Problemy ze znikającą męskością

Dzisiejsze noworodki dwukrotnie bardziej narażone są na dysfunkcje seksualne i choroby układu moczowo-płciowego niż ich ojcowie. Coraz częściej u młodych chłopców wykrywa się deformacje genitaliów lub niski poziom testosteronu. Film „Znikająca męskość” to spojrzenie na to niepokojące zjawisko i próba identyfikacji jego winowajcy.

Sarnia, siedemdziesięciotysięczne miasteczko w kanadyjskim Ontario. Od pewnego czasu notuje się tu drastyczny spadek liczby urodzeń chłopców. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest łatwa do odgadnięcia – Sarnia jest bowiem otoczona przez zakłady chemiczne.

Związki chemiczne są obecne w niezliczonych produktach codziennego użytku. Wpływ, jaki niektóre z nich mogą wywierać na człowieka, pozostaje zagadką, ponieważ nie były nigdy testowane na ludziach. Tym trudniej oszacować czy np. wykorzystywane do produkcji zabawek ftalany lub obecne w pestycydach triazyny nie będą oddziaływać na rozwijające się organizmy małych dzieci. Przebadanie każdego produktu jest niemożliwe, ale niektórzy już zajęli się działaniami prewencyjnymi – kanadyjskie ministerstwo zdrowia doprowadziło do wycofania ze sprzedaży butelek dziecięcych bisfenol A. Ile zagrożeń czaić się może jednak w zabawkach, kosmetykach, odzieży czy przetwarzanej żywności?

Pewne jest jedno: niektóre z chemikaliów wywoływać mogą efekt nazywany „naśladownictwem hormonów” lub „zakłócaniem wydzielania”. Zdaniem twórców filmu „Znikająca męskość” na nich właśnie spoczywa przynajmniej część odpowiedzialności nie tylko za bezpłodność, deformacje genitaliów, niski poziom testosteronu, dyspareunię czy raka jąder, ale i coraz powszechniejsze schorzenia takie jak ADHD, autyzm, syndrom Tourette’a, padaczka i porażenie mózgowe. Rodzi się coraz mniej chłopców, ich potencjalna sprawność seksualna jest coraz niższa, a zauważalne zniewieścienie nie jest tylko i wyłącznie przyczyną promowania kulturowego wzorca „wrażliwego faceta”.

Jak mówi doktor Herbert Needleman, jeden z ekspertów pojawiających się w niniejszym dokumencie: „Przeprowadzamy wielki eksperyment toksykologiczny, którego obiektem są nasze dzieci i przyszłe wnuki”. Obejrzyj dokument „Znikająca męskość”, by dowiedzieć się, czy rzeczywiście grozi nam katastroficzna wizja upadku mężczyzn.

ZNIKAJĄCA MĘSKOŚĆ („Disappearing Male”)
film dokumentalny, Kanada, 2009, 42 min.
najbliższe emisje na kanale PLANETE
10.10, nd, godz. 20.45
16.10, so, godz. 15.45
22.10, pt, godz. 22.00
25.10, pn, godz. 12.10

[nggallery id=204]

Scroll to Top
Scroll to Top