ciekawe szklanki

Podwójnie ciekawe szklanki

Jeśli chodzi o przedmioty, które łączą w sobie urodę oraz funkcjonalność, kuchnia zdecydowanie wiedzie w domu prym. To w tym pomieszczeniu można znaleźć najwięcej przedmiotów zarazem pięknych jak i praktycznych. To również w kuchni bardzo często lądują ciekawe i nowatorskie gadżety.

Przykładem takich rzeczy mogą być szklanki termiczne. Wyglądają nietuzinkowo, bowiem trzymany w nich płyn wydaje się unosić w powietrzu. Ich uroda to jednak nie wszystko – są bardzo praktyczne, ponieważ ich przemyślna konstrukcja sprawia, że napoje dłużej zatrzymują swoją oryginalną temperaturę. Co ciekawe, dotyczy to zarówno trunków ciepłych jak i zimnych – w tej samej szklance bowiem herbata dłużej będzie gorąca a piwo dłużej zimne. Na czym polega fenomen tych szklanek?

Niekruche szkło

Szkło kojarzy się zazwyczaj z dwoma przymiotnikami – przezroczyste oraz kruche. Kieliszki i szklanki szczególnie podatne są na potłuczenie i potrafią pęknąć nawet w trakcie ręcznego mycia naczyń, nie wspominając już o poważniejszych wypadkach. Dzieje się tak dlatego, że standardowo wykorzystywane szkło sodowo-wapniowe jest stosunkowo delikatne i już niewielkim nakładem siły można rozbić je na drobne kawałki.

Szklanki termiczne wykonane są jednak z innego surowca – szkła borokrzemowego. Jest ono nie tylko bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, ale posiada o wiele więcej zalet, dzięki którym zdecydowanie góruje nad tradycyjnym szkłem. Jest od niego lżejsze i cieńsze, co wpływa nie tylko na wagę wytworzonych z niego przedmiotów, ale również ich estetykę. Co więcej, szkło borokrzemowe ma fantastyczne właściwości termiczne – otóż nie przewodzi tak łatwo temperatury, dzięki czemu dłużej utrzymuje temperaturę wlanego doń płynu. Jeżeli lubimy długo delektować się ciepłą kawą lub jeżeli nie znosimy, jak świeżo nalana kola natychmiast nabiera temperatury pokojowej – szkło borokrzemowe jest dla nas idealne. Co więcej, trzymana w ręce szklanka nie będzie parzyć skóry ani też jej odmrażać. Odporność na wahania temperatury ma jeszcze jedną zaletę – szkło tego typu nie pęknie nawet wtedy, gdy zmrożoną szklankę zalejemy wrzątkiem.

Szklanki warte zachodu

Szklanki termiczne korzystają ze wszystkich wymienionych powyżej zalet szkła borokrzemowego – i już tylko ten fakt sprawia, że warto w nie zainwestować. To jednak nie wszystko – takie szklanki są nie tylko szalenie praktyczne, ale również zachwycają swoim wyglądem. Zawieszony niczym w powietrzu napój cieszy oko i przyciąga zainteresowanie gości.

Podziel się wiadomością:

Polecamy również