wnikliwie opisał w dziełach zdumiewających skalą artystycznej różnorodności.

Andrzej Franaszek zbierał materiały do tej biografii przez przeszło dziesięć lat – w Polsce i na Litwie, we Francji i w Ameryce. Dotarł do wszystkich, którzy mogli o Miłoszu powiedzieć coś istotnego, spenetrował archiwa w Beinecke Library i Maisons-Laffitte, prześledził obfitą korespondencję poety. Fantastycznie operuje zebranym materiałem, nie przytłaczając czytelnika nadmiarem wiadomości, a raczej budując portret bohatera swej opowieści lekkimi pociągnięciami pióra. Nie pomija bolesnych i trudnych tematów, drażliwych spraw osobistych, dramatycznych decyzji i wyborów. Pokazuje je z kulturą i empatią, pomagając nam poznać tajemnice fascynującego losu wielkiego człowieka. Czytając dzieło Andrzeja Franaszka, nabieramy nadziei, że uda się przeniknąć fenomen talentu i meandry osobowości Miłosza, zrozumieć, co ukształtowało jego umysłowość, wyobraźnię, wrażliwość poetycką.

2018-03-14T11:20:06+00:001 maja 2011|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: