świąteczne życzenia

„Przede wszystkim dużo zdrowia!” Jak przekuć świąteczne życzenia w rzeczywistość?

Idą święta, a wraz z nimi czas składania życzeń. Przy choince wielu z nas będzie życzyć swoim najbliższym zdrowia. I będą to bardzo trafione życzenia, ponieważ według ubiegłorocznego sondażu CBOS dla ponad połowy Polaków (57 proc.) zdrowie jest najważniejszą kwestią w życiu1. Dlatego u progu nowego roku warto postanowić sobie, że dbanie o zdrowie stanie się naszym nowym… zdrowym nawykiem!

Choć brzmi to jak frazes, wiele osób poznaje wartość zdrowia dopiero wtedy, gdy jego brak zaczyna im doskwierać. Na co dzień, zwłaszcza gdy jesteśmy w sile wieku i nie chorujemy przewlekle, traktujemy zdrowie wręcz jak pewnik. W konsekwencji zdarza się nam ignorować sygnały, które wysyła organizm dopraszając się o uwagę, a czasem wręcz o konsultację ze specjalistą. W natłoku spraw drobne trapiące nas niedomagania składamy na karb przemęczenia albo nieodpowiedniej diety, odkładając wizytę u lekarza na później albo próbując leczyć je na własną rękę. – Wiele osób rezygnuje z wizyt u lekarza w obawie przed „znalezieniem choroby” czyli rozpoznaniem niezdiagnozowanego wcześniej schorzenia. Nie powinniśmy nastawiać się tak negatywnie. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu i wykonanie podstawowych badań diagnostycznych potraktujmy jako profilaktykę, która może nam pomóc uniknąć poważniejszych problemów ze zdrowiem w przyszłości  – wyjaśnia  dr n. med. Jan Lebiedowski, internista z Grupy LUX MED

 

Noworoczne postanowienia – tym razem się uda!

Przełom roku to świetny moment, aby zmienić swoje nawyki i symbolicznie, wraz ze starym rokiem, pożegnać mniejsze i większe „grzeszki”, które szkodzą naszemu zdrowiu. Stres, wieczorne podjadanie, kanapowy tryb życia, odkładanie badań profilaktycznych – to wszystko stanowi bagaż, bez którego zdecydowanie lżejszym krokiem wejdziemy w Nowy Rok. Zanim jednak rzucimy się w wir ćwiczeń i dokonamy rewolucji w diecie warto sprawdzić, czy rzeczywiście nasz organizm jest gotowy na radykalne zmiany. Punktem wyjścia do dbania o siebie powinno być przeprowadzenie kompleksowych badań lekarskich. – Podstawowe wyniki z krwi, takie jak badanie Odczynu Biernackiego (OB), które pokazuje, czy organizm zmaga się ze stanem zapalnym, oznaczenie poziomu cukru, sprawdzenie poziomu cholesterolu, skontrolowanie stanu wątroby i hormonów tarczycy – to niezbędne minimum i jeśli wyniki są dobre – przepustka do podejmowania sportowego wysiłku czy wprowadzenia zmian w diecie – mówi dr Lebiedowski. Do pakietu podstawowych badań warto także dołączyć badanie EKG, które pomoże określić, czy praca serca jest prawidłowa. – To badanie jest szczególnie istotne w przypadku osób, które planują zabrać się za uprawianie sportu. Intensywny trening to duże obciążenie dla mięśnia sercowego, który powinien być przyzwyczajany do wysiłku fizycznego tak samo, jak każdy inny mięsień – dodaje internista.

 

Zdrowie pod choinkę

Idealnym pomysłem na prezent może okazać się pakiet badań dla kobiety czy mężczyzny, w którym zrealizujemy wszystkie niezbędna badania, które zobrazują nam stan naszego organizmu. Takie pakiety to doskonała alternatywa dla osób, które chcą sprawnie odbyć wizytę w placówce i szybko poznać wyniki. – Pacjenci oczekują, że wykonanie badań profilaktycznych będzie szybkie i bezproblemowe. Idealnie byłoby, gdyby mogli zgłosić się do laboratorium diagnostycznego albo gabinetu USG bez konieczności wcześniej wizyty lekarskiej w celu otrzymania skierowania – mówi dr n. med. Jan Lebiedowski, internista z Grupy LUX MED.

Grupa LUX MED, ma w swojej ofercie pakiety zarówno dla kobiet i dla mężczyzn, które zawierają w sobie wszystkie powyższe niezbędne badania. Dodatkowo wyniki można odebrać online, a jak skomplementujemy je wszystkie, mamy możliwość omówienia ich z lekarzem internistą, który wyda zalecenia zdrowotne na przyszłość. W przypadku nieprawidłowych wyników będziemy mogli szybko rozpocząć specjalistyczne leczenie, aby zapobiec rozwojowi chorób.

Taki pakiet to również idealny pomysł na prezent. Zwłaszcza w parze z życzeniami „zdrowia, szczęścia i pomyślności”, którymi już za kilka dni będziemy się obdarowywać.

świąteczne życzenia


1  CBOS, Zdrowie i prozdrowotne zachowania Polaków, 2016.

Scroll to Top
Scroll to Top