Projektantka YES Magda Dąbrowska na Art & Fashion Festival - ModaiJa

Projektantka YES Magda Dąbrowska na Art & Fashion Festival

Strona główna » Blog » Projektantka YES Magda Dąbrowska na Art & Fashion Festival

Projektantka YES Magda Dąbrowska na Art & Fashion Festival

Autorka wielu kolekcji marki YES, projektantka Magda Dąbrowska była gościem warsztatów projektowania biżuterii – Fashion Jewellery. Została zaproszona przez organizatorów festiwalu, by podzielić się z uczestnikami warsztatów swoimi przemyśleniami na temat roli design’u i wzornictwa w projektowaniu biżuterii.

Poznański Stary Browar po raz kolejny stał się najważniejszym miejscem świata mody w Polsce. Art & Fashion Festival to najwybitniejsi, najbardziej utalentowani modowi twórcy, pokazy ich kolekcji, ale też spotkania z projektantami i stylistami, a także specjalistyczne warsztaty.  Tematem, jednego z takich spotkań zaproponowanym przez Annę Orską (prowadzącą warsztaty) był „Upcykling, czyli biżuteria z duszą”. Uczestnicy spotkania poznali proces przekształcania starych wzorców, produktów w nowe, o większej wartości i lepszej jakości.

Magda Dąbrowska skupiła się na procesie przekształcania i wykorzystania wzoru sprzed lat do stworzenia jego remaku. Swój pomysł zaprezentowała na przykładzie zaprojektowanej przez nią na jubileusz 30-lecia YES, kolekcji Pavoni. Punktem wyjścia przy jej tworzeniu była jedna z pierwszych kolekcji firmy, wykorzystująca motyw pawi.

Projektantka YES dzieliła się swoimi przemyśleniami z procesu projektowania – od idei, pomysłu, inspiracji, poprzez rysowanie pierwszych projektów, kształtowanie formy nowego wzoru, wykonywanie modeli, aż do otrzymania jego finalnej wersji: W poszukiwaniu inspiracji googluję, notorycznie robię print scriny, wycinki z gazet fotografuję komórką, pytam, myślę głośno, oglądam, czytam…. Lektura trendów jest obowiązkowa, jest jak najlepsza inwestycja. Kiedy trendy  czuje się  do głębi, łatwiej przewidzieć, które z nich przetrwają próbę czasu…

Słuchaczy interesował także proces projektowania i wprowadzania do produkcji nowych wzorów biżuterii dla dużej firmy. – Jest on często skomplikowany i nie od razu przynosi wymierny efekt. Talent projektanta to jedno, ale równie ważne są: znajomość marki, identyfikacja z nią, wytrwałość i umiejętność zawierania kompromisu, wiedza o realiach rynku, rzetelna wiedza o produkcie. Nie można tez zapomnieć o komunikacji w bardzo szerokim kontekście: począwszy od tej wewnątrz zespołu, poprzez wdrożenie projektu, aż do jego pojawienia się na półce. 

Zdaniem Magdy Dąbrowskiej cały ten proces to niezwykle jest fascynującą przygodą, a końcowy sukces produktu daje ogromny zastrzyk energii i motywację do tworzenia kolejnych pomysłów.

YES należy do grona Partnerów Art & Fashion Festival 2011.

2018-03-14T10:22:43+00:00 21 października 2011|Biżuteria|