pierścionek wart 100 tys. złotych

Jak wygląda pierścionek wart 100 tys. złotych?

100 tysięcy złotych – na tyle wycenia się wartość diamentowego pierścionka z początku XX-ego wieku, który pojawi się na aukcji w DESA Unicum już 15 maja. Łączna wartość wszystkich obiektów wystawianych na aukcji szacowana jest na ponad 1,4 mln złotych.

 Diamenty to jedna z najpewniejszych lokat kapitału. Odporne są na kursy walut i zmiany cen aukcji. Ich wartość z wiekiem może tylko rosnąć. Nie dziwi więc zainteresowanie drogocenną biżuterią wśród inwestorów. Cena wywoławcza pierścionka z początków XX-ego wieku, wysadzanego diamentami o łącznej masie 3 karatów, wynosi 55 tys. złotych. W ofercie znalazły się także kolczyki z diamentami w złotej oprawie z końca XIX wieku, których wartość szacuje się nawet na 65 tys. złotych oraz diamentowe kolczyki art déco z lat 20-tych, wysadzane czterema diamentami, o wartości 75 tys. złotych.

Miłośników drogocennej biżuterii powinien zainteresować fakt, że pod młotek pójdzie także broszka pochodząca z paryskiej pracowni Tixier Deschamps, dorównującej sławie rosyjskiej firmie Fabergé. To w Tixier Deschamps w XIX wieku zakupy robiła paryska arystokracja. Na tę biżuterię mogli pozwolić sobie jedynie najbogatsi mieszkańcy Francji. We francuskiej pracowni kształcił się sam Frédéric Boucheron – jeden z najbardziej znanych na świecie jubilerów. Biżuterię od Boucherona nosiła brytyjska rodzina królewska m.in. królowa Elżbieta, Elżbieta II oraz księżna Kamila. Broszka, która pojawi się na aukcji wykonana została na zlecenie. Kim była jej właścicielka? Nie wiadomo. Na pudełku widnieją jedynie tajemnicze inicjały „L.G.”. Cena wywoławcza broszki wynosi 18 tys. złotych

 Co wyróżnia zabytkową biżuterię na tle ogólnodostępnych współcześnie wyrobów? Niepowtarzalność i wirtuozeria wykonania. Współcześni jubilerzy nie pracują już w tak trudnych technikach. Na aukcji pojawią się m.in. zdobione metodą filigranu, złote kolczyki z przełomu XIX/XX wieku z Austrii. Filigran jest niezwykle starą i pracochłonną techniką złotniczą, która osiągnęła swój rozkwit w renesansie. Polega na wykonywaniu ornamentu lub całego przedmiotu z bardzo cienkich, często powyginanych i lutowanych w formie spiral, kół, łańcuszków, złotych lub srebrnych drucików. Wartość tych uroczych kolczyków tkwi w maestrii ich wykonania, są nie do podrobienia. Ich cena wywoławcza to zaledwie 1,5 tys. złotych.

 Na najbliższej aukcji Biżuteria Kolekcjonerska znajdzie się ponad 100 skrupulatnie wyselekcjonowanych obiektów sztuki złotniczej. Wiele z nich to wyroby pochodzące z czasów XIX wiecznej Rosji, Austrii, czy Francji.

 Aukcja Biżuteria Kolekcjonerska: 15 maja, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 Wystawa obiektów: 7-15 maja, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 Więcej informacji o aukcji Biżuteria Kolekcjonerska oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum:

https://desa.pl/pl/auctions/466/bizuteria-kolekcjonerska-15-maja-2018-godz-19

Scroll to Top
Scroll to Top