Piękne oko

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna. To ona pierwsza zdradza często nasz prawdziwy wiek, a niekiedy przez zaniedbania dodaje nam lat. Najpiękniejsze nawet oczy, nie olśniewają swoją urodą, jeśli są zaczerwienione, podkrążone i mocno, jakby obrysowane siateczką zmarszczek. Sprawdźmy, zatem, co wiemy o pielęgnacji naszych oczu, która prawidłowo wykonana pozwoli cieszyć się ich pięknem i zdrowiem.

Oko zdradzi Twoją formę
Nie trzeba zdolności nadprzyrodzonych, aby z oczu wyczytać stan psychiczny człowieka i jego kondycję fizyczną. Czasem nie trzeba słów, by wyczytać ze spojrzenia bliskiej osoby, patrzącej we właściwy sobie sposób, że jej kondycja nie jest najlepsza. To wyraz oczu jest sygnałem, jest informacją o tym, co aktualnie przeżywamy. Niekiedy wyblakłe, jakby przeźroczyste spojrzenie i cienie pod oczami mogą świadczyć o ciężkiej chorobie. Wreszcie te zaczerwienione i opuchnięte mogą świadczyć o zmęczeniu, niewyspaniu, długich godzinach przed telewizorem lub komputerem. Oczy, to pierwsza wizytówka naszego dobrego czy złego samopoczucia. Chcemy czy nie, zawsze powiedzą prawdę. Oczy zwierciadłem duszy uznane są nie od dziś.

Inna skóra
Dlaczego skóra wokół oczu powinna być traktowana przez nas lepiej, niż ta na pozostałych częściach naszego ciała? Odpowiedź, na to pytanie jest prosta. Skóra w okolicach oczu jest trochę inna, niż ta pozostała. Podstawowe różnice, które powodują, że to właśnie skóra wokół starzeje się najszybciej to te dotyczące jej składu. Normalnie, w skórze znajdują się włókna kolagenowe, w tej wokół oczu jest ich bardzo znikoma ilość. W budowie skóry swoje miejsce ma także podściółka tłuszczowa, której niestety nie ma w skórze wokół oczu. Brak gruczołów łojowych, które powodują natłuszczenie naskórka, tym samym, pozwalają na zatrzymanie w skórze wody, one także nie występują w skórze wokół oczu. Brak tych gruczołów może spowodować nawet odwodnienie skóry. Jeśli do tych punktów, dodamy jeszcze grubość skóry, a raczej jej brak, skóra w okolicach oczu na zaledwie 5 mm grubości, normalnie ok. 2 mm, – zrozumienie bardzo wczesnych i szybko postępujących procesów starzenia się skóry w tych partiach twarzy nie jest już owiane tajemnicą.

Co pod okiem piszczy
Nie tylko zmarszczki wokół oczu są koszmarem i powodem do kompleksów, wielu kobiet. Pojawiają się dopiero w okolicach trzydziestego roku życia, więc stosunkowo późno, a jeśli wcześniej, mogą świadczyć tylko o uwarunkowaniach genetycznych, na które nawet właściwa pielęgnacja nie będzie miała wpływu. Istnieją jeszcze inne problemy ze skórą w tym obszarze. Należą do nich cienie (podkrążone oczy), opuchlizna (najczęściej dolne partie i powieki), a nawet zaczerwienienia samych oczu. Takie kłopoty przypisuje się zazwyczaj niezdrowemu trybowi życia, przepracowaniu, przemęczeniu, niewłaściwej diecie, być może poddawaniu się sytuacjom stresowym lub niektórych chorobom. Jeśli takie kłopoty z oczami nie wynikają z kłopotów zdrowotnych, można na nie łatwo znaleźć pomocny środek, bo drogerie oferują nam wiele wspaniałych kosmetyków, które skutecznie walczą z tymi „defektami”. Jednak najprościej i najzdrowiej pomyśleć wpierw o radykalnych zmianach i zmianie pewnych negatywnych przyzwyczajeń.

Jak pielęgnować?
No właśnie. Pytań o pielęgnację oczu nigdy wiele. Jakie kremy stosować? Kiedy w ogóle zacząć ich używać? Jak je nakładać na skórę, – wmasowywać, czy wklepywać? To najczęstsze pytania pojawiające się wśród zainteresowanych. Oto kilka zasad podstawowej pielęgnacji oczu:
Zawsze przed snem, należy wykonać demakijaż oczu specjalnie przeznaczonym do tego celu preparatem. Jeśli oczy są wymalowane (cienie na powiekach, tusz na rzęsach) taki demakijaż jest obowiązkowy! Koszmarnym błędem, jest położenie się do łóżka bez demakijażu. Na efekty takich zaniedbań długo nie trzeba czekać.
Stosowanie kremów na okolice oczu zaleca się rozpocząć przed ukończeniem 30 roku życia, ale jeśli zaczniemy trochę wcześniej, z pewnością sobie nie zaszkodzimy. Natomiast po tej granicy wieku każda kobieta powinna używać specyfików przeznaczonych do pielęgnacji skóry wokół oczu.
Preparaty pielęgnacyjne nakładamy od zewnętrznych do wewnętrznych kącików oczu na dolnej powiece, delikatnie wklepując preparat, od wewnętrznych do zewnętrznych na górnej powiece rozprowadzając delikatnym ruchem. Warto pamiętać, że na skórę wokół oczu nie trzeba nakładać dużych ilości kremu czy żelu, wystarczy tylko odrobina. Zbyt duża ilość środka może nawet spowodować podrażnienie samych oczu.

Zdrowe oko
Aby oczy wyglądały pięknie potrzeba im nie tylko właściwej pielęgnacji, ale także stosowania pewnych zasad. Niekorzystnie na stan zdrowego oka działa długie oglądanie telewizji, przesiadywanie przed komputerem, długie czytanie, a także brak snu. Przeciętnie powinniśmy spać ok. 8 godzin. Stosowanie się do tych podstawowych reguł, a także profilaktyczne nawilżanie oczu i kojenie pojawiających się w nich podrażnień (krople do oczu, koją, nawilżają spojówkę) pozwoli na uniknięcie silnych zaczerwienień oczu i ich okolic. Czasem takie oznaki przemęczenia oczu nie są w stanie zatuszować nawet najlepsze kolorowe kosmetyki do makijażu. Warto, więc w trosce o piękne oczy pomyśleć nie tylko o skórze wokół nich, ale także o ich zdrowiu.

Domowe metody
Oto kilka „przepisów”, które poprawiają kondycję oczu:
– maseczka na powieki górne i dolne ze świeżego ogórka, pokrojonego w plasterki
– przemywanie oczu naparem ze świetlika
– jedzenie owoców i warzyw, które zawierają duże ilości beta karotenu
– kompresy z chłodnych torebek z zieloną herbatą
– „parówka” twarzy nad gorącym naparem z ziela rozmarynu
– stosowanie żelowych maseczek na oczy, schłodzonych uprzednio w lodówce lub przykładanie zimnej łyżki na górne powieki
– dbałość o utrzymanie odpowiedniej ilości płynów w organizmie

Zabiegi profesjonalne
Po pierwsze warto odwiedzić lekarza okulistę. Zbadać wzrok i w razie potrzeby zastosować się do noszenia okularów lub szkieł kontaktowych. Spędzając wiele godzin przed monitorem komputera warto stosować okulary korekcyjne. Ale to nie koniec. Zmęczonej skórze wokół oczu pomoże z pewnością wizyta w salonie kosmetycznym, gdzie możemy poddać się specjalnym zabiegom. Te szybko i wyraźnie poprawią kondycję skóry. Dzięki wysokiej skuteczności zastosowanych środków (kolagen, kwas hialuronowy, algi, maski, wyciągi roślinne) kondycja oczu poprawia się ekspresowo.
– zabiegi relaksacyjne
– zabiegi odżywcze
– zabiegi wygładzające
– zabiegi rozjaśniające
– zabiegi liftingujące

 

Scroll to Top
Scroll to Top