Plakaty

Plakaty na przestrzeni lat

Dzisiejsze trendy w aranżacji wnętrz dopuszczają do użytku formy, które jeszcze niedawno nie uchodziły za synonim dobrego smaku. Najlepszym przykładem tego jest popularny plakat. Dziś nikogo już nie dziwi plakat w ramie wiszący w przedpokoju, salonie czy sypialni. Tym bardziej, że dzisiejsze plakaty to często małe (choć nie zawsze), cyfrowe dzieła sztuki. Ale jak to wyglądało na przestrzeni lat? Jakie postery wieszali sobie panowie w swoich sypialniach w latach 50-tych, a jakie nastolatki u progu XX wieku? Zapraszamy na wycieczkę po plakatomanii ostatnich 70 lat!

Pin-up girls – nie tylko w warsztatach

Kto z nas nie zna słynnych pin-up girls, które w latach 40-tych i 50-tych XX wieku były masowo wieszane wszędzie tam, gdzie przesiadywali młodzi mężczyźni? Wówczas były one uosobieniem kobiecego piękna i przez wiele lat stanowiły swoisty kanon. Dość powiedzieć, że najsłynniejszą przedstawicielką nurtu pin-up była sama Marilyn Monroe.

Jak wyglądały dziewczyny pin-up (nazwa wzięła się z ich „wieszania” na plakatach)? Zwykle były to uśmiechnięte, ubrane w rozkloszowane sukienki lub skąpą bieliznę dziewczęta, które posiadały charakterystyczny makijaż (mocne kreski nad powiekami, długie rzęsy, mocno pomalowane usta, zaczerwienione policzki). Do tego zalotna fryzura, często z zastosowaniem loków. Jednym z nurtów pin-up była stylizacja marynarska, która nie odnosiła się do kolorowej, „cukierkowej” stylistyki, a do barw i strojów przypisywanych marynarzom. Trudno zliczyć ilu mężczyzn, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, wzdychało do prawdziwych i wmyślonych pin-up girls.

Zatrzymany film

W latach 70-tych i 80-tych panowała moda na plakaty w ramie przedstawiające sceny filmowe lub główne postaci w nich występujące. Postery z Conanem Barbarzyńcą, Mistrzem Yodą, Hanem Solo czy gwiazdami westernów były tym, czym dla nas są dziś koszulki z ich podobiznami. Dzięki takim plakatom każdy mógł choć na chwilę poczuć się w swoim pokoju jak w prawdziwym filmie. Dodatkowo były one manifestacją własnych gustów, co było jedną z niewielu rzeczy, zapewniających nastolatkom możliwość pokazania niezależności.

Śpiewające i grające bożyszcza nastolatków

Lata 90-te to wysyp gwiazd popu i słynnych w owych czasach boys bandów i girls bandów. Wówczas zalotnym wzrokiem spoglądały na nas ze ścian dziewczyny ze Spice Girls, chłopaki z Backstreet Boys czy nie mniej znane Britney Spears i Anastacia. Równie dużym powodzeniem, szczególnie wśród chłopców, cieszyły się plakaty przedstawiające gwiazdy sportu, a zwłaszcza piłkarzy. Zarówno jedna, jak i druga kategoria została spopularyzowana między innymi dzięki wysypowi kolorowych gazet, takich jak te spod logo Bravo, gdzie do każdego numeru dokładanych było przynajmniej kilka plakatów.

Coś dla ambitnych

Bezpowrotnie już chyba minęły czasy plakatów wyrywanych z czasopism i przyklejanych do ścian taśmą klejącą lub przybijanych pinezkami. Dziś plakat w ramie to przede wszystkich część starannie zaplanowanego wystroju wnętrza i raczej ciężko upatrywać na nim wokalistów, aktorów lub tym bardziej roznegliżowanych pań w wyzywających pozach. Wszystko jednak zależy od naszego gustu, gdyż są specjaliści, którzy potrafią dziś niemal każda grafikę oprawić w taki sposób, by wyglądała jak małe dzieło sztuki.

Scroll to Top
Scroll to Top