Popękane naczynka na twarzy

Popękane naczynka na twarzy – jak się ich pozbyć?

Nieestetyczne zaczerwienienie twarzy, rumień, poszerzone naczynka – to przypadłości dotykające wielu z nas. Jedni borykają się z nimi jedynie okazjonalnie, dla innych jest to stale występująca przypadłość. Kiedyś jedynym sposobem radzenia sobie z naczynkami było stosowanie kremów oraz maskującego makijażu. Dziś istnieją jednak trwałe metody usuwania naczynek na twarzy – mowa o laserowym zamykaniu naczynek. Więcej o tym zabiegu dowiemy się w rozmowie z ekspertem – kosmetologiem Centrum laseroterapii Neonia z Krakówa Anną Zienkiewicz.

– Pękające naczynka to bardzo częsty defekt estetyczny. Skąd się biorą?

Poszerzone naczynka, czyli tzw. teleangiektazje to naczynka włosowate o poszerzonej średnicy, prześwitujące przez powierzchnię skóry. Niekiedy poszerzeniu naczynek towarzyszy ich pękanie. Mogą występować pojedynczo, ale także – znacznie liczniej, a niekiedy ich pojawieniu się towarzyszy pieczenie skóry, uczucie ciepła czy rumień. Trudno jednoznacznie określić, co powoduje pękające naczynka. Przyczyny to m. in. zaburzenia hormonalne, spożywanie alkoholu, pikantnych potraw lub gorących napojów, przewlekłe stosowanie sterydów na skórę, nadciśnienie, cukrzyca czy stosowanie niektórych leków. Szczególnie narażone są osoby o wrażliwej, naczynkowej skórze.

 

– Maskowanie naczynek makijażem czy stosowanie kremów to rozwiązanie jedynie doraźne, prawda?

Rzeczywiście, stosowane zewnętrznie preparaty nie mogą być uznane za trwałą metodę leczenia pękających naczynek. Oczywiście nie należy rezygnować ze stosowania kremów dedykowanych cerze naczynkowej, gdyż może to ograniczyć powstawanie niepożądanych zmian skórnych. Jednak profilaktyka to za mało – dlatego należy sięgać po skuteczne metody usuwania naczynek.

 

– W gabinetach medycyny estetycznej możliwe jest trwałe zamykanie naczynek. Jaka metoda jest najlepsza?

Spośród profesjonalnych metod dostępnych w gabinetach medycyny estetycznej, najlepsze efekty przynosi bez wątpienia laserowe zamykanie naczynek . Poszerzone naczynka krwionośne poddawane są działaniu lasera, który emituje wiązkę światła pochłanianą przez obecny we krwi barwnik – hemoglobinę. Dochodzi do generowania efektu fototermicznego i koagulacji naczynek. Naczynia krwionośne obkurczają się i obumierają, przestają być zatem widoczne.

 

– A co z bezpieczeństwem takiego zabiegu?

Zamykanie naczynek na twarzy https://neonia.com.pl/problem-zabieg/zamykanie-naczynek/ jest zabiegiem bardzo bezpiecznym, a także nie powodującym znacznego dyskomfortu. Podczas zabiegu może być odczuwalne lekkie pieczenie i odczucie ciepła, które minimalizowane są dzięki zastosowaniu głowicy chłodzącej. Laser działa selektywnie wyłącznie na naczynka krwionośne, nie powodując poparzeń skóry. Wykonanie serii zabiegów skutecznie likwiduje pojedyncze naczynka oraz rozległy rumień.Za bezpieczeństwem zabiegu laserowego zamykania naczynek przemawia fakt, że powikłania zdarzają się niezwykle rzadko. Sporadycznie zdarzają się zasinienia skóry, odbarwienia czy strupki. W celu zminimalizowania pojawienia się powikłań po laserze na naczynka warto pamiętać o najważniejszych zaleceniach pozabiegowych: unikania ekspozycji na słońce, rezygnacji z sauny czy intensywnych ćwiczeń, stosowania maści łagodzących.

 

– Kiedy znikają ślady po laserze?

Bezpośrednio po poddaniu naczynek działaniu lasera może pojawić się zaczerwienienie skóry. Zanika ono samoistnie po kilku godzinach. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, a efekty w postaci zaniku poszerzonych naczynek krwionośnych zauważalne są już po kilku dniach. W związku z tym, że cera naczynkowa stale narażona jest na powstawanie kolejnych zmian, warto wykonać serię kilku zabiegów powtarzanych z częstotliwością 3 – 4 tygodni.

 

– Czy każda osoba może poddać się zabiegowi laserowego zamykania naczynek?

Niestety – nie każdy może wykonać zamykanie naczynek na twarzy. Przeciwwskazania czasowe to opalenizna, stosowanie maści zawierających retinoidy, zażywanie antybiotyków bądź leków zmniejszających krzepliwość krwi, a także infekcje bakteryjne czy wirusowe skóry. Z kolei trwałe, bezwzględne przeciwwskazania do zabiegu to bielactwo, łuszczyca, nowotwory, skłonność do powstawania przebarwień i bliznowców oraz rozrusznik serca.

 

– Jakie są zalety zabiegu laserowego zamykania naczynek?

Poza wspomnianym bezpieczeństwem zabiegu, laserowe usuwanie naczynek  wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością. Jeśli do zabiegu wykorzystamy nowoczesny laser Dye VL https://neonia.com.pl/laseroterapia/laserowe-zamykanie-naczynek-i-usuwanie-przebarwien/, wówczas możemy liczyć na zamykanie naczynek z jednoczesnym usuwaniem przebarwień skórnych – i to pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Laser umożliwia także redukcję płytkich zmarszczek, a zatem daje możliwość kompleksowego fotoodmładzania skóry. A skoro mowa o czasie – zabieg zamykania naczynek trwa naprawdę krótko, zazwyczaj wystarczy kilkanaście minut. Jak widać laserowe zamykanie naczynek to nowoczesny zabieg, wykorzystujący innowacyjne technologie. Zapewnia to wysoką skuteczność zabiegu z jednoczesnym zachowaniem bezpieczeństwa. Trudno o efektywniejsze leczenie teleangiektazji i rumienia.

Artykuł powstał we współpracy z Centrum laseroterapii Neonia

Popękane naczynka na twarzy

Scroll to Top
Scroll to Top