Strona główna » Blog » Pielęgnacja od stóp do… dłoni

Pielęgnacja od stóp do… dłoni

Rutyna w codziennej pielęgnacji powoduje, że skupiamy się na wybranych częściach ciała, zapominając o pozostałych. Najczęściej troszczymy się o urodę twarzy oraz włosów, zapominając przy tym o dłoniach i stopach. Uważamy je za najmniej istotne i najmniej atrakcyjne części naszego ciała. Nic bardziej mylnego. Zaniedbane mogą się nas zemścić, okazując ból, zmęczenie i wiek.

Główne dolegliwości wynikające z braku odpowiedniej pielęgnacji tych części ciała to, w przypadku dłoni: suchość, spierzchnięcie, wiotkość, podrażnienie, oraz liczne przebarwienia i zmarszczki. Stopy okazują się być jeszcze bardziej kłopotliwe. Mogą bowiem wystąpić takie zmiany jak: wrastające paznokcie, nadmierna potliwość, popękane pięty, odciski, opuchnięte kostki, sucha skóra. W najgorszym wypadku choroby grzybicze, którymi tak łatwo się zarazić.
Jeśli chcemy nasze dłonie i stopy utrzymać w zdrowiu i dobrej kondycji, musimy im poświęcić odrobinę uwagi podczas codziennej toalety. Przedstawimy więc kilka prostych porad odnośnie ich ochrony i pielęgnacji.

Dłonie:

 • Niewątpliwie są jedną z najbardziej zapracowanych części ciała. Zasługują wobec tego na szczególną troskę. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, w którym są narażone na szkodliwe czynniki zewnętrzne oraz gwałtowne zmiany temperatur.
 • Podstawą pielęgnacji dłoni jest odpowiedni produkt do higieny, który musi być łagodny i nie wysuszać skóry.
 • Dłonie również potrzebuje od czasu do czasu peelingu, który dokładnie ją oczyści i wygładzi. Do tego celu najlepszy będzie peeling drobnoziarnisty.
 • Po umyciu i oczyszczeniu należy nałożyć grubą warstwę kremu. Przy wyborze takiego preparatu warto zwrócić uwagę na kilka składników. Dobre kosmetyki powinny być bogate w witaminę A, E i F, gliceryny, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Mają one za zadanie dostarczyć naturalnych substancji wzmacniających odporność skóry na zewnętrzne szkodliwe czynniki, zmiękczyć ją oraz poprawić jej kondycję. Ważne aby robić to jak najczęściej, najlepiej po każdym myciu, a szczególnie przed wyjściem na mróz.
 • Od czasu do czasu naszym dłoniom przyda się również ciepła kąpiel z odrobiną oliwy z oliwek, olejku rycynowego bądź innego olejku, który mocno nawilży i zregeneruje wysuszoną skórę.

Stopy:

 • One również wymagają kompleksowej pielęgnacji, nawet bardziej intensywnej od dłoni. Powodem tego są dwa podstawowe czynniki: utrzymywanie ciężaru całego ciała, oraz ograniczony dostęp powietrza przez obuwie. Powoduje to wzmożoną podatność na różnego rodzaju schorzenia. W związku z tym, oprócz wskazówek, które sugerowaliśmy w przypadku pielęgnacji dłoni, tutaj kluczowy okazuje się masaż, namaczanie oraz profilaktyka przeciwgrzybiczna.
 • Przykrym problemem stóp są wszelkiego rodzaju grzybice, odciski, popękane pięty oraz nadmierna potliwość połączona z przykrym zapachem. Łatwo jednak temu zaradzić. Pierwszym krokiem do ich uniknięcia jest jak najczęstsze moczenie stóp w ciepłej wodzie z miętą lub solami kąpielowymi. Przy pierwszych oznakach wystarczy maść dostępna w każdej aptece. W stadium zaawansowanym należy udać się do specjalisty dermatologa.
 • Pomocne jest również częste, co najmniej 20 minutowe, namaczanie w ciepłej wodzie z dodatkiem oliwy z oliwek, wywaru z lawendy, szałwii, olejku rycynowego.
 • Masaż powinniśmy wykonywać codziennie wieczorem aby ukoić zmęczone stopy. Przydatny do tego będzie krem bądź oliwka. Stopy należy masować powoli, uciskać każdy palec po kolei, aż po same końce.
 • W przypadku popękanych pięt niezbędny jest pumeks lub tarka do stóp. Ścieranie martwego naskórka sprawi, że pięty będą zadbane i gładkie.
 • Ostatnim etapem pielęgnacji jest nałożenie grubej warstwy odżywczego kremu. Aby zabezpieczyć je przed zbyt szybkim wyschnięciem, można dodatkowo na noc włożyć skarpetki bądź owinąć je folią na kilkanaście minut. Wszystko to wzmocni skuteczność kremu, sprawiając, że skóra stanie się jedwabiście gładka.

Aby odzyskać witalną i gładką skórę dłoni oraz stóp nie wystarczy systematyczna higiena. Niezbędne są odpowiednio dobrane kosmetyki, które należycie nawilżą oraz zregenerują te partie skóry, szczególnie narażone na wysuszenie oraz różnego rodzaju schorzenia.
Właściwości łagodzące, mocno natłuszczające oraz wygładzające wykazuje masło Shea, które skutecznie chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i łagodzi podrażnienia skóry. Jest wysoce cenione za swoje zmiękczające skórę właściwości, oraz zdolność leczenia podrażnionej powierzchni skóry.
Wysoką zawartość tego składnika posiadają kosmetyki naturalne firmy The Secret Soap Store występujące zarówno w wersji do pielęgnacji dłoni jak i do stóp. Pamiętajmy o tym, że zadbane dłonie oraz stopy, to zarówno komfort zdrowotny jak i atut estetyczny.

2018-03-14T10:25:48+00:0030 września 2011|Eksperci, Uroda|

Może zainteresuje Cię również: