Problemy z erekcją

Problemy z erekcją – jak sobie z nimi poradzić?

Problemy w sypialni, wynikające z zaburzeń erekcji, dotyczą tak naprawdę obojga partnerów. Sfera seksualna ma duży wpływ na relacje w związku, dlatego też tak ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zareagować na pojawiające się kłopoty. Aby skutecznie sobie z nimi poradzić, warto skonsultować się z seksuologiem.

Z czego wynikają problemy erekcyjne?

Problemy z erekcją mogą mieć wiele odmiennych przyczyn. Pojawiają się u mężczyzn w różnym wieku, często stanowiąc wstydliwy problem, o którym nie chcą oni rozmawiać. Wyróżnić można dwie grupy czynników – przyczyny o podłożu cielesnym oraz psychologicznym. Do pierwszych zaliczają się między innymi zaburzenia hormonalne oraz problemy z krążeniem, nasilające się z wiekiem. Problemy ze wzwodem mogą zwiastować jednak także inne dolegliwości – niekiedy wynikają one z niewydolności nerek i wątroby, mogą wiązać się też z cukrzycą. Duży wpływ na kłopoty w sypialni mają stres, zmęczenie czy niewłaściwa dieta. Warto sprawdzić także, czy zaburzenia nie zostały spowodowane przez leki, na przykład nasenne, przeciwdepresyjne lub nasercowe. Przyczyny o podłożu psychologicznym również wymagają pomocy: nie należy ich lekceważyć, ponieważ mogą nawarstwiać się, powodując coraz większą blokadę u partnera. Problemy erekcyjne mogą być wynikiem depresji, zaburzeń emocjonalnych lub po prostu nadmiernego przytłoczenia problemami dnia codziennego.

Jak wspierać partnera?

Życie seksualne to istotny element związku pomiędzy dwojgiem ludzi. Problem z erekcją może czasem stać się początkiem poważniejszego kryzysu w związku, a zatem popsuć lub utrudnić relacje, które nas łączą. Warto więc pamiętać o tym, że problem nie leży po jednej stronie – jest to wspólny kłopot, z którym trzeba sobie poradzić. Mężczyźni są na ogół bardzo wyczuleni na kwestię swojej sprawności seksualnej. Dlatego też, jeśli pojawią się zaburzenia wzwodu u partnera, powstrzymajmy się od nawet delikatnej krytyki czy żartów – zamiast rozładować atmosferę, mogą tylko spotęgować stres i nasilić problem. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się wyrozumiałość i wsparcie. Warto też nakłonić mężczyznę – co nie zawsze jest łatwe – do wizyty u lekarza.

Czy konieczna jest wizyta u lekarza?

Zaburzenia erekcyjne mogą mieć wiele różnych przyczyn. Pośród nich znajduje się kilka poważnych chorób, dlatego w przypadku powtarzających się problemów warto wybrać się do lekarza. Na podstawie wywiadu seksuolog pomoże określić przyczynę zaburzeń, w razie potrzeby skieruje także na odpowiednie badania. Na ich podstawie możliwe będzie dobranie odpowiedniego sposobu leczenia. W przypadku zaburzeń hormonalnych lekarz przepisze leki normujące gospodarkę hormonalną organizmu; problemy z krążeniem można również rozwiązać w sposób farmakologiczny. Pomocny może okazać się także pierścień erekcyjny, który pomaga utrzymać wzwód poprzez uniemożliwienie odpływu krwi z członka. W przypadku zdiagnozowania chorób takich jak cukrzyca, miażdżyca czy niewydolność nerek konieczne będzie podjęcie odpowiedniego leczenia.

Kłopoty z erekcją to wspólny problem pary. Warto wykazać się zrozumieniem i wspierać mężczyznę, dzięki czemu szybciej wróci do formy.

 

Podziel się wiadomością:

Polecamy również