zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » Pierwsza odsłona projektu someBody@somePLace

Pierwsza odsłona projektu someBody@somePLace

12 października, w gminie Saint-Gilles w Brukseli, miał miejsce pierwszy wernisaż wystawy someBody@somePLace. W ramach Dni Polskich organizowanych przez tę gminę, od 13 -16 października, obrazy Maksymiliana Novak-Zemplińskiego mógł obejrzeć każdy kto przyszedł do Hôtel de Ville de Saint-Gilles.

Wystawę w Brukseli otworzyli: Pani Beata Stelmach, Wiceminister Spraw Zagranicznych RP, Adam Maciejewski, promotor projektu reprezentujący jednocześnie honorowego patrona wystawy – Giełdę Papierów Wartościowych
w Warszawie, Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Carlo Luyckx – Radny Gminy Saint-Gilles do Spraw Europejskich i Spraw Kultury. Na wernisażu, który zgromadził kilkuset uczestników, pojawili się również m.in. Charles Picque – Minister-Prezydent Regionu Stołecznego Brukseli oraz Burmistrz Gminy Saint-Gilles, Jaroslaw Kalinowski – Poseł do Parlamentu Europejskiego, inni parlamentarzyści PE, Iwona Sroka – Prezes Zarządu KDPW SA, liczni przedstawiciele świata kultury, administracji publicznej i biznesu oraz Paulina Kufel, Pierwszy Sekretarz ds. Kultury w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE.

Już 10 listopada w 88 St James’s Venue w Londynie, odbędzie się wernisaż kolejnej wystawy w ramach projektu someBody@somePLace, tym razem Maksymiliana Novak-Zemplińskiego i Elin Jörd. W trakcie wernisażu odbędzie się także specjalnie przygotowywany na tę okazję performance wyreżyserowany przez czołowego, polskiego projektanta mody Macieja Zienia. W Londynie swoje prace zaprezentuje też autorka fotografii Roksana Ciurysek-Gedir.

[nggallery id=2012]

someBody@somePLace to jeden z projektów promocji polskiej sztuki pod patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie UE oraz prof. Jerzego Buzka, Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Projekt, wspierany przez Instytut Adama Mickiewicza, obejmuje dwie prestiżowe wystawy malarstwa (w Brukseli oraz Londynie), artysty młodego pokolenia Maksymiliana Novak-Zemplińskiego i jego gości. Inicjatorem i promotorem jest Adam Maciejewski, z Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, która wspólnie z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych objęła patronat honorowy nad projektem. Wśród głównych sponsorów projektu znalazła się Giełda NYSE EURONEXT oraz Fundacja Zygmunta Zaleskiego z AliorBankiem.

O artystach

Maksymilian Novak-Zempliński – malarz o ponadczasowym spojrzeniu na świat, twórca wizji nie poddających się prostym, konwencjonalnym regułom formalnym i treściowym. Wypracował odrębny, sobie właściwy, i rozpoznawalny styl, nie pozwalający pomylić go z jakimkolwiek innym artystą.
Elin Jörd to niespodzianka. To postać tajemnicza, kojarząca się ze skandynawską mitologią, której tożsamość jest wielką zagadką.
Maciej Zień jeden z bardziej cenionych w kraju i za granicą polski projektant mody. Laureat prestiżowych konkursów: Złota Nitka i Złoty Wieszak oraz laureat Belvedere International Achievement Award. W styczniu 2010 otrzymał tytuł Projektanta z Klasą podczas gali Doskonałość Mody magazynu Twój Styl. Jest jedynym projektantem, którego dorobek artystyczny można było podziwiać na dedykowanej mu wystawie w Muzeum Narodowym
w Warszawie.
Roksana Ciurysek-Gedir to osoba, która porzuciła świat finansów by oddać się fotografii. Specjalizuje się w oryginalnych fotografiach drukowanych na aluminium. Jej główne inspiracje to architektura i kobiety. Jest jedną z współzałożycielek Polish City Club, organizacji non-profit założonej pod patronatem honorowym Polskiego Ambasadora w Londynie. Laureatka prestiżowej nagrody Newsweek Polska za działania na rzecz zbliżenia polsko-brytyjskiego.

2011-10-20T11:18:08+01:0020 października 2011|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: