zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » Ponad 25 mln osób obejrzało jej występy na YouTube – teraz wystąpi w Polsce! wideo

Ponad 25 mln osób obejrzało jej występy na YouTube – teraz wystąpi w Polsce! wideo

Kseniya Simonova – wybitna ukraińska artystka tworząca animacje z piasku, która oczarowała świat podczas ukraińskiej edycji programu „Mam talent”, wystąpi w Krośnie. Jej występ stanowić ma główną atrakcję uroczystości pt. „Lokacja Krosna – Miasta Szkła” zaplanowanej na 2 czerwca 2012 r. Będzie to pierwszy otwarty występ artystki nad Wisłą.

Lokacja Krosna – Miasta Szkła, która odbędzie się na krośnieńskim Rynku 2 czerwca 2012 r. organizowana jest w związku z powstającym w mieście Centrum Dziedzictwa Szkła. Będzie to pierwszy w Polsce obiekt kompleksowo prezentujący tematykę hutnictwa szkła i szklanej twórczości. Tradycja produkcji szkła ma stanowić podstawę strategii turystycznej miasta i regionu, co znajduje odzwierciedlenie m.in. w przygotowywanej właśnie uroczystości symbolicznej lokacji Krosna jako Miasta Szkła. Jej program skonstruowany został w ten sposób, aby całość stanowiła połączenie kilku różnych technik kreacji artystycznej o wspólnym „szklanym” mianowniku, dzięki czemu będzie nie tylko atrakcyjnym, ale również oryginalny i niepowtarzalnym wydarzeniem. Występ Kseni Simonovej ma się wpisać w szklany charakter imprezy oraz stanowić główny punkt programu.

Kseniya Simonova – zwyciężczyni ukraińskiej edycji programu „Mam talent” w roku 2009
(fot. materiały prasowe)

Wybór Kseni jako „gwiazdy” uroczystości Lokacji był wyborem w pewnym sensie naturalnym. Artystka tworzy historie z piasku, który jest przecież podstawowym surowcem do produkcji szkła, natomiast przedstawia je poprzez rysowanie na tafli szkła. Wpisuje się doskonale w charakter naszej imprezy – wyjaśnia Stefan Dziadosz, prezes Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Równie duże znaczenie miał fakt, że poszukiwano artysty oryginalnego i prestiżowego. Przyjazd Kseni Simonovej będzie z pewnością wyjątkowym wydarzeniem dla mieszkańców miasta i regionu. Występuje ona bowiem na imprezach o najwyższej randze organizowanych na całym świecie. Terminarz artystki pęka w szwach, a początek czerwca to dodatkowo gorący okres ze względu na obecność Kseni w komitecie promocyjnym EURO2012 na Ukrainie. Artystkę ujął przede wszystkim temat imprezy i jej charakter. Być może sama chciała poznać nieco bliżej tajemnice, jakie kryją jej dwa główne narzędzia pracy – piasek i szkło – zdradza kulisy rozmów z Ksenią Dziadosz.

O randze wydarzenia świadczy fakt, iż dotychczasowe występy Kseni w Polsce policzyć można na palcach jednej ręki, zaś pokaz w Krośnie będzie pierwszym „otwartym” występem, dostępnym dla wszystkich.

Kadr ze zwiastunu występu K. Simonovej w Krośnie (fot. archiwum CDS)

Pokaz będzie się składał z dwóch części. Scenariusz pierwszej z nich został napisany… 2000 lat temu. Jego autorem jest rzymski pisarz Pliniusz Starszy, który przypisał zasługę wynalezienia szkła kupcom fenickim. Opowieść o żeglarzach z wybrzeża Syrii będzie opowieścią uniwersalną, niemniej jednak nigdy dotąd nie prezentowaną w taki sposób. Druga część będzie bardziej osobista i dotyczyć ma Krosna. Dedykowana będzie wszystkim osobom, które tworzyły i tworzą szklane dziedzictwo miasta i regionu. Scenariusz tej opowieści pozostanie jednak tajemnicą do dnia premiery. Obydwie „szklane historie” w przyszłości będzie można obejrzeć w formie nagrania w Centrum, dzięki czemu każdy turysta będzie mógł je obejrzeć.

Zwiastun występu Kseni Simonovej

Informacje o uroczystości „Lokacji Krosna – Miasta Szkła” można natomiast znaleźć na stronie wydarzenia, znajdującej się pod adresem www.lokacja.miastoszkla.pl.

Kseniya Simonova
Urodzona 22 kwietnia 1985 r. w Eupatorii na Krymie, Ukraina. Najsłynniejsza na świecie artystka rysująca piaskiem, zwyciężczyni ukraińskiej edycji programu „Mam talent” w roku 2009 r. Córka Iriny Simonovej, artystki i nauczycielki sztuk pięknych oraz Aleksandra Simonova, projektanta mebli. Ukończyła 2 kierunki studiów – psychologię oraz projektowanie graficzne. Przygodę z rysowaniem piaskiem rozpoczęła w 2008 r. Wcześniej, wraz z mężem Igorem Paskarem, wydawała dwujęzyczny, ukraińsko-angielski magazyn Chocolate, do którego wykonywała grafiki. W 2009 r. wzięła udział w ukraińskiej edycji programu „Mam talent” zostając jego niekwestionowaną zwyciężczynią. Nagrania z jej występu zobaczyło ponad 25 milionów osób, co stanowi rekordową liczbę wyświetleń filmu w sieci nie tylko na Ukrainie, ale na całym obszarze Europy Wschodniej. Od 2009 r. stworzyła ponad 250 animowanych w piasku historii. W ciągu 3 lat dała kilkadziesiąt występów na całym świecie, będąc gościem najbardziej prestiżowych wydarzeń. Wielokrotnie występowała przed koronowanymi głowami oraz przywódcami państw. Należy do komitetu promocyjnego EURO2012 na Ukrainie, dla którego przygotowuje specjalne tematyczne animacje. Jej talent, finezja i perfekcja przyniosły jej miano „Pani Piasku” (Lady of the Sand). Interesuje się historią, literaturą rosyjską i angielską. Kolekcjonuje pamiątki historyczne. Uprawia sport (m.in. jazdę na nartach wodnych i tenis), zaś jedną z jej największych pasji jest taniec (hip-hop). Angażuje się w działalność charytatywną i dobroczynną, co często znajduje odzwierciedlenie w tematyce tworzonych przez nią historii. (fot. materiały prasowe)

2018-03-14T09:40:44+01:0023 maja 2012|Gwiazdy, Kultura|

Może zainteresuje Cię również: