Pochwała kiszonego ogórka

Może ktoś jeszcze pamięta, dlaczego przed laty Wiesław Michnikowski smutno, nostalgicznie śpiewał piosenkę „Adio, pomidory? Był to wyraz tęsknoty za latem, a także za smakowitymi, pachnącymi warzywami, w tym kulami czerwonych pomidorów.

Od wielu sezonów nie musimy czekać na lato, by zjeść pomidora, a także inne, niegdyś sezonowe warzywa – ogórki, sałatę, pory, natkę pietruszki i zielony szczypiorek. Każdy smakosz jednak wie, że to nie to samo.
Pomidory są blade i bez smaku. Ogórki kuszą zielenią, ale są suche i przypominają małe cukinie. Warzywa przywożone są z ciepłych krajów na południu Europy, ale tam teraz także jest mniej słońca. Poza tym zrywa sie je nie w pełni dojrzałe, by przetrwały podróż z namiotu na półkę naszego osiedlowego marketu. Zatem spróbujmy zimę przetrwać na kiszonkach. Ten najprostszy i jeden z najstarszych sposób konserwowania pożywienia to specjalność głównie wschodniej Europy. Rosjanie kiszą o wiele więcej zapasów, niż my, bo także grzyby, jabłka, buraki. Polskie specjały to biała kapusta i ogórki.

Każda dbająca o opinię gospodyni ma swoje sposoby na kiszenie ogóreczków, by były jędrne, twarde, pachniały koprem i czosnkiem. Niektórzy oprócz obowiązkowego kopru dodają liście wiśni, orzechów włoskich, czarnej porzeczki lub chrzanu, ziarna gorczycy. Oczywiście, do kiszenia nadają się wyłącznie ogórki gruntowe. Te długie, wężowate są sztucznie pędzone i nie ukiszą się. Polacy są mistrzami w kiszeniu ogórków, a takie marki, jak ogórki kiszone kraśnickie, ogórki kwaszone narwiańskie, ogórek kiszony osiecki czy ogórek kołobrzeski mają opatentowaną recepturę.

Potocznie uważa się, że ogórek kiszony to tylko zakąska do wódki, a kwas jest lekarstwem, kiedy tejże wódki było zbyt dużo. Nic bardziej mylnego. Ogórek kiszony to smaczne źródło witaminy C. Świeże jej nie zawierają, witaminę wytwarza jedna z bakterii biorących udział w procesie kiszenia. Kiszone ogórki są lekkostrawne, pobudzają wytwarzanie soków żołądkowych, a sole mineralne i kwas mlekowy maja bardzo korzystny wpływ na cały układ pokarmowy. Kto ma zbyt mało soków żołądkowych, ogórek jest świetnym składnikiem diety. Są zdecydowanie zdrowsze, niż świeże. Pomagają w odprowadzaniu wody z naszego organizmu, więc jak znalazł dla odchudzających się. Wszystkie te zalety ma również sok, bogaty w kwas askorbinowy.

Ogórek kiszony może stanowić samodzielny dodatek jako jarzyna do obiadowych potraw mięsnych. Dodany do innych składników – sałat, pora, marchewki, selera łodygowego lub korzeniowego lekko zakwasza sałatkę, nadając jej lepszy smak, niż ocet. W tej samej roli sprawdza się w barszczu ukraińskim. Posiekany ogórek dodany do oleju, którym polewamy solone śledzie zamienia potrawę w wykwintne i bardzo smaczne danie. Ale koronnym daniem jest oczywiście zupa ogórkowa, z marchewką, ziemniakami, zabielona śmietaną i koniecznie posypana koperkiem.

Ogórki kiszone mogą jeść zupełnie małe dzieci. Trzeba jednak, jak we wszystkim, zachować umiar, bowiem ogórki takie zawierają sporo soli użytej do kiszenia. Z tego względu zbyt duży apetyt na ogóreczki muszą poskromić osoby mające kłopot z podwyższonym ciśnieniem krwi.

mwmedia

Scroll to Top
Scroll to Top