Eltona Johna i

Premiera musicalu Eltona Johna i Tima Rice’a „AIDA” w Teatrze Muzycznym Roma – wideo!

15 października mieliśmy zaszczyt gościć na przedpremierowej konferencji prasowej w Teatrze Muzycznym Roma podczas której odbył się pokaz wybranych fragmentów musicalu ltona Johna i Tima Rice’a „AIDA”! Artyści zaprezentowali dynamiczny utwór „Taniec sukni”, a w tytułowej roli wystąpiła Anastazja Simińska.

„Aida” to musical skomponowany przez legendę muzyki pop Eltona Johna do słów Tima Rice’a, jednego z najbardziej znanych autorów tekstów do licznych musicali. Autorami libretta (opartego na motywach z opery Giuseppe Verdiego pod tym samym tytułem) są: Linda Woolverton, Robert Falls i David Henry Hwang, a oryginalna inscenizacja została wyprodukowana przez Disney Theatrical Productions. Miejscem akcji jest starożytny Egipt, a fabuła opowiada o zakazanej miłości Aidy, nubijskiej księżniczki wziętej do niewoli przez Egipcjan, i Radamesa, kapitana egipskiej armii zaręczonego z Amneris, córką faraona.

Premiera na Broadwayu odbyła się 23 marca 2000 roku i przez ponad cztery lata zagrano tam prawie dwa tysiące przedstawień tego tytułu. Musical otrzymał 4 nagrody TONY® – najważniejsze amerykańskie nagrody teatralne – oraz nagrodę Drama Desk Award, a album z muzyką ze spektaklu – nagrodę GRAMMY®. Time
Magazine zaliczył to przedstawienie dziesięciu najlepszych produkcji teatralnych roku 2000. W recenzji magazynu „Entertainment Weekly” znalazło się zdanie: „To bardzo poruszająca i przejmująca opowieść.”

Polska prapremiera w Teatrze Muzycznym ROMA planowana jest na 26 października 2019 roku. Otwarte przesłuchania do ról, na które zgłosiło się blisko pół tysiąca kandydatów, odbyły się na przełomie marca i kwietnia. Na ich podstawie wyłoniony został czterdziestoczteroosobowy zespół aktorów, wokalistów i tancerzy, który wystąpi w tym spektaklu.

REALIZATORZY O MUSICALU – wybrane wypowiedzi

W oj c i e c h K ę p c z y ń s k i ,
reżyser:
„Aida” Eltona Johna i Tima Rice’a to już dziewiętnasta premiera na Dużej Scenie Teatru Muzycznego ROMA, a ja znowu powtarzam „nie zrobimy tej premiery”. Współpracownicy się ze mnie śmieją, bo jednak jakoś zawsze nam się udaje. Mamy jeszcze trochę czasu, choć nie tak dużo, bo premiera już 26 października. Jestem zafascynowany tym tytułem nie tylko dzięki fantastycznej muzyce Eltona Johna, ale też ze względu na emocje, jakie tu dominują przez cały czas. I nieważne, że rzecz dzieje się w starożytnym Egipcie. Taka historia mogłaby się wydarzyć wszędzie, w każdym czasie.

J a k u b L u b o w i c z ,
dyrygent, kierownik muzyczny:
Muzyka Eltona Johna odzwierciedla jego bardzo charakterystyczny indywidualny styl pop. Ale w musicalu
„Aida” usłyszymy również elementy reggae, gospelu, rocka i muzyki etnicznej. Warto tu przypomnieć, że album płytowy z obsadą z Broadwayu w 2000 roku otrzymał nagrodę Grammy Award. W naszej inscenizacji, tak jak zawsze, oprócz śpiewających aktorów, usłyszymy też grającą na żywo orkiestrę.

D or o ta K oł od y ń s k a ,
kostiumy:
Inspirują mnie zarówno sztuka i autentyczne pozostałości kultury materialnej starożytnego Egiptu, jak i świat współczesnej mody i kreatorów „haute couture” czy popkultury. W moich kostiumach ogromnie ważną rolę będą odgrywać tkaniny – twórczo przekształcane i poddawane procesom kreacyjnego, eksperymentalnego przetwarzania. Różnorodne sploty będą motywem przewodnim poszczególnych postaci czy grup, na przykład prosty splot lnianych sukni Aidy czy wyraziste siatki w mundurach Radamesa. Poszukuję również tkanin, których faktura i kolor kojarzyć się będzie z efektami przesuwającego się piasku. Przy wszystkich tych założeniach formy kostiumów muszą oczywiście być wygodne i umożliwiać artystom ruch, taniec i śpiew.

CIEKAWOSTKI

Musical „Aida” został dotąd przetłumaczony na 16 języków, wliczając w to wersję polską, a pokazywany był już w ponad 20 krajach na całym świecie.
0 Światowa prapremiera musicalu „Aida” odbyła się w Atlancie w roku 1998, później wystawiono go jeszcze w Chicago i ostatecznie w 2000 roku na Broadwayu.
0 Pierwotny tytuł musicalu brzmiał „Elaborate Lives: The Legend of Aida”. 0 W 1999 roku wydany został tzw. „Concept Album” z piosenkami z musicalu wykonywanymi przez Eltona Johna i takie gwiazdy jak: Tina Turner, Sting, Lenny Kravitz, Spice Girls, Janet Jackson, LeAnn Rimes. W nagraniu albumu wzięły też udział dwie aktorki, które występowały w musicalu „Aida” od prapremiery w Atlancie: Heather Headley (Aida) i Sherie
René Scott (Amneris).
0 Broadwayowska wersja otrzymała cztery nagrody TONY® – najważniejsze amerykańskie nagrody teatralne – oraz nagrodę Drama Desk Award, a album z muzyką ze spektaklu – nagrodę GRAMMY®.
0 Do castingów, które na scenie przy ulicy Nowogrodzkiej odbyły się w marcu i kwietniu 2019 roku, przystąpiło ponad 500 aktorów, wokalistów i tancerzy. Przesłuchania w trzech etapach trwały łącznie 10 dni, ostatecznie do obsady zaproszono 44 artystów.
0 Do polskiej wersji spektaklu uszyto około 250 kostiumów, wszystkie elementy scenografii ważą ok. 6,5 tony, a przy produkcji pracowało ponad 200 osób.
0 Dla Jana Bzdawki (Dżoser) jest to już trzynasty tytuł na Dużej Scenie TM ROMA w którym bierze udział, dla Wojciecha Paszkowskiego (Faraon) – jedenasty, a dla Krzysztofa Cybińskiego (Amonastro) – dziesiąty. Ci trzej artyści są pod tym względem rekordzistami w zespole.
0 Polska inscenizacja musicalu „Aida” jest wersją non-replica, czyli wersją autorską, która nie powtarza pomysłów wykorzystanych w oryginalnej wersji na Broadwayu. Osoby realizatorów, kostiumy i dekoracje musiały jednak zostać zaakceptowane przez przedstawicieli Disney Theatrical Productions – producenta oryginalnego spektaklu.

foto: Kajus W. Pyrz

Scroll to Top
Scroll to Top