zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » PLOPP 4.0 Alfabet projektowania Oskara Zięty

PLOPP 4.0 Alfabet projektowania Oskara Zięty

PLOPP 4.0

Alfabet projektowania Oskara Zięty

wystawa z okazji 10-lecia PLOPPA jako ikony designu

kurator: Anna Śliwa i Oskar Zięta

 

PLOPP czyli polski ludowy obiekt pompowany powietrzem, zaprojektowany przez Oskara Zietę i wyprodukowany w założonej przez niego fabryce, podbił serca i wyobraźnię ludzi w 2007 r. w Mediolanie, na największych targach designu. Zarówno forma stołka przypominająca nadmuchany stalowy balonik oraz technologia FiDU wzbudziły uznanie świata. Bardzo szybko Plopp stał się ikoną designu i stołkiem przyszłości prezentowanym w 26 muzeach świata.

 PLOPP jest Intrygujący, oszczędny w formie, piękny w niepowtarzalnych deformacjach, zabawny i dowcipny. Jest manifestem technologii FiDU czyli formowania stali ciśnieniem wewnętrznym. Otwiera kolekcję niezwykłych obiektów FiDU: siedzisk, wieszaków, konstrukcji stołowych, rzeźb.

 Powstał z połączenia dwóch cienkich, zespawanych na krawędziach membran blaszanych, które poprzez formowanie ciśnieniem wewnętrznym nabrały niezwykłego kształtu i radykalnego charakteru. PLOPP to więcej niż mebel, to forma siedzenia, obiekt artystyczny dzięki niepowtarzalnym odkształceniom oraz manifest technologii FIDU w jednym. Powtarzalny i za każdym razem inny.

 Pod względem użytkowym PLOPPa cechuje trwałość i wytrzymałość. Mimo niewielkich rozmiarów i wagi mniejszej niż 3kg, potrafi utrzymać nawet dwu tonowy ciężar. Jako produkt stalowy podlega 100% recyclingowi.

 PLOPP jest najczęściej wystawianym i nagradzanym projektem Oskara Ziety. Był pokazywany m.in. podczas licznych festiwali designu w tym: ISaloni, DMY Festival, IMM Cologne, The Future Nomads. PLOPP otrzymał wiele nagród takich, jak Red Dot, DMY Award czy Audi Mentorpreis. Jest jedynym polskim meblem, który odniósł tak znaczący międzynarodowy sukces.

 W Polsce Plopp jest znany głownie miłośnikom designu. Niewiele osób wie, jak innowacyjny jest to produkt, jaki potencjał kryje technologia i możliwość dopasowania do jednostkowych potrzeb i gustów.

 Wystawa „PLOPP 4.0 – alfabet projektowania” ma na celu pokazanie procesu i prac badawczych w technologii FIDU, które prowadzą nie tylko do tworzenia unikatowego designu lecz również projektowania przyszłości. PLOPP jest kwintesencją tego procesu określanego przez artystę jako projektowanie „bottom-up”. Na wystawie zobaczymy ponad 20 prototypowych wcieleń znanego stołka, ukazujących proces poszukiwania najbardziej optymalnej formy.

 www.domoteka.pl

2018-03-26T08:48:26+01:0026 marca 2018|Styl|

Może zainteresuje Cię również: