Proces powstawania perfum

Proces powstawania perfum

Piękne zapachy, które pojawiają się na drogeryjnych półkach to finalny efekt długiego procesu produkcyjnego. Aby Twoje ulubione perfumy mogły pachnieć dokładnie tak jak pachną, potrzebny jest odpowiedni plan, formuła, dopasowanie składników i etapy produkcji, kolejno realizowane przez producentów. Wykonanie światowej jakości zapachy które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających odbiorców nie jest proste. Osoba, która zajmuje się doborem składników powinna wyróżniać się nieprawdopodobnym zmysłem węchu. Wykonana kompozycja, aby trafić w gusta musi spełniać kilka ważnych warunków. Jakie to warunki i jak dokładnie wygląda proces powstawania perfum? O tym wszystkim dowiesz się niżej!

Podstawy tworzenia

Aby odpowiednio zaprojektować i wykonać perfumy o konkretnym składzie i zapachu, niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy, którą zazwyczaj zdobywa się latami. Ważne są podstawy, od których krok po kroku, kształtowana jest wiedza i umiejętności produkcji, efektem wieloletniej praktyki i nauki są światowej klasy oryginalne perfumy damskie i męskie.

5 typów zapachów

  1. Kwiatowy – Idealny dla dojrzałych Pań, szczególnie polecany porą wiosenną w miesiącach marzec, kwiecień. Zazwyczaj charakteryzuje się słodkim zapachem, są delikatne, pozostawiają na skórzę lekką nutkę świeżości.
  2. Owocowy – Perfumy owocowe zaliczane są do słodkich. Idealnie sprawdzają się zarówno porą letnią oraz jesienne dni. Perfumy lekkie o wyrazistym, głębokim zapachu.
  3. Świeży – Zapachy lekkie i bardzo przyjemne. Szczególnie polecane dla osób ceniących sobie szybki styl życia, o energicznym uosobieniu i z zamiłowaniu do sportu.
  4. Drzewny – Wyrazisty i ciężki zapach, długo utrzymuje się na skórze i ubraniu. Szczególnie polecany dla osób starszych.
  5. Orientalny – Mocne zapachy o ciężkiej formule. Trwałe i intensywne, długo utrzymują się na ubraniach. Należy uważać by nie zastosować ich zbyt dużo, da to nieprzyjemne przesadne wrażenie ciężkości.

3 główne nuty zapachowe

  • Nuta głowy – wyczuwalna jest jako pierwsza podczas testowania perfumu. Śmiało można powiedzieć, że jest to swego rodzaju wizytówka zapachu. To właśnie ona w pierwszej chwili decyduje czy dany zapach nam się podoba i czy zdecydujemy się na zakup perfum.  
  • Nuta serca – zazwyczaj, utrzymuje się na skórze aż do 4 godzin w zależności od intensywności i esencji zapachu. Nuta głowy, nadaje zapachom oryginalności i charakteru.
  • Nuta bazy – nazywana jest również nutą podstawową. To swego rodzaju tło zapachu. Wyczuwalna jest od kilkunastu godzin do nawet kilku dni. Do esencji perfum dodawane są składniki nadające im ciężkości, którą jest właśnie nuta bazy.

Kolejne etapy produkcji

Odpowiedni projekt

Pierwszym krokiem w drodze do osiągnięcia perfekcji jest ustalenie jak dany akord ma się prezentować, dla kogo głównie ma być przeznaczony i jakie kryteria spełniać. Aby odpowiednio dostosować produkowany zapach do potrzeb społeczeństwa, znane koncerny perfumeryjne przeprowadzają dokładne badania rynku, by poznać potrzeby i dostosować nowość do zapotrzebowania.

Kompozycja – dobór składników

Kolejnym, niezwykle istotnym krokiem jest dobór odpowiednich składników. Całość powinna idealnie się ze sobą zgrywać i dopełniać, aby jak najbardziej zbliżyć się do efektu zamierzonego. Do produkcji wykorzystywane są naturalne składniki oraz syntetyczne dodatki wykonywane w laboratoriach chemicznych. Niezwykle istotnym jest aby zastosowane akordy wzajemnie się dopełniały. Tutaj każdy nawet najmniejszy szczegół musi odpowiednio ze sobą współgrać.  

Ustalenie proporcji

Aby perfumy mogły pachnieć tak, jak zostało to założone niezbędna jest odpowiednia proporcja składników. Pamiętaj, że podane wartości procentowe należy traktować jako orientacyjne, każdy zapach posiada bowiem swoją własną kompozycję i aby mogły pachnieć wyjątkowo niezbędne jest eksperymentowanie i dobieranie zapachów.

Podstawą jest baza, która powinna zawierać od do 10% nut aromatycznych. Następnym krokiem jest zagwarantowanie naszym zapachom intensywności i esencji zapachu, kolejnym punktem jest nuta głowy, stanowi zwykle od 10% do 40%, nadaje zapachom trwałości trwałości i intensywności zapachu. W pachnidłach klasycznych, nuta serca zajmuje zazwyczaj 30%.

Połączenie nut zapachowych

W początkowych etapach tworzenia wyjątkowych perfum ustalany jest wiodący, najważniejszy akord całej esencji. Ma to ogromne znaczenie i w dużej mierze przekłada się na efekt finalny całej kompozycji. Na samym początku wybiera się akord – kwiatowy, zielony, owocowy, drzewny, korzenny itd, dzięki pierwszym trzem, możliwe jest otrzymanie perfum świeżych i lekkich, kolejne gwarantują zapachy esencjonalne i silne.

Akordy, na których bazują światowi producenci to połączenie nut zapachowych takich jak np. jaśmin, fiołki, cytrusy, kardamon, bergamotka i inne.)

Lekkie zapachy, najczęściej wykorzystuje się do tworzenia nut głowy, inne cięższe do nut serca, dodają całej esencji intensywności i trwałości zapachu.

Kolejnym etapem jest skonstruowanie bazy, czyli inaczej mówiąc nuty dolnej. Jak zostało wspomniane wcześniej, baza to najtrwalszy dodatek całego perfumu. Aby pachnidło mogło długo utrzymywać się na ubraniach i skórze potrzebne są trwałe, głębokie zapachy. Do stworzenia tej bazy najczęściej używane są aldehydy, piżmo, drzewo cedrowe lub inne intensywne zapachy.

Utrwalenie

Ostatnim, końcowym etapem produkcji pachnideł jest ich utrwalenie. Każdy z zapachów musi odpowiednio się ze sobą połączyć i utrwalić, rozwijając kolejne akordy zapachu. Aby każdy ze składników odpowiednio ze sobą współgrał potrzebny jest utrwalacz, taką rolę pełnią najczęściej: piżmo, benzofenon, wanilina, rezynoidy i inne.

Przelanie do buteleczek

Eleganckie, wyprofilowane buteleczki tworzą pierwsze wrażenie. Zanim jeszcze zdecydujemy się na przetestowanie danego zapachu, w dłoń bierzemy buteleczkę.

Po wykonaniu perfumy przelewane są do zaprojektowanych wcześniej buteleczek, wspólnie z opakowaniem tworzą wyjątkową całość. W takiej postaci trafiają na sklepowe półki.

Proces powstawania perfum

Powstawanie wyrafinowanych esencjonalnych zapachów to długotrwały proces. Aby całość odpowiednio ze sobą współgrała i zachwycała nasze nozdrza pięknym esencjonalnym zapachem, niezbędna jest precyzyjnie skonstruowana formuła. Tutaj każda nuta zapachowa, każdy składnik, muszą idealnie ze sobą współgrać. Proporcje są starannie zapisywane i przetrzymywane aby po latach można było dokładnie odwzorować dany zapach.

Scroll to Top
Scroll to Top