Pierwsze buty dla malucha

Strona główna » Blog » Pierwsze buty dla malucha

Pierwsze buty dla malucha

Wbrew pozorom, zakup pierwszych butów dla dziecka nie jest łatwym zadaniem. Rynek oferuje mnóstwo modeli, jednak odpowiedni wybór obuwia winien być poprzedzony zaczerpnięciem wiedzy na ten temat. Laik może spytać, dlaczego to tak istotne? Odpowiedź może wydać się zbyt prosta- dla zdrowia.

Stopy małego dziecka rozwijają się i kształtują, zwłaszcza w momencie nauki chodzenia. Właściwe wsparcie tego procesu, choćby przez zakup odpowiednich bucików, gwarantuje, że stopa będzie rozwijała się prawidłowo a dziecko chętnie będzie chodziło, co przekłada się na aktywność ruchową i rozwój motoryczny.

Pierwsze buciki powinny być na prawdę dobrej jakości- chodzi tu zarówno o materiał, szycie, rodzaj wkładki i elastyczność. Buciki mogą być sznurowane- i tak to rodzic będzie mu je zakładał a dziecko tak szybko ich nie ściągnie. Rzepy są fajnym rozwiązaniem u straszaków, zwłaszcza przedszkolaków, gdzie liczy się samodzielność w ubieraniu a niekiedy i szybkość, np. podczas porannego ubierania i wychodzenia na spacery w przedszkolu.

pokaz letniej kolekcji butow marki Keen CNX w Mivo Kids 5Model bucików powinien być w miarę możliwości dobrany idealnie- niezbyt wąski (by nie ściskać paluszków) ani zbyt luźny- by stópka mogła pewnie stać na podłożu. Choć nieświadomi rodzice, chcą czasem kupić buty, które wzorują na dorosłych modelach, trzeba pamiętać, że jednak dziecko ma inne potrzeby. Tutaj nie można myśleć o butach na podwyższonych obcasach czy sztywnych podeszwach. Wygląd to zupełnie inna sprawa, ważniejsza jest funkcjonalność butka i jego rola w zapobieganiu wadom postawy, np. koślawieniu stóp. Najlepiej by butki miały usztywnianą piętę, elastyczną podeszwę i odpowiednio szeroki nosek- gdyż paluszki dziecka układają się nieco inaczej niż u dorosłego. Ważne jest także samo szycie- wykończenie cholewki- buty nie powinny ściskać czy podrażniać nóżki w okolicach kostki. Najlepszym materiałem jest miękka skóra naturalna lub naturalne oddychające materiały. Na dobrej jakości pierwsze buty dla dziecka trzeba przeznaczyć nieco pieniędzy- nie oznacza to jednak, że sprawdzą się tylko najdroższe markowe modele. Można kierować się znakiem „Zdrowej Stopy”- takie obuwie dziecięce jest gwarantem właściwego wykonania obuwia, gdyż certyfikat ten jest przyznawany w porozumieniu z Instytutem Matki i Dziecka. Rynek obuwniczy jest tak bogaty, że można znaleźć dobre buty w całkiem niezłej cenie.

Jeszcze jedna ważna uwaga, ortopedzi przestrzegają przed zakupem pierwszych bucików, które były już używane przez inne dziecko. Choć na pozór wydaje nam się, że zaoszczędzimy, jednak ważniejsze jest zdrowie- możemy przecież zafundować dziecku zniekształcenie stopy- a tego z pewnością chcemy uniknąć.

2018-03-14T08:00:24+00:0029 sierpnia 2013|Porady|

Może zainteresuje Cię również: