Kosmetyczny niezbędnik

Pielęgnacja męskiej skóry. Kosmetyczny niezbędnik

Współczesny mężczyzna coraz większą wagę przykłada do tego, jak wygląda. Coraz chętniej sięga po różnego rodzaju kosmetyki dla mężczyzn: produkty do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów. Jego zestaw pielęgnacyjny nie kończy się już na mydle i kremie do golenia. Współczesny facet nie boi się używać kremu odżywczego, przeciwzmarszczkowego czy kremu pod oczy. Nawilżanie skóry również nie jest dla niego tematem tabu. Z przeprowadzonych badań wynika, że dzisiejszy mężczyzna poświęca niewiele mniej czasu na dbanie o siebie, niż przeciętna kobieta.
Mimo, że męska skóra jest grubsza i bardziej odporna na uszkodzenia aniżeli kobieca, nie powinno to uśpić niczyjej czujności. Oto kilka porad, które pozwolą cieszyć się zdrową skórą zarówno twarzy, jak i ciała…

Golenie bez podrażnień

Dla wielu mężczyzn codzienne usuwanie zarostu wciąż jest zmorą spędzającą sen z powiek. Winą za taki stan rzeczy są zazwyczaj źle dobrane kosmetyki do golenia. Aby golenie było łatwe, proste i przyjemne powinno być podparte odpowiednimi akcesoriami z pianką lub żelem do golenia na czele. Najlepsze pianki i żele to te, które zawierają aloes, alantoinę, pantenol lub masło kakaowe. Niezastąpione są również wszelkie kremy, mleczka i balsamy nawilżająco-kojące, które uspokajają skórę po goleniu, minimalizują jej podrażnienia, a jednocześnie dezynfekują i odkażają, co wspomaga skórę w walce z niechcianymi wypryskami. Woda po goleniu, choć w dalszym ciągu bardzo popularna nie jest odpowiednim wyborem dla każdego mężczyzny. Panowie z delikatną i wrażliwą skórą powinni zrezygnować z wody po goleniu, gdyż zawarty w niej alkohol może spowodować nieprzyjemne uszkodzenia naskórka i nadmierne wysuszenie skóry.

Skuteczne oczyszczanie twarzy

Dokładne oczyszczanie twarzy jest podstawą codziennej pielęgnacji, bez względu na płeć i wiek. Dlaczego? Bo w ciągu całego dnia na skórze osadzają się liczne zanieczyszczenia, które nieusunięte z powierzchni skóry doprowadzają do powstania niedoskonałości w postaci zaskórników lub krost.

Mężczyźni zwykli myć twarz mydłem, co niestety nie jest dobre dla ich skóry. Tradycyjne mydło ma odczyn zasadowy, a skóra kwaśny. Konsekwencją użycia mydła jest nasilona ucieczka wody ze skóry, co daje uczucie pieczenia i ściągnięcia. Zamiast więc po mydło, lepiej jest sięgnąć po kosmetyki dla mężczyzn, które są stworzone do mycia twarzy: żele, mleczka, pianki. Produkty te doskonale radzą sobie z zanieczyszczeniami, a jednocześnie nie naruszają warstwy ochronnej skóry i nie zmieniają jej odczynu pH. Co więcej, tego typu produkty są równie wygodne w użyciu, co mydło. Wystarczy delikatnie wmasować je w skórę, a następnie spłukać ciepłą wodą i gotowe.

Raz na jakiś czas męskiej skórze przyda się także solidne złuszczenie tak, aby lepiej wchłaniała produkty pielęgnacyjne i pozostawała pełna blasku. Strzałem w dziesiątkę są żele peelingujące, które usuwają martwy naskórek i pozostawiają skórę idealnie gładką.

Nawilżanie i regeneracja

Kremy dla mężczyzn nie wywołują już ogólnego zdziwienia. Tego typu preparaty coraz częściej goszczą na półkach w męskiej łazience. Jest to bardzo dobry trend, gdyż skóra mężczyzny wymaga tego typu pielęgnacji. Znajdujące się w kremach substancje wzmacniają funkcje obronne skóry, zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się, pękaniu naczynek krwionośnych i rozwojowi trądziku.

W męskiej kosmetyczce na pewno nie może zabraknąć kremu nawilżającego. Dzięki wiązaniu wody, tego typu preparat zapobiega nadmiernemu wysuszaniu się skóry i dba o jej dobrą kondycje. Biorąc pod uwagę fakt, że w większości przypadków męska skóra jest skórą tłustą, warto wybierać kremy, których odpowiednio dobrane składniki zapewniają matowy wygląd, co pozwoli uniknąć nieestetycznego i nieco krępującego efektu świecenia się twarzy. Z kremów dla mężczyzn warto wybrać również te na noc, które działają przeciwłojotokowo, obkurczają pory i pomagają likwidować zaskórniki.

Szczególnej troski wymagają też okolice oczu. Skóra wokół oczu jest szalenie delikatna, przez co łatwiej ulega podrażnieniom, szybciej się przesusza i starzeje. Mężczyźni, zwłaszcza ci, którzy dużo czasu spędzają przed komputerem, nie powinni bać się kremów pod oczy. Tego typu kosmetyki zostały stworzone po to, aby idealnie nawilżać i regenerować skórę pod oczami, a także poprawiać jej mikrokrążenie. Panom, którzy mają tendencję do cieni i worków pod oczami poleca się kremy bogate w arnikę, zieloną kawę lub świetlik.

Pielęgnacja ciała i włosów

Produkty do golenia czy pielęgnacji twarzy to tylko połowa tego, co powinno znaleźć się w męskiej kosmetyczce. Męska skóra potrzebuje pielęgnacji nie tylko przy okazji golenia, ale również podczas kąpieli. Przeznaczone do tego kosmetyki dla mężczyzn powinny skutecznie oczyszczać skórę, nie powodując przy tym wysuszenia naskórka, który u płci męskiej wykazuje wyjątkowe skłonności do rogowacenia się. Strzałem w dziesiątkę będą żele pod prysznic nie naruszające naturalnego pH skóry, wykazujące działanie kojące, uspokajające i łagodzące podrażnioną skórę.

W męskiej łazience nie może również zabraknąć dobrego szamponu do włosów. Prawda jest taka, że włosy bardzo często są wizytówką mężczyzny, a co za tym idzie, powinny być utrzymane w doskonałej formie. Idealny szampon do włosów powinien działać oczyszczająco i przeciwłupieżowo jednocześnie. Powinien zapewniać także świeżość i połysk. Uzupełnieniem pielęgnacji włosów powinna być odżywka lub maska. Produkty te zapewnią odpowiednią regenerację włosom, zwłaszcza tym, które poddawane są częstym stylizacjom.

Absolutną podstawą, a jednocześnie kropką nad „i” codziennej higieny i pielęgnacji ciała jest antyperspirant. Preparat ten skutecznie hamuje wydzielanie się potu i zapewnia uczucie świeżości na dość długi czas. Najlepsze antyperspiranty to te, które nie zawierają alkoholu i sztucznych barwników. Mężczyznom uskarżającym się na problemy z nadmierną potliwością poleca się tzw. blokery – antyperspiranty zapewniające długotrwałe efekty ochronne, a także zapobiegające mokrym plamom i nieprzyjemnemu zapachowi.

Scroll to Top
Scroll to Top