Jak pielęgnować cerę problematyczną? Wskazówki do skóry trądzikowej

Strona główna » Blog » Jak pielęgnować cerę problematyczną? Wskazówki do skóry trądzikowej

Jak pielęgnować cerę problematyczną? Wskazówki do skóry trądzikowej

Cera trądzikowa jest cerą bardzo problematyczną. aby pozbyć się wyprysków i zmian skórnych nie wystarczy dobrać odpowiednie preparaty pielęgnacyjne – równie istotna jest dieta oraz racjonalny tryb życia.

Wymagania pielęgnacyjne

Cera trądzikowa wymaga konsekwentnej pielęgnacji i pewnych ograniczeń w stosowaniu kosmetyków kolorowych. Osoby z cerą trądzikową powinny stosować wyłącznie sprawdzone produkty kosmetyczne i jak najrzadziej eksperymentować z nowinkami. Kosmetolodzy wciąż spierają się, jak duży wpływ na zatykanie porów mają kosmetyki, i które z nich są komedogenne, czyli zatykające pory.

W jednym punkcie specjaliści są zgodni – nie warto przesadzać z ilością kosmetyków i absolutnie zrezygnować z nakładania grubych warstw preparatów ograniczających dostęp tlenu do skóry. Paradoksalnie, chcąc pomóc cerze i wyrównując ją ciężkimi podkładami, przyczyniamy się do jej zapychania i wpadamy w błędne koło.

Gdzie powstaje trądzik?

Zmiany trądzikowe pojawiają się zazwyczaj w strefie T, czyli na czole, brodzie i nosie. U niektórych osób wypryski występują również na plecach i dekolcie –tam gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych. Nastolatki, a także część dorosłych kobiet, może zaobserwować poważniejsze zmiany skórne tuż przed miesiączką i wyrównanie cery na początku nowego cyklu.

Oczywiście, zmiany trądzikowe to kwestia indywidualna. U niektórych trądzik występuje w dużym nasileniu, obejmując niemal całą twarz, u innych zaś wypryski pojawiają się w miejscach „strategicznych”, np. na brodzie. Wiele zależy od diety, trybu życia oraz predyspozycji genetycznych.

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

Skóra trądzikowa jest wybitnie problematyczna. Samodzielny dobór preparatów pielęgnacyjnych może doprowadzić do jeszcze większych problemów ze zmianami skórnymi, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty. W żadnym wypadku nie sięgajmy po preparaty głęboko oczyszczające, które z założenia wysuszają skórę, a w rezultacie „prowokują” gruczoły do wzmożonego wydzielania sebum.

Cera trądzikowa wymaga zdecydowanej, acz delikatnej pielęgnacji. Walka z niedoskonałościami powinna rozpocząć się od zmiany dotychczasowego rytmu życia, włączenia zdrowych i detoksykujących produktów do codziennej diety, częstej zmiany pościeli i ręczników oraz ograniczenia dotykania twarzy rękoma.

Te drobne modyfikacje wystarczą, aby zauważyć poprawę kondycji skóry. Dopiero kiedy zmienimy złe nawyki, możemy zająć się pielęgnacją skóry i oczekiwać zadowalających efektów kuracji – oczywiście, o ile wybierzemy kosmetyki, których skład będzie przyjazny dla naszej skóry.

2017-09-14T07:43:42+00:00 14 września 2017|Porady|