Strona główna » Blog » Pięć dekad pasji w stylu ECCO

Pięć dekad pasji w stylu ECCO

Kolekcja ECCO stanowi uosobienie pięciu wyjątkowych i znanych na świecie stylów z lat 70., 80. i 90. oraz z pierwszych dwóch dekad XXI wieku.

Styl ECCO: Dzieci Kwiaty – lata 70.
Styl lat 70. XX wieku nawoływał do minispódniczek, ale także podkreślał trend wypromowany przez hipisów, którzy uwielbiali buty na koturnach, a także na wysokich podeszwach o grubości od dwóch do nawet czterech cali. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety nosili rozszerzane w nogawkach dżinsy, charakterystyczne dla stylu disco. W tych czasach modny był również styl punkowy, oferujący proste, rurkowate dżinsy. Inspirując się tą wielobarwnością trendów, ECCO stworzyło kultowy model butów ECCO JOKE. Wysoka podeszwa, delikatnie zaokrąglony czubek, przeszycia charakterystyczne dla mokasynów orz prosta linia i wymowny minimalizm w detalach – ECCO Joke nir na żarty zawładnął moda lat 70.

ecco2

Styl ECCO: w rytmie flash dance – lata 80.
W latach 80. XX wieku zaczęliśmy nosić luźniejsze koszule i obcisłe, przylegające do ciała spodnie. Mężczyźni zapuszczali wąsy i włosy do ramion. Coraz większe znaczenie zyskiwały marki. Często spotykano styl “uliczny”, dla którego charakterystyczne były krótkie spódniczki noszone na legginsach, biustonosze noszone jako odzież wierzchnia, potargane włosy, krzyżyki używane jako biżuteria i rękawiczki z siatki. Rozcinane sweterki – pamiętacie flash dance – i za duże poduszki na ramionach również przypominają lata 80. ECCO projektuje wyjątkowe model ECCO FREE i ECCO SOFT, które zachwycają nie tylko skandynawskim designem, ale także swoją lekkością i niewypowiedzianą wygodą.

ecco3

Styl ECCO: nonkonformizm – lata 90.
Dla lat 90. XX wieku charakterystyczne było antykonformistyczne podejście do strojów, co doprowadziło do spopularyzowania swobodnej elegancji, w tym koszulek z krótkim rękawem, zbyt dużych swetrów, jaskrawych kolorów, dżinsów, bluz z kapturem, kowbojek i traperów. Na nowo rozkwitł styl hipisów, wyrażający się w kwiecistych sukienkach, golfów, koronkowych bluz i długich spódnic w kwiaty. W Ameryce modny stał się styl hiphopowy, z za dużymi kurtkami baseballowymi, kurtkami lotniczymi i dresami na czele. Skóra niemalże wyparła tkaniny. W latach 90. ECCO wprowadziło nową linię butów – powstała ekskluzywna kolekcja butów do gry w golfa.

ecco4

Styl ECCO: wszechogarniający eklektyzm – pierwsza dekada XXI wieku
Do roku 2000 nadeszła dekada “stylu mieszanego”, w którym modne było połączenie miejskiego stylu z etnicznym wzornictwem, a także stylu wielu subkultur muzycznych, w szczególności subkultury indyjskiej muzyki pop. Wśród młodzieży nadal popularny był minimalizm. Druga połowa tej dekady w zasadzie inspirowała się trendami z lat 40., 50., 60. i 80. XX wieku. Na trendy modowe miała również wpływ globalizacja, poprzez wprowadzenie strojów z krajów Środkowego Wschodu i Azji do głównego nurtu europejskiego, amerykańskiego i australijskiego. Projektanci ECCO czerpiąc natchnienie z eklektyzmu stylowego dekady, stworzyli niezapomniane ECCO SHARK – buty, które łączyły design butów bokserskich z unikatowym projektem podeszwy nachodzącej na cholewkę. Idealne złączenie minimalizmu ze sztuką stanowiły o globalnym sukcesie ECCO SHARK.

Styl ECCO: Indie i rock – druga dekada XXI wieku
Druga dekada XXI wieku, którą właśnie przeżywamy, najlepiej definiuje się poprzez powrót do stylów z okresu międzywojennego, lat 80., a od końca 2012 roku również z wczesnych lat 90. XX wieku. W pierwszych latach po 2010 roku nadal popularne jest wiele stylów z drugiej połowy poprzedniej dekady, w szczególności styl indyjski, który zasadniczo opiera się na strojach z lat 60. połączonych z elementami stylu rockowego z lat 70. i współczesnym stylem alternatywnym. Trendy zachodnie inspirowane są mundurami wojskowymi, z prochowcami, mundurami, butami wojskowymi i epoletami na wygodnych rozpinanych koszulach i kurtkach. Od jesieni roku 2012 popularne są spodnie bojówki, trzewiki i kurtki z kapturem w takich barwach jak:oliwkowy, burgund, khaki, zieleń leśna i brązowy. Popularne są nadal ubrania klasyczne. W tym czasie powstają innowacyjne projekty ECCO: ECCO BIOM i ECCO SCULPTURED. Obie linie – zarówno ECCO BIOM z technologią naturalnego ruchu, jak i ECCO SCULPTURED z technologią komfortu na wysokim obcasie, stanowią przełom na światową skalę. Innowacja, która wspisana jest DNA ECCO, potwierdza tylko przekonanie ECCO – że dla projektantów i producentów ECCO nie ma rzeczy niemożliwych.

ecco5 ecco6

Aby uczcić 50 lat pasji tworzenia ECCO, Niki Tæstesen, Główny Projektant ECCO, stworzył wyjątkowy model ECCO MIND. Przez ECCO MIND przemawiają uczucia radości, wiary w piękno przyszłości, ale także pełne uroku wspomnienie przeszłości. Dlatego też połączenia minimalistycznej formy, głębokich i neonowych barw, jednolitych linii ze stylem retro odzwierciedlają niepowtarzalny charakter butów ECCO MIND.

ecco7

2018-03-14T08:19:49+00:0012 kwietnia 2013|Moda, Styl|

Może zainteresuje Cię również: