Pomoc domowa z Europy Wschodniej

Około 1,5 miliona osób wymagających opieki korzysta z pielęgnacji w swoim domu. Dzieje się to często z pomocą opiekunów z Europy Wschodniej. Aby nie znaleźć się przy tym w szarej strefie nielegalnej pracy na czarno, należy zwrócić uwagę na kilka punktów.

Stiftung Warentest w swoim magazynie z 08/2011 dokładnie przeanalizował tzw. oddelegowanie jako możliwą formę udzielenia zlecenia opiekunom z Europy Wschodniej. Oddelegowanie polega zwykle na werbowaniu opiekuna przez prywatną agencję pośrednictwa, a rodzina zawiera z zagraniczną firmą umowę zlecenie. Firma ta wysyła wtedy opiekuna do tej rodziny. Jednak Federalny Związek Pracowników Opieki (BEBP e.V.) od lat ostrzega przed delegowaniem. Również Stiftung Warentest w swoim aktualnym magazynie potwierdza, że realizacja oddelegowania jest trudna.

Oddelegowanie jest mianowicie legalne tylko wtedy, kiedy opiekun może przedłożyć rodzinie tzw. formularz A1 (kiedyś E101). Dokument ten potwierdza, że opiekun podlega w swoim ojczystym kraju ubezpieczeniu socjalnemu. Aby go jednak otrzymać, trzeba spełnić określone wymagania. Po pierwsze, firma delegująca musi generować większość swojego obrotu w kraju ojczystym. Po drugie, musi ona pierwotnie zatrudniać swoich pracowników w kraju oraz zapewnić im zatrudnienie w kraju przed i po powrocie z delegacji. Czy tak właśnie jest w firmach – na przykład z Polski – które wysyłają opiekunów głównie do Niemiec – to bardziej niż wątpliwe.

Ponadto takie oddelegowanie może często stanowić ukrytą formę wynajmu pracowników. Na przykład w przypadku, kiedy opiekun otrzymuje polecenia bezpośrednio od rodziny. Wynajem pracowników jest dozwolony tylko pod warunkiem, że firma posiada odpowiednie zezwolenie w Niemczech. Takiego zezwolenia udziela Federalny Urząd Pracy. Aby upewnić się o legalności zatrudnienia, rodzina zatrudniająca oddelegowanego opiekuna powinna zażądać aktualnego formularza A1 lub zezwolenia na wynajem pracowników.

Należy również ustalić, czy opiekun ma wykonywać dla rodziny głównie prace związane z podstawową pielęgnacją, ponieważ wtedy przysługuje mu niemiecka płaca minimalna. Mimo to wiele firm delegujących pracowników nie płaci niemieckiego wynagrodzenia minimalnego. Może to pociągnąć za sobą konsekwencja prawne.

Źródło informacji: BEBP (Federalny Związek Pracowników Opieki), foto: Ambro / FreeDigitalPhotos.net

Scroll to Top
Scroll to Top