PIELĘGNACJA SKÓRY 30+

Około 30. roku życia na skórze zaczynają być widoczne zmiany związane z działaniem czynników środowiskowych – suchego, klimatyzowanego powietrza, dymu nikotynowego i innych zanieczyszczeń środowiska. Dochodzą też do głosu pierwsze objawy pogorszonej tolerancji na stres. Skóra bardzo często staje się nadwrażliwa, czego powodem jest uszkodzenie płaszcza ochronnego naskórka przy jednoczesnym pogorszeniu jego regeneracji. Cera staje się mniej gładka, sucha lub „uciążliwie mieszana”, z objawami trądziku dorosłych. Najwyraźniejszy spadek formy widać zazwyczaj wokół oczu i na czole, a u niektórych osób także wokół nosa i ust, oraz na dole twarzy. To ostatni moment na rozpoczęcie systematycznej i mądrej pielęgnacji skóry z uwzględnieniem kosmetyków przeciwdziałających procesom starzenia.

Skóra 30-latki

W prawidłowej pielęgnacji skóry w tym okresie podstawowe znaczenie ma jej ochrona, czyli wspomaganie naturalnych funkcji życiowych. Środowisko zmienia się i staje się coraz mniej przyjazne. Od najmłodszych lat jesteśmy narażeni na działanie coraz silniejszych promieni UV, wolnych rodników i zanieczyszczeń środowiska. Skóra ma zdolność do regeneracji, jednak niestety wiele „zapamiętuje”, co z czasem przyczynia się do utraty wrodzonego potencjału ochronnego. Gorzej pełni swoje funkcje i gorzej wygląda. Około 30. roku życia pojawiają się pierwsze objawy starzenia słonecznego: przebarwienia, nie znikające wraz z uśmiechem drobne zmarszczki, wiotkość skóry wokół oczu. Codziennym nawykiem pielęgnacyjnym powinno stać się wtedy stosowanie dobrego krem ochronnego z filtrami UV i substancjami antyutleniającymi (przeciwko wolnym rodnikom) na dzień. Ochrona skóry przed działaniem promieni UV i wolnych rodników, zapobiega przyspieszonemu starzeniu się skóry i przedwczesnemu pojawianiu się cech starzenia słonecznego. Poza tym, jak wielokrotnie potwierdzono może odwracać pewne objawy starzenia, do których już doszło.
Szkodliwe czynniki środowiska, a także stresy, zmęczenie i nieprawidłowa dieta przyczyniają się także do osłabienia naturalnego płaszcza ochronnego naskórka. Wynika to z niedoboru lipidów, czyli specjalnych substancji tłuszczowych cementujących komórki naskórka, których wytwarzanie w organizmie zakłócają różne sytuacje stresowe. Zaburzenia te prowadzą do zwiększenia przepuszczalności skóry, tendencji do szybkiej utraty wody i zwiększonej podatności na działanie szkodliwych czynników i alergenów. Skórną manifestacją tych zmian jest okresowa nadwrażliwość cery, suchość oraz utrata gładkości i blasku. Jedynym lekarstwem jest uzupełnienie brakujących „części”, czyli naturalnych lipidów w postaci ceramidów i niezbędnych (czyli nie wytwarzanych przez organizm) kwasów tłuszczowych. Lipidy naturalne, stosowane wraz z kremem skóra doskonale przyswaja i traktuje jak własne tłuszcze, których brakuje. Wypełniają one puste przestrzenie w naskórku, tak jak cement konstrukcję zniszczonego muru. Poprawia się spoistość skóry, a także jej nawilżenie i napięcie. Cerze przywrócona zostaje gładkość i blask.
W skórze z wiekiem zmniejsza się także ilość kwasu hialuronowego, głównego składnika macierzy zewnątrzkomórkowej, w którym zawieszone są wszystkie struktury skóry właściwej, a także elementy powierzchniowego naskórka. Brak kwasu hialuronowego powoduje utratę zapasów wody i zakłócenie komunikacji międzykomórkowej. Sytuację tę można porównać do wyciśnięcia wody z gąbki, lub wysychającego jabłka. Skóra staje się sucha, zmniejsza swoją objętość, tracąc przy tym napięcie i jędrność, pojawiają się powierzchowne zmarszczki. Zastosowany wraz z kosmetykiem kwas hialuronowy, podobnie jak naturalne lipidy potrafi uzupełnić brak tej podstawowej substancji skóry. Długotrwale i szybko poprawia nawilżenie, czego wynikiem jest widoczne wygładzenie zmarszczek wynikających z utraty przez skórę wilgoci.

Dr n. med. Maria Noszczyk
Melitus Lecznica Dermatologii Estetycznej i Anti-Aging

Scroll to Top
Scroll to Top